Sklárny v Heřmance staví kyslíkovou vanu

Na velký růst poptávky po nápojovém skle a postupnou likvidaci těchto skláren v Evropě reagovala Sklárna Heřmanova Huť, a.s., (SHH) stavbou nové kyslíkové tavicí vany. Zařízení s nízkou energetickou náročností i emisemi bude v oboru výroby skla pro domácnost patřit mezi nejmodernější v Evropě.

Jarní servisní akce AUTO CB

Na velký růst poptávky po nápojovém skle a postupnou likvidaci těchto skláren v Evropě reagovala Sklárna Heřmanova Huť, a.s., (SHH) stavbou nové kyslíkové tavicí vany. Zařízení s nízkou energetickou náročností i emisemi bude v oboru výroby skla pro domácnost patřit mezi nejmodernější v Evropě. Řekl to generální ředitel SHH David Průdek.
Loni skončila největší německá sklárna RKL v Essenu a s omezováním výroby a ekonomickými potížemi se potýkají další firmy. "Evropský výpadek je nahrazován dovozy z Turecka, arabských zemí a z Číny. Zboží je ale nutné objednávat měsíce dopředu. My budeme reagovat na poptávku v řádu týdnů," uvedl Průdek. Kromě nepružných dodávek už podle něj začínají do těchto importů negativně vstupovat rostoucí náklady na dopravu.
Investice přijde na 60 milionů až 90 milionů korun, úvěrovat ji bude Citibank, řekla mluvčí podniku Ladislava Ottisová. Firma, která nyní vyrábí odlívky (sklenice) o objemech od 0,1 do 0,5 litru, nabídne zákazníkům vyšší kvalitu i spektrum výrobků, a tím zvýší export. "Trend směřuje k vyšším a těžkých sklenicím s reliéfy," řekl ředitel. Více než 60 procent firemní produkce končí na zahraničních trzích, zejména v Německu a na Balkáně. U větších sklenic, které požaduje Německo, zdvojnásobí SHH spektrum nabídky.
Nové zařízení, které si vynutí nábor až 20 nových lidí, bude splňovat stoupající ekologické nároky EU. Prudce rostoucí ceny energií mají na náročné sklářství negativní dopady. "Výrazný tlak na ceny vrhl celoevropsky toto odvětví do superkonkurenčního prostředí," dodal Průdek.
SHH se 100 lidmi loni utržila 120 milionů korun, meziročně o pětinu více. Hospodaření bylo vyrovnané; ovlivnilo ho hlavně zastavení výroby po havárii původního tavicího agregátu loni v listopadu. Letošní tržby vzrostou na 140 milionů Kč. Ještě v roce 2003, před koncem nerentabilní výroby lisovaných talířů, mís a váz podnik se 160 lidmi prodal zboží za 300 milionů Kč.
SHH úzce spolupracuje s největším českým výrobcem dekorovaného skla, firmou Sahm, která má v dvanáctihektarovém areálu u německých hranic dekorační středisko s 50 zaměstnanci a v červnu tam plánuje novou halu a 20 nových lidí. Podle šéfa představenstva SHH a jednatele Sahmu Pavla Bobošíka by mělo od roku 2008 vycházet z Heřmanovy Hutě a východočeského Zálší 40 milionů dekorovaných sklenic ročně. Polovina skla bude z SHH.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 18.02.2007 14:39



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka