Smlouva k výstavbě parkovací Rychtářky je podepsaná

Město Plzeň podepsalo smlouvu se společností HERMOSA Real Estate o stavbě parkovacího domu Rychtářka. V českých podmínkách jde o první a unikátní projekt partnerství veřejného a soukromého sektoru. Dosud byl podobný model znám pouze ze zahraničí pod obecně užívaným pojmem Public Private Partnership ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Město Plzeň podepsalo smlouvu se společností HERMOSA Real Estate o stavbě parkovacího domu Rychtářka. V českých podmínkách jde o první a unikátní projekt partnerství veřejného a soukromého sektoru. Dosud byl podobný model znám pouze ze zahraničí pod obecně užívaným pojmem Public Private Partnership (PPP).
Nový parkovací dům Rychtářka vyroste za několik měsíců. Nabídne celkem 430 nových parkovacích míst a 1600 m2 komerčních ploch. Při výstavbě a provozu bude město Plzeň spolupracovat s akciovou společností HERMOSA Real Estate. Ta byla vybrána v řádném výběrovém řízení.
Smlouva o spolupráci mezi městem Plzeň a společností HERMOSA Real Estate je podepsána na dvacet let. Magistrát bude na základě monitoringu poskytovaných služeb a dostupnosti parkovacího domu platit měsíčně tzv. poplatek za dostupnost. Celkově je tento PPP projekt pro město Plzeň o 7 procent výhodnější, (tzv. hodnota za peníze) než kdyby město budovalo a provozovalo parkovací dům tradičně ve vlastní režii, tj. bez účasti a přenesení rizik na soukromého partnera.
Role obou partnerů jsou v případě PPP jasně definované. Model partnerství soukromého a veřejného sektoru zaručí, že parkovací dům bude od počátku ve vlastnictví města Plzeň. Přitom dodavatel, společnost HERMOSA Real Estate, zajistí výstavbu, její financování a údržbu bez účasti města. „Město tak bude platit za službu, nikoliv
za výstavbu. Ta jde, stejně jako podmínka udržovat parkovací dům v dohodnutém stavu po dobu 19 let, na vrub investora,“ vysvětluje podstatu PPP projektu technický náměstek Ing. Petr Rund.
Při výběru formy a dodavatele městu pomáhalo několik renomovaných společností. „Seznámili jsme se nejprve se všemi výhodami a potenciálními riziky. Přizvali jsme odborníky s mezinárodními zkušenostmi – NEWTON Business Development, advokátní kancelář ROWAN LEGAL, architektonickou kancelář HELIKA a společnost Grant Thornton UK LLP. Jejich konečné doporučení bylo projekt parkovacího domu na principu PPP vybudovat a provozovat,“ říká technický náměstek.
Česká republika byla dosud v oblasti partnerství veřejného a soukromého sektoru spíše pasivní. O modelu PPP se uvažovalo například v souvislosti s výstavbou dopravní infrastruktury. Prozatím se však významněji nepostoupilo. Město Plzeň tak přichází s prvním a unikátním projektem PPP připraveným pro výstavbu samostatného nového parkovacího domu město Plzeň.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 01.06.2010 15:20



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka