Slavnosti svobody zakončila vzpomínka Díky, Ameriko!

Vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! zakončil veřejný program Slavností svobody, oslav osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945, které se letos uskutečnily ve dnech 2. – 6. května. Vojenská ležení, historické kempy, džípy a další vojenská technika, ale i doprovodný hudební program při...

Cílená propagace v Plzni

Vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! zakončil veřejný program Slavností svobody, oslav osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945, které se letos uskutečnily ve dnech 2. – 6. května. Vojenská ležení, historické kempy, džípy a další vojenská technika, ale i doprovodný hudební program přilákaly desetitisíce lidí do centra města. Největšímu zájmu se těšila kolona vojenských historických vozidel Convoy of Liberty, pyrotechnická show Bombardéry nad Plzní nebo devítinásobný seskok parašutistů na náměstí Republiky. Středem pozornosti byli američtí a belgičtí veteráni, kteří opět zaujali svými vzpomínkami při debatě s veřejností i studenty.
Stovky lidí si k památníku Díky, Ameriko! přišly společně s americkými a belgickými veterány připomenout události 6. května roku 1945. „Plzeň byla jako jediné velké české město v roce 1945 osvobozena armádou Spojených států amerických. Po dlouhých desetiletích, kdy nám komunistický režim zakazoval si tuto klíčovou událost byť jen připomínat, slavíme již dvacet pět let výročí příchodu svobody do našeho města za přirozeného a nelíčeného zájmu a nadšení všech Plzeňanů. Jsou to skutečné ´Slavnosti svobody´! S neskrývaným dojetím a úctou vítáme ty, kteří přinesli Plzni svobodu. Plzeňané na své osvoboditele nezapomněli, nezapomínají a jsem z celého srdce přesvědčen, že nikdy nezapomenou,“ uvedl primátor Martin Baxa.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka ve svém projevu prohlásil: „Komunistický režim se pokoušel vzpomínku na osvobození Plzně americkou armádou potlačit. To se mu ale nepovedlo. Je důležité uchovat si nezkreslený obraz našich dějin. Je důležité nezapomenout na to, kým jsme byli, abychom věděli, kým jsme dnes. Vytvářením demokratické a stabilní společnosti uprostřed demokratické Evropy přispíváme k tomu, aby se válka v Evropě už nikdy neopakovala. Skláním se před odvahou a hrdinstvím těch, kteří bojovali ve 2. světové válce na všech frontách proti zlu. Jejich boj nebyl marný.“
„Jsem velmi hrdý, že mohu přijíždět do Plzně. Mám rád zdejší lidi, atmosféru i program oslav. Češi a Američané jsou jako blízcí příbuzní,“ promluvil na závěr jeden z válečných veteránů George Thompson z 16. obrněné divize.
Víkendový program Slavností svobody se odehrál na čtyřech místech. Na náměstí Republiky, v Lochotínském parku, u kulturního domu Peklo a za obchodním domem Plaza. Tady bylo umístěno nejvíc vojenské techniky a táborů. I v sobotním pozdním večeru sem zavítaly tisíce lidí, aby zhlédly pyrotechnickou show. Ukázala, jak se mohli cítit ti, co zažili bombardování spojeneckých letadel v roce 1945.
Zájem ze strany návštěvníků byl také o dobový kemp americké 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné armády s ukázkami každodenního vojenského života. Letos byl umístěn do prostoru u lochotínského amfiteátru v blízkosti zoologické zahrady, která připravila komentované prohlídky expozice v podzemí, vybudovaného německou armádou v prvních letech války, včetně nedaleko vystaveného tanku Sherman.
Hudební scény, výstavy, menší vzpomínkové akce, populární beseda s americkými veterány dotvořily program letošních oslav. Devět bravurních seskoků předvedli v neděli parašutisté z Aeroklubu Plzeň Bory. Připomněli návštěvníkům neopomenutelnou účast, oběti a hrdinství výsadkových vojsk ve druhé světové válce.
Tisíce Plzeňanů a návštěvníků města se také přišly podívat na Convoy of Liberty, kolonu zhruba 140 historických vojenských vozidel, která projela Plzní od Sukovy ulice, přes Klatovskou třídu, sady Pětatřicátníků, Jízdeckou, Tyršovou a Rooseveltovu ulici až na náměstí Republiky. V bojovém čele konvoje jely obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge upravené například jako ambulantní vůz či auto pro spojaře, ale i unikátní opravárenský a vyprošťovací tahač Ward LaFrance, který se v Plzni představil poprvé. Z historických džípů přihlížející pozdravili američtí a belgičtí veteráni.
„Veteráni si slavnosti užívají, patří jim obrovský obdiv pro jejich neustále skvělou náladu, kterou rozdávají kolem sebe. Báječná pro ně jsou setkání s plzeňskými přáteli. Za ta léta, co sem jezdí, jsme sehraný tým,“ uvedla Patricie Kraftová, která se s ostatními po celou dobu pobytu stará o americké veterány.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 06.05.2014 19:47



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka