Smetanovské dny budou exotické

Plzeňský hudební festival Smetanovské dny se příští rok ponese v duchu exotiky. Během festivalového měsíce čeká diváky od 4. února do 2. března téměř dvacítka koncertů klasické hudby, ale i hudba keltská, rocková, jazz či nadžánrová hudba východních národů.

Cílená propagace v Plzni

Plzeňský hudební festival Smetanovské dny se příští rok ponese v duchu exotiky. Během festivalového měsíce čeká diváky od 4. února do 2. března téměř dvacítka koncertů klasické hudby, ale i hudba keltská, rocková, jazz či nadžánrová hudba východních národů, řekl novinářům ředitel festivalu Ivan Jáchim. K největším lákadlům bude podle něj patřit například jedno z vrcholných děl církevní tvorby Johanna Sebastiana Bacha Janovy pašije nebo společný koncert houslisty Pavla Šporcla a Collegia českých filharmoniků.
Janovy pašije se v Plzni nehrály 40 let. Jejich provedení v katedrále svatého Bartoloměje na popeleční středu bude předcházet povídání biskupa Františka Radkovského. "Původně jsme uvažovali, jestli máme zařadit Janovy nebo Matoušovy pašije, ale s ohledem na roční dobu jsme nakonec vybrali Janovy," řekl Jáchim. Trvají asi hodinu a tři čtvrtě, zatímco Matoušovy asi tři hodiny. I když se katedrála bude temperovat, na tak dlouhý koncert by v ní byla v únoru zima.
Letošní 26. ročník festivalu pořadatele překvapil významným nárůstem návštěvnosti. Program byl věnován Wolfgangu Amadeu Mozartovi a 250. výročí jeho narození. Festival navštívilo celkem 4268 diváků, koncerty byly vyprodány v průměru z 80 procent. "To je strmý nárůst až o desítky procent," konstatoval Jáchim. Pořadatelé proto věří, že širší tematická nabídka, zahrnující například jazz, alternativní či lidovou hudbu, je zejména pro mladé lidi atraktivnější.
Už nyní si mohou lidé rezervovat vstupenky na koncerty 27. Smetanovských dnů. Mohou se rozhodnout například pro koncert Nejen cikánské písně Antonína Dvořáka nebo pro unikátní čtyřruční klavírní provedení nejznámější symfonické básně Bedřicha Smetany Má vlast v podání Renaty a Igora Ardaševových. Plzeňským divákům se představí také Iva Bittová a Škampovo kvarteto s vlastním pojetím sbírky Leoše Janáčka Moravská lidová poesie v písních, vystoupí také kytarista Štěpán Rak a Alfréd Strejček s koncertním holdem Otci vlasti, králi Karlu IV.
Z jiných než klasických žánrů nabídne festival barokní operu bratří Formanů, koncert dublinské skupiny The Frames. Skotské a irské barokní písně zahraje skupina Michala Hromka Consort s hostující harfenistkou a zpěvačkou Kateřinou Doležalovou. Čínská zpěvačka Sung Feng-jün zazpívá Písně z dračího člunu - hudbu Číny, Tibetu, Mongolska a dalších východních národů. Jazzová hudba má na festivalu zastoupení v koncertu Dana Bárty a uskupení Robert Balzar Trio. Plzeňská filharmonie si připravila originální egyptský večer s klavírním vystoupením Egypťana Ahmeda Abou Zahry. Kulturu zemí bývalé hedvábné stezky přiblíží mezinárodní tanečně-hudební projekt, který 2. března obstará oficiální zakončení festivalu. Projekt spojuje umělce východních i západních zemí. Hudební část nabídne písně Číny, Uzbekistánu, Kazachstánu a Turkmenistánu s tradičními nástroji. Taneční část dá nahlédnout pod pokličku tradičního íránského tance, tádžického ženského rituálu, perského či uzbeckého tance.
Festival bude mít i několik dozvuků, jedním z nich bude 12. května velký mimořádný koncert Evy Urbanové ke 20. výročí její pěvecké kariéry.
Rozpočet festivalu je čtyři miliony korun, k největším sponzorům patří město Plzeň a Plzeňský kraj. Informace o festivalu jsou na adrese www.smetanovskedny.cz.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
08.12.2006 15:32



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka