Složit se dá cokoli, zjistíte v Univerzitní galerii

Jednou z prvních akcí připravených v rámci programu oslav dvaceti let partnerství Plzně a Takasaki je výstava tradičních japonských skládaček – origami nazvaná „Složit se dá cokoli“. Připravil ji Ústav umění a designu ve spolupráci s pražským seskupením Origamiworld. Zájemci ji mohou navštívit až do...

Cílená propagace v Plzni

Jednou z prvních akcí připravených v rámci programu oslav dvaceti let partnerství Plzně a Takasaki je výstava tradičních japonských skládaček – origami nazvaná „Složit se dá cokoli“. Připravil ji Ústav umění a designu ve spolupráci s pražským seskupením Origamiworld. Zájemci ji mohou navštívit až do 15. září.
Výstava „Složit se dá cokoli“ je vůbec první výstavou origami v Plzni. Nabízí prakticky vše, co může moderní origami nabídnout. Její název je shodný s hlavním mottem pražského studia Origamiworld, které tvoří Ondřej Cibulka, Milan Dřímal a František Grebeníček. To je zaměřeno na tradiční i moderní origami, které zažilo celosvětový rozmach s rozvojem internetu. Informace, návody, zkušenosti, knihy, vše se začalo rychle šířit a přesné postupy byly najednou dostupné mladým a nadaným lidem, kteří si velice rychle osvojili techniky skládání a z mnohých se stali skuteční mistři. Za masivním rozvojem nápaditých origami technik stojí především novými technologiemi strukturované vědomí člověka na počátku třetího tisíciletí. Složitost výsledných modelů mnohdy překračuje běžné hranice geometrie a lidské představivosti. U některých origami je opravdu těžké uvěřit, že jsou složeny pouze z jednoho archu papíru.
Origami je japonské slovo složené ze dvou znaků, které lze do češtiny přeložit jako „skládat papír“ (oru kami - origami). Myslí se tím skládání papíru do figurální, abstraktní či geometrické formy, nikoliv skládání dokumentů do obálky. V nejstarších dobách byly papírové skládanky v Japonsku užívány při náboženských obřadech a při výzdobě šintoistických svatyní. Zmíněné umělecké formy mohou být i libovolně jednoduché, což znamená, že každý, kdo umí složit papírovou čepici či parník, je vlastně origamista.

V současné době existují v Japonsku dva druhy origami - tradiční a moderní, které se od sebe značně liší.

Kompletní program oslav dvacetiletého partnerství Plzně a Takasaki, aktuální informace k výstavě „Složit se dá cokoli“ i řadu zajímavostí najdete na www.japonskedny.eu.

Osobnosti, s jejichž díly se na výstavě můžete seznámit:

David Brill
David Brill je nejzářivější origami osobností Velké Británie. Aktivně se origami zabývá již od 80. let minulého století a jeho kniha Brilliant Origami se okamžitě stala bestsellerem origami po celém světě. Od většiny ostatních mistrů origami se liší především osobitým uměleckým přístupem, nikoliv jen technickou zručností. Jeho modely jsou komponované s uměleckou nadsázkou a průzračně přirozeným vnímáním světa. Proto v sobě obsahují tolik pohybu, napětí a čisté životní energie.

Kawahata Fumiaki
Kawahata Fumiaki působí jako vývojový inženýr v automobilce Toyota. I přes své přísně technické a matematické profesní zaměření si zachovává ortodoxní japonský styl. Jako jediný pronikl v 80. letech do USA a v knize slavného origamisty Johna Montrolla publikoval čtyři své modely. V posledních letech ohromuje celý svět komplexností svých technik, nicméně k jeho stěžejní tvorbě patří modely střední obtížnosti.


Luděk Šindelář
Luděk Šindelář je významný plzeňský origamista. Skládáním se zabývá již
od osmdesátých let. Některé jeho modely byly publikovány i ve španělském origami časopisu Pajarita. Jeho nejvýznamnější prací je složení kompletního papírového orchestru České filharmonie. Kromě origami je aktivním hudebníkem. Dříve ve skupině Švihadlo, nyní Hruškovic a Košík band.

Artur Biernacki
Artur Biernacki je nejvýznamnějším origamistou Polska. Specializuje se na skládání z takzvaných čarovců (celý postup složení modelu je zachycen na jediném obrázku pomocí systému čar) a je světově uznávaným velmistrem této techniky. Mnoho objektů složil jako jediný na světě. V posledním desetiletí se zabývá i vlastní tvorbou a vydal již první kolekci modelů střední a vysoké složitosti. Vedle origami se také vrcholově zabývá breakdancem.

Jan Cozl
Pochází z malebné vesničky Koloveč, 15 km od Domažlic. Stududent SPŠ dopravní v Plzni. S origami se seznámil na internátě, kde ho kamarád naučil, jak se skládá SWAN 3D origami.Velice ho to nadchlo. Nejdříve složil malinkou labuť, která je zde také vystavena. Jelikož ho to bavilo, začal experimentovat a přešel na dílky o velikosti A4. Na velkou labuť potřeboval 1800 dílů, které připravoval přes 60 hodin. Z těch sestavil tuto labuť. Se skládáním origami chce pokračovat a zdokonalovat se.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 06.09.2010 09:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka