Škoda Power investuje 420 milionů do technologií

Více než 420 milionů korun investuje letos a příští rok plzeňská Škoda Power do nákupu nových technologií. Téměř třetina je určena na končící modernizaci experimentální laboratoře na testování součástí moderních turbín, další prostředky na zvyšování jejich účinnosti.

Cílená propagace v Plzni

Více než 420 milionů korun investuje letos a příští rok plzeňská Škoda Power do nákupu nových technologií. Téměř třetina je určena na končící modernizaci experimentální laboratoře na testování součástí moderních turbín, další prostředky na zvyšování jejich účinnosti. Významný světový výrobce parních a spalovacích turbín pro elektrárny a teplárny chce dávat do výzkumu a vývoje nejméně pět procent tržeb, které loni činily 2,7 miliardy a letos se díky novým kontraktům zvýší na 4,5 miliardy Kč. Řekl to šéf firmy Jiří Zapletal.
"Plánované investice umožní firmě udržet na úplné světové špici v oblasti účinnosti turbín," dodal. Podle Zapletala je klíčovým parametrem, který zajímá každého zákazníka více než cena, vysoká účinnost turbíny. Podnik plánuje výstavbu zařízení pro ověřování vlastností nových typů lopatek a kompletní dynamické analýzy celých soustrojí.
V letech 2003 až 2005 investovala Škoda více než čtvrt miliardy do nových technologií a informačních systémů a podle Zapletala má technologické a vývojové zázemí srovnatelné se světovou špičkou.
Koncem června představila poprvé na veletrhu Power-Gen v Madridu světově výjimečnou 1,22 metru dlouhou turbínovou lopatku a novou turbínu o výkonu 660 MW s nadkritickými parametry teplot a tlaků. Lopatka zvyšuje výkon celé turbíny, dodal Zapletal. Její tříletý vývoj přišel Škodu na 30 milionů Kč a měla by stroje výrazně zlevnit. Díky modernímu tvarování a špičkovým materiálům zvyšuje její účinnost o tři procenta.
Vývoj turbín s nadkritickými parametry trval pět let. Škodovka je plně připravena stroj dodat. Ještě letos jej nabídne ČEZ, který by měl vyhlásit tendr na nový tepelný blok v Ledvicích. Vývoj firmy se dále zaměřuje na turbíny pro jaderné elektrárny 500 až 1100 MW.
"Musíme mít velmi silné výzkumné zázemí, které rychle reaguje na potřeby trhu. Energetika prochází velkým boomem staveb nových zdrojů, který potrvá pět až šest let," řekl ředitel pro rozvoj Karel Duchek.
Podnik letos očekává 470 milionů korun čistého zisku, loni to bylo 300 milionů Kč. Letos zvýší počet pracovníků z 904 na 940, loni jich přijala 126. Firma má 50 výzkumníků a další si najímá.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 08.07.2007 13:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka