Smetanovské dny jsou ve znamení prolínání žánrů

Originální prolog evropské úrovně - koncert finské rockové kapely Apocalyptica – předznamenal už v listopadu další ročník největšího plzeňského hudebního festivalu – Smetanovských dnů.

Jarní servisní akce AUTO CB

Originální prolog evropské úrovně - koncert finské rockové kapely Apocalyptica – předznamenal už v listopadu další ročník největšího plzeňského hudebního festivalu – Smetanovských dnů. Nejen Apocalyptica, ale i další chystané unikátní projekty potvrzují pověst Smetanovských dnů, jako festivalu, který inspirativním způsobem prolíná hudební žánry, nicméně hlavní osou programu zůstává klasická hudba v podání špičkových interpretů. „Smetanovské dny stavíme na prolínání žánrů už několik let,“ vysvětluje záměry dramaturgie festivalu ředitel Ivan Jáchim. „Potvrzuje se nám, že netradiční přístup diváci uvítali. Koncerty bývají zcela vyprodány, obrovský zájem vzbudily v minulých ročnících mimo jiné unikátní experimenty jako premiéra Mozartovy Zaidé, Bachovy Pašije nebo projekt Hedvábná stezka. Návštěvnost festivalu rok od roku stoupá a za velký klad považuji i to, že v hledišti se zpravidla scházejí všechny věkové kategorie.“

Program festivalu se bude ubírat třemi hlavními směry:

„Bedřich Smetana – dílo, doba, inspirace“
V rámci festivalu bude ve spolupráci s Muzeem Bedřicha Smetany v Praze uveden KONCERT PRO VÍCE KLAVÍRŮ ZE SKLADEB A ÚPRAV B. SMETANY, jednoaktová opera PROVDANÁ NEVĚSTA Jindřicha Součka z roku 1891 (věnovaná zábavám pěveckého spolku Hlahol) na slova O. Sýkory Chrudimského. Mimořádný zážitek slibuje koncert MUSICA ANTIQUA PILSENSIS, který uvede hudbu, která se v Plzni hrála před příchodem B. Smetany do Plzně a v době jeho pobytu v Plzni.

„Zralý věk nebo vetché stáří?“ (téma mezinárodního vědeckého sympozia)
Jedním z největších programových lákadel bude koncert, na kterém vystoupí Brněnská filharmonie (dirigent: Leoš Svárovský) a Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) s tímto programem - Antonín Dvořák: Te Deum, Leoš Janáček: Balada blanická a LEOŠ JANÁČEK: GLAGOLSKÁ MŠE. Účinkující jsou považováni za nejlepší interprety Leoše Janáčka v České republice, na podiu bude stát více než 100 účinkujících. Janáček napsal Glagolskou mši dva roky před smrtí a v kombinaci s Dvořákovým Te Deum, také dílem poslední dekády skladatelova života, dává tento koncert smysluplný celek jak hudebně, tak také proto, že obě díla zjednodušeně řečeno vyjadřují specifický vztah obou stárnoucích skladatelů k věcem nadpozemským.
V rámci tohoto okruhu programu vystoupí také Plzeňská filharmonie s Haydnovým oratoriem DIE VIER JAHRESZEITEN / ČTVERO ROČNÍCH DOB (premiéra 1801). Toto oratorium jsme se rozhodli uvést proto, že je z posledních velkých děl skladatele, ale i vzhledem k úspěšnému provádění díla v Čechách v 19. století a také proto, že věk člověka byl s oblibou přirovnáván k průběhu roku, tedy čtyřem ročním dobám a oratorium jakýmsi morálním odkazem na závěr části Zima, aby člověk nezapomněl na konečnost své pozemské pouti atd. atd., také končí. Kromě Plzeňské filharmonie pod vedením Jiřího Maláta bude účinkovat také Pražský filharmonický sbor a sólisté: Liana Sass (soprán), Aleš Briscein (tenor) a Jiří Sulženko (bass).
DIALOG LIDSKÉHO HLASU A STRUN se jmenuje mimořádný koncert Scholy Gregoriany Pragensis (um. vedoucí: David Eben) a našeho nejlepšího violoncellisty Jiřího Bárty.

„Mimořádné koncerty a akce“
VIVAT BEL CANTO! Zcela vyjímečný a mimořádný koncert s vynikajícími sólisty - slovenská sopranistka L´ubica Vargicová (hostuje ve Vídeňské státní opeře, v Bavorské opeře, na Salcburském festivalu, 8. října 2004 debutovala s velkým úspěchem v newyorské Metropolitní opeře) a slovenský barytonista Vladimír Chmelo doprovodí Pražská komorní filharmonie (dir: F. Drs)
VIVALDI 330! Gabriela Deméterová (housle) a její Collegium představí tvorbu nejznámějšího benátského skladatele.
RHAPSODY IN BLUE ROOM. Georgie Gerswin a Jaroslav Ježek, dva muži mezi nebem a jazzem. Premiéra nového koncertního pořadu Ondřeje Havelky & Melody Makers (klavír: Karel Košárek)
ONDŘEJ PIVEC A ORGANIC QUARTET. Mladý vynikající jazzman vystoupil letos v rámci festivalu Na ulici a získal si v Plzni řadu příznivců. V listopadu se vrací z pracovně studijního pobytu v New Yorku, kde mimo vystupování pokračoval ve studiích hry na unikátní varhany zvané „hammondky“.
RIDINA AHMED. Hlasová čarodějka Ridina Ahmedová svým hlasem, bez doprovodu neuvěřitelně improvizuje bez textu a vrství melodické linky do fascinujících kaleidoskopických útvarů.


PRODEJ VSTUPENEK
Od 5.11.2007 v Informačním centru města Plzně (nám. Republiky 41) – přepážka prodeje vstupenek, pondělí – pátek: 9.00 – 12.00 a 12.30 – 18.00 / sobota: 9.00 – 12.00 (tel: 37 803 5415, ticketing@dominikcentrum.cz) nebo rezervace na www.smetanovskedny.cz
Slevy:
25% z ceny vstupného na všechny akce pro studenty
Pokud chce student využít výše uvedenou slevu musí doložit platnou ICIC kartu, na jiný druh karty se sleva nevztahuje.
25% z ceny vstupného na všechny akce pro seniory
Za seniora se v tomto případě považuje osoba starší 60 let – tuto skutečnost je třeba doložit platným občanským průkazem či cestovním pasem (platí pouze pro cizince)
50% z ceny vstupného na všechny akce pro držitele průkazu ZTP
Pokud chce držitel průkazu využít výše uvedenou slevu, musí doložit platný průkaz ZTP.
50% z ceny vstupného na všechny akce pro držitele průkazu ZTP-P a doprovodu

DÁRKOVÝ CERTIFIKÁT
28. ročník hudebního festivalu Smetanovské dny přináší také oblíbené dárkové certifikáty. Ty lze zakoupit v Informačním centrum města Plzně. Hlavní výhodou tohoto dárku, vhodného třeba právě pro blížící se Vánoce, je jistota, že obdarovaný si sám zvolí z pestrého programu festivalu.

Otevřený koncert
Od roku 2005 je nedílnou součástí Smetanovských dnů i projekt tzv. „Otevřeného koncertu“, v jehož rámci je festivalový program přístupný zdarma pro vozíčkáře i jejich doprovod.







Bedřich Smetana (2. 3. 1824 – 12. 5. 1884)
Na gymnáziu v Plzni začal pozdější geniální skladatel Bedřich Smetana studovat jako šestnáctiletý. Otec ho v roce 1840 poslal do Plzně vlastně za trest, aby tu pod dohledem svého o 23 let staršího bratrance profesora Františka Josefa Smetany dokončil studia. Mladý Bedřich byl výborný hráč na klavír, oblíbený společník a vyhledávaný tanečník. V Plzni zažil své první lásky a potkal tu i pozdější manželku Kateřinu Kolářovou. V roce 1943 dokončil školu a v necelých dvaceti letech se z Plzně vypravil dál vstříc svému osudu.
Festival Smetanovské dny vznikl jako připomínka období studií a mladých let, které patřilo v životě velkého skladatele k nejšťastnějším a na které vždy rád vzpomínal.

Historie
Smetanovské dny byly založeny jako vědecké sympozium, které organizovala od samého začátku Akademie věd ČR společně s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Za rok vzniku se dá počítat rok 1980. Teprve postupně se k sympoziu s účastí cca 120 vědců z Čech (v poslední době i z Evropy) na každoročně vybírané odborné téma z období 19. století přiřadil hudební program.

Koncerty, výstavy a filmové projekce Smetanovských dnů se odehrávají v plzeňských koncertních sálech (Peklo, Měšťanská beseda) a síních (Západočeské muzeum, Západočeská galerie Masné krámy), v chrámech Páně (Korandův sbor, Velká synagoga, katedrála sv. Bartoloměje), ve výstavních prostorách (Národopisné muzeum, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje), v kinosále (FK Beseda) a konferenčním sále (Smetanova síň SVK PK). I přes nedostatek kvalitního, moderně vybaveného koncertního sálu vyšší kapacity se díky nápadité dramaturgii a obecně příznivé úrovni vstupného daří každý rok zvyšovat návštěvnost festivalu ve všech věkových kategoriích.

27. ročník – rok 2007
27. ročník největšího plzeňského hudebního festivalu Smetanovských dnů doprovázel od počátku obrovský zájem diváků. Celkem bylo prodáno více než šest tisíc vstupenek. V porovnání s minulým ročníkem, kdy festival navštívilo celkem 4268 diváků, je to nárůst přibližně o 35%.
Na programu 27. ročníku festivalu Smetanovské dny bylo 12 koncertů + 3 off programy (leden Čechomor, březen Spirituál kvintet, květen Eva Urbanová), tradiční plzeňský masopust, mezinárodní vědecké sympozium na téma „Cizí, jiné, exotické v české kultuře 19. století“, výstava „Dalekých zemí volání…“, večery s názvem „Poezie inspirovaná exotikou“, přehlídka čínských filmů a divadelní představení Divadla bratří Formanů s názvem „Barokní opera“. Největší zájem vzbudily koncerty The Frames, Janovy pašije, Dan Bárta a Robert Balzar trio a projekt Hedvábná stezka v tanci a hudbě.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 08.11.2007 07:30



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka