Sládek plzeňského pivovaru Ivo Hlaváček získá v pátek čestné občanství Plzně

Nestor českého pivovarnictví a dlouholetý sládek plzeňského pivovaru Ivo Hlaváček bude v pátek 28. října slavnostně vyznamenán čestným občanem Plzně. In memoriam mu bylo uděleno nejvyšší ocenění Města Plzně za jeho velký podíl na rozvoji českého pivovarství a zachování původního výrobního postupu plzeňského ležáku, který je významným symbolem města.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňský sládek patřil do rodiny, jež byla spjata s pivovarnictvím po generace. Letos by oslavil 90. narozeniny. 

Příběh slavného pivovarského rodu Hlaváčků je nejlepším příkladem předávání tradic pivovarského řemesla po několik generací, což je jeden z nezbytných pilířů zachování stálé chuti a kvality originálního plzeňského ležáku. Není přesně známo, kdo se jako první v rodě Hlaváčků začal zabývat vařením piva. Jisté však je, že pivovarské řemeslo se v této rodině přenáší už minimálně po čtyři generace, z toho tři si předaly symbolické žezlo přímo v plzeňském pivovaru. Ve 20. letech ho totiž získal František Hlaváček a pak jej předal svému synu Ivovi. „V pivovaru jsem se v podstatě narodil a žil v něm po celý svůj život,“ říkával Ivo Hlaváček, který kraloval plzeňskému pivovaru od roku 1958 po třicet let, než ho vystřídal další následovník – jeho syn Jan. 

Čestné občanství města Plzně si Ivo Hlaváček zasloužil zejména za to, že se mu v Plzeňském Prazdroji podařilo udržet náročný technologický výrobní postup piva Pilsner Urquell i v dobách, které udržení vysoké kvality a ověřených technologických postupů příliš nepřály. Při výstavbě varen Prazdroje v letech 1969/1970 odmítl totiž všechny neověřené experimenty a zasadil se o použití klasických maloobjemových měděných varních souprav. Na počátku 80. let minulého století se zasadil také díky svému odbornému rozhledu o výstavbu nové sladovny, díky které má Plzeňský Prazdroj i dnes možnost připravovat svůj vlastní, jedinečný slad plzeňského typu. Pivovarnictví pro něj představovalo nejen zaměstnání, ale také poslání a celoživotní radost. Byl jedním z prvních kandidátů věd v pivovarském oboru a vychoval celou nastupující generaci českých pivovarníků, kteří nyní šíří slávu českého piva dál po světě. V roce 2002 byl uveden do Síně slávy českého pivovarství a sladařství.

„Ivo Hlaváček je jednou z nejvýznamnějších osobností českého pivovarství. Byl jedním z pilířů, na kterých stojí dnešní celosvětový úspěch plzeňského ležáku, symbolu našeho města. Zároveň se podílel na vědecké činnosti v oblasti pivovarství, vzdělávání nové generace českých sládků, takže prostřednictvím své práce přispěl k vytváření jedinečného jména města Plzně,“ uvedl k ocenění plzeňský primátor Martin Zrzavecký. 

*Ivo Hlaváček se narodil 5. 6. 1926 ve znojemském pivovaru, v rodině známého sládka Františka Hlaváčka. Od roku 1929 žil v Plzni. V roce 1945 maturoval na plzeňském reálném gymnáziu a pokračoval studiem na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. V roce 1953 nastoupil do Západočeských pivovarů ve Staňkově na Domažlicku a pět let tam pracoval jako vedoucí laboratoře a kontrolor. V roce 1958 přešel do Plzně jako vrchní sládek. Po třicet let (až do roku 1987) řídil pivovary Prazdroj a Gambrinus jako výrobní náměstek, výrobní ředitel a nakonec podnikový ředitel.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka