Škoda JS vyrábí palivo ze školních reaktorů

Plzeňská akciová společnost Škoda JS, dříve Škoda Jaderné strojírenství, začala vyrábět podle vlastní konstrukce kontejnery na vyhořelé jaderné palivo z výzkumných a školních reaktorů.

Cílená propagace v Plzni

Plzeňská akciová společnost Škoda JS, dříve Škoda Jaderné strojírenství, začala vyrábět podle vlastní konstrukce kontejnery na vyhořelé jaderné palivo z výzkumných a školních reaktorů. Zakázku na deset transportních kontejnerů v hodnotě desítek milionů korun získala od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) z Vídně. Novinářům to řekl obchodní ředitel Škody JS Jiří Demiš.
"Jde o velmi prestižní kontrakt, který je financován americkou vládou z programu DOE (Department of Energy). Jeho záměrem je svézt palivo z východoevropských zemí na jedno místo," dodal. První kontejnery využijí Bulharsko, Rumunsko a Libye. Firma už má od IAEA smlouvu o smlouvě na výrobu dalších osmi kontejnerů typu VPVR během letošního roku. Podnik navíc počítá s dalšími kontrakty uzavřenými s vídeňskou agenturou.
Kapacitně jsou tyto nádoby podstatně menší než kontejnery typu Castor pro jaderné mezisklady vyhořelého paliva. Ty plzeňský podnik vyrábí pro německou firmu GNS z Essenu. Zásobníky Castor váží bez paliva 120 tun, kdežto nádoby pro výzkumné a školní palivo mají hmotnost asi desetinovou.
Ve východní Evropě je Škoda JS jejich jediným výrobcem. "Nejdůležitější ale bylo získání licence," uvedl Demiš. V těchto transportních zásobnících se bude vyhořelé palivo z výzkumných reaktorů v postkomunistických zemích vyvážet na jedno místo do Ruska.
Škoda JS vyrobila za deset let pro GNS přes 200 velkých kontejnerů za miliardy korun. Směřovaly do meziskladů v Evropě i USA. Koncem loňského roku podepsala s GNS další čtyři smlouvy na výrobu 112 kontejnerů za více než miliardu korun. Dalších 25 kusů kontejnerů Castor dodá do roku 2012 do druhého meziskladu v jaderné elektrárně Dukovany. Pro první sklad začal podnik vyrábět zásobníky už koncem roku 1995. Dnes jich je v Dukovanech 60, zhruba za dvě miliardy korun. Podle šéfa projektu meziskladu Rudolfa Becka z ČEZ tam je dokončená hala na 133 dalších zásobníků, která se zaplní do roku 2030, kdy končí životnost elektrárny.
Škodu JS se 750 zaměstnanci vlastní od července 2004 průmyslová skupina OMZ z Moskvy. Firma měla loni čistý zisk 232 milionů korun a prodala zboží a služby za 3,16 miliardy korun.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
07.07.2006 15:22



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka