Škoda Power chce dávat pět procent tržeb do výzkumu

Nejméně pět procent ročních tržeb, nyní 150 milionů korun, chce dávat dlouhodobě do výzkumu a vývoje Škoda Power, jeden z největších světových výrobců parních a spalovacích turbín pro elektrárny a teplárny.

Jarní servisní akce AUTO CB

Nejméně pět procent ročních tržeb, nyní 150 milionů korun, chce dávat dlouhodobě do výzkumu a vývoje Škoda Power, jeden z největších světových výrobců parních a spalovacích turbín pro elektrárny a teplárny. Letos v září otevře experimentální laboratoř na testování součástí moderních turbín, která firmu přijde na 130 milionů korun. Při představení nové turbíny a strojovny s nadkritickými parametry teplot a tlaků a světově výjimečné 1,22 metru dlouhé turbínové lopatky to novinářům řekl ředitel pro rozvoj Karel Duchek.
"Musíme mít velmi silné výzkumné zázemí, které rychle reaguje na potřeby trhu. V současné době prochází energetika velkým boomem staveb nových zdrojů, který bude trvat pět až šest let," dodal.
V laboratoři bude už v dubnu v provozu stroj na testování vibrací lopatek a v dalších měsících dvě pokusné parní turbíny. Díky pracovišti, které spolupracuje se třemi vysokými školami a německým, ruskými a britským pracovištěm, získává firma mladé konstruktéry. Nyní z 900 lidí má 40 výzkumníků a další si najímá.
Vývoj turbíny s nadkritickými parametry trval pět let. Stroj, který pracuje s teplotami páry nad 600 stupňů Celsia a tlakem nad 280 barů, má výkon 660 MW. Škoda Power ji ještě letos nabídne ČEZ, který brzy vyhlásí tendr na stavbu nového tepelného bloku v Ledvicích a zvažuje další podobný zdroj v Počeradech. Nová strojovna, tedy turbína, generátor, potrubí a řídící systém, by pro Škodu Power představovala zakázku až za 1,5 miliardy korun. Duchek přiznal, že Škoda Power "má výhodu domácího hřiště" a reaguje na konkrétní poptávku konstruktérů ČEZ.
Firma má za sebou testy nové turbíny, jejíž výroba začne v příštím roce. Dojednává smlouvy s hlavním dodavateli základních dílů z takzvaných žárupevných materiálů - například německým Saarschmiede a rakouským Voest Alpine. Vývoj výkovků a odlitků na vysoké teploty a tlaky financovala EU.
Turbín s nadkritickým parametry, které zvyšují účinnost bloků o dvě procenta, a spoří tak desítky milionů korun ročně, je nyní ve světě 520, z toho nejvíce, celkem 164, v USA. V Evropě jich zatím funguje 60 s výkony 200 až 1000 MW. Škoda Power, která začne vyvíjet také turbíny s niklovými slitinami nad 700 stupňů Celsia, chce uspět také na Balkáně.
"Kromě nadkritických turbín je náš vývoj zaměřen na turbíny pro jaderné elektrárny 500 až 1100 MW, o něž bude v příštích letech zájem zejména v Indii a Rusku," řekl Duchek. Firma proto připravuje nový blok 1200 MW odvozený od temelínského. Současná tendence směřuje k 1600 MW.
Nová dlouhá lopatka, jejíž vývoj přišel Škodu na 30 milionů Kč, by měla turbíny výrazně zlevnit. Firma ji poprvé představí světu v červnu na veletrhu Power-Gen v Madridu. "S první instalací počítáme v květnu, do konce července budeme mít vyhodnocení," vedoucí experimentálního výzkumu Luboš Prchlík. Nová lopatka, kterou vyvíjí Škodovka s italským Ansaldem na základě kooperační smlouvy z října 2004, zvyšuje díky modernímu tvarování a špičkovým materiálům účinnost turbíny o tři procenta. Má o pětinu vyšší průtočnost, což stroj značně zkrátí a uspoří investice.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
23.02.2007 11:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka