Slavnosti svobody doprovázejí tři výstavy o válce

Tématu II. světové války, jejímu průběhu, konci a především osudům lidí, které válka postihla, se věnují tři výstavy patřící mezi doprovodné akce letošních Slavností svobody. Výstava v mázhauzu plzeňské radnice nazvaná „Příběhy mužů, kteří osvobodili Plzeň“, představí vojáky, kteří se účastnili...

Jarní servisní akce AUTO CB

Tématu II. světové války, jejímu průběhu, konci a především osudům lidí, které válka postihla, se věnují tři výstavy patřící mezi doprovodné akce letošních Slavností svobody.
Výstava v mázhauzu plzeňské radnice nazvaná „Příběhy mužů, kteří osvobodili Plzeň“, představí vojáky, kteří se účastnili osvobozování města v roce 1945. „Výstava je věnována zejména těm nemnoha osudům dosud žijících amerických a belgických válečných veteránů. Začíná připomenutím plzeňského povstání 5. května 1945. Za to, že neskončilo pro povstalce i pro samotné město tragicky, můžeme děkovat vstupu americké armády hned následujícího dne do Plzně,“ přibližuje plzeňský výtvarník a znalec historie Stanislav Bukovský, který ve spolupráci s městem a Patton Memorial Pilsen výstavu připravil. Kromě dobových i současných fotografií se na výstavě objeví také výňatky ze vzpomínek válečných veteránů. Výstavu je možné shlédnout do 14. května.
Západočeské muzeum v Plzni připravilo k 65. výročí osvobození výstavu věnovanou především našim rodákům, tj. významným západočeským odbojářům, kteří se zúčastnili II. světové války na Západě, ať již jako letci RAF, nebo jako příslušníci našich vojenských jednotek ve Francii, na Středním Východě a ve Velké Británii a na frontě před Dunkerque. Životopisným medailónkům předchází chronologická část výstavy, která podrobně mapuje vznik a průběh československého zahraničního odboje. Od počátků v Polsku v roce 1939 až po konec války, symbolicky zvýrazněnému účastí Kombinovaného oddílu ČsSOB na osvobození západních Čech v květnu 1945. Výstava připomene také aktivity československých výsadkářů ve Velké Británii, výsadky na okupovaná území a rovněž
odboj příslušníků protektorátního Vládního vojska nasazeného 1944 - 45 v Itálii a jeho
přechod na stranu Spojenců.
Třetí výstavu uspořádalo Americké Centrum Plzeň pod názvem „Příběh Indiána v Plzni“. Výstavu uspořádal Jiří Světlík, autor nového znaku hokejového týmu HC Plzeň 1929. Ambicí výstavy je vysvětlit, kde se tento znak vzal a jaký má k Plzni vztah. A protože jeden z kořenů tohoto příběhu sahá do roku 1945, do dnů, kdy do Plzně přijeli vojáci americké 2. pěší divize, bude výstava ke zhlédnutí právě během oslav 65. výročí osvobození Plzně od nacistické okupace.
Během výstavy bude v Americkém centru rovněž vystaven Prezidentský pohár, který hokejové mužstvo v letošní sezóně získalo. Výstava bude k vidění do 11. května.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 02.05.2010 06:12



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka