Škoda JS má šanci na stomilionový kontrakt

Plzeňská Škoda JS má stále šanci stejně jako její jediný konkurent, ruský Atomstrojexport, získat stomiliardový kontrakt na stavbu dvou 1000megawattových bloků bulharské jaderné elektrárny Belene.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňská Škoda JS má stále šanci stejně jako její jediný konkurent, ruský Atomstrojexport, získat stomiliardový kontrakt na stavbu dvou 1000megawattových bloků bulharské jaderné elektrárny Belene. Plzeňský výrobce jaderných zařízení, kterého dva roky vlastní ruská státní průmyslová skupina OMZ, dokončil předposlední obchodní jednání s bulharskou elektrárenskou společností NEK a čeká ho finální fáze v týdnu od 17. července. Řekl to obchodní ředitel Škody JS Jiří Demiš. Kontrakt by zajistil práci 15 českých firmám s několika tisíci lidmi.
"Britská konzultační firma Parsons doporučí do konce července vládě vítěze soutěže. V srpnu by měl být vyhlášen," uvedl generální ředitel Miroslav Fiala. Smlouvu podepíše NEK s vítězem tendru do konce roku.
Českým firmám pomohlo, že společnost ČEZ získala elektrárny a distribuční sítě v Bulharsku. Podle Fialy se chce ČEZ podílet na projektu jako investor a je ochoten financovat podíl českých dodavatelů, které oficiálně podpořila vláda i prezident. NEK dokonce nevyloučil, že by prodal menšinový podíl v Belene strategickému investorovi. Zájem má kromě ČEZ italský Enel a německý E.ON.
Škoda Alliance, kam patří také Škoda Praha a ÚJV Řež, podala nabídku 1. února. "Vážila 550 kilogramů," uvedl Fiala. Její součástí bylo zajištění financování, na němž se mají podílet Citibank jako vedoucí konsorcia, Česká exportní banka, dále Živnostenská banka a bulharská Bulbank, obě vlastněné italskou skupinou UniCredito. Bulbank by hradila minimálně třicetiprocentní podíl místních firem. Pojištění kontraktu by zajistil český EGAP a americká EximBank. Do projektu, u něhož musí vítěz tendru složit předem 15procentní akontaci, mají podle finančního ředitele Škody JS Jana Kleisnera zájem přistoupit další velké české banky.
"Stejné financování exportním dodavatelským úvěrem jsme si vyzkoušeli u třímiliardové zakázky na výstavbu závodu na čištění přírodního zemního plynu v ruském Sosnogorsku, který jsme předali v roce 2004," dodal.
Škoda JS navrhla americký systém řízení a kontroly od Westinghouse, stavební část by zajistil Hochtief VSB. S oběma firmami už spolupracovala v Temelíně. České firmy by dodaly elektrárnu na klíč včetně zprovoznění.
Projekt Belene, největší zahraniční investiční akce ČR po roce 1989, vychází z vylepšených bloků české elektrárny Temelín, která byla uvedena do provozu v letech 2000 až 2001 jako prozatím poslední jaderný zdroj v Evropě. Bulharsko chce novými bloky nahradit dva starší reaktory elektrárny v Kozloduji, které se zavázalo před vstupem do EU plánovaným v lednu 2007 vyřadit z provozu. Obnovení projektu Belene, který byl zmrazen v roce 1991, si vyžádala snaha Bulharska zůstat největším vývozcem elektřiny na Balkáně. Rozhodla o tom až nová vláda v roce 2002.
První blok v Belene, 250 kilometrů severovýchodně od Sofie, má začít dodávat elektřinu šest let od podpisu kontraktu, druhý o dva roky později. Výhodou Škody JS je, že má v provozu 12 jaderných bloků 440 MW a dva 1000 MW v Temelíně. Podnik dodal už v roce 1990 do Belene jeden reaktor, který s Bulhary udržuje. Dosud stál zhruba 28 miliard korun.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 09.07.2006 09:23



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka