Sokolnictví získává na Rokycansku příznivce

Dravci, psi, jejich páni a příjemné podzimní počasí. Taková byla atmosféra tentokráte dvoudenní prezentace sokolnictví na Rokycansku za významné podpory Plzeňského kraje, kterou pro příznivce tohoto zvláštního způsoby lovu zorganizoval Český svaz ochránců přírody v Rokycanech. První den přivítal...

Cílená propagace v Plzni

Dravci, psi, jejich páni a příjemné podzimní počasí. Taková byla atmosféra tentokráte dvoudenní prezentace sokolnictví na Rokycansku za významné podpory Plzeňského kraje, kterou pro příznivce tohoto zvláštního způsoby lovu zorganizoval Český svaz ochránců přírody v Rokycanech.
První den přivítal jestřába, rarohy a sokoly Osek. Malá obec nedaleko Rokycan, v jehož katastru myslivecky hospodaří Honební společenstvo Bušovice. To opět poskytlo azyl několika sokolníkům, aby předvedli své umění. A stejně tak jako doprovázející veřejnost měli co sledovat. Kromě krásného zážitku, při níž obdivovali své dravce zbyl čas i na výměnu zkušeností i přátelské posezení.
Druhý den se sokolníci přesunuli do Volduch, malebné obce sousedící s Osekem. I zde dravci v blízkosti člověka vzbudili pozornost a respekt nejen samotných pánů, ale i přihlížejících. Azyl tentokráte poskytlo Myslivecké sdružení Volduchy, které není sdružením ledajakým. Nejen, že necelá desítka členů hospodaří na více než osmi stech hektarech, ale každoročně zde probíhají kynologické akce a na podzim i tyto propagační akce, kde své síly dávají dohromady sokolníci, myslivci i ochránci přírody. A to je jistě potěšitelné, neboť všechny spojuje příroda, život v ní i panující rovnováha, kde má své místo i dravec. Ne všichni to sice chápou, ale je na nás – lidech, abychom se uměli domluvit.
Sokolnictví patří mezi zvláštní způsoby lovu a je založeno na využívání vycvičených dravců k lovu zvěře. Tento způsob lovu vznikl v dávné minulosti a přetrval již celá tisíciletí bez podstatnějších změn. Dravec se nejprve využíval jako účinný pomocník člověka, ale dnešní sokolnictví má již i další neméně důležité úkoly. Tím hlavním tedy není lov, ale především ochrana a chov dravců a jejich návrat do přírody. Zájemci o sokolnictví jsou u nás sdruženi v Klubu sokolníků při Českomoravské myslivecké jednotě a mohou se hlásit zhruba do dvaceti středisek v různých koutech republiky. Zde se dozvědí co je potřeba. Informace lze najít i na internetových stránkách Klubu sokolníků na adrese : www.sokolnictvi.net
Český svaz ochránců přírody v Rokycanech uskutečnil další zajímavou akci představující především sokolovité dravce, tedy ty, kteří se vyznačují specifickými znaky – úzkými srpovitými křídly, vousem a zejkem. Zvláštností je i to, že zpravidla útočí střemhlavým letem na letící kořist. Proto se jim také po sokolnicky říká dravci vysokého letu. Kromě vycvičených dravců mohli přítomní obdivovat i perfektní práci pointra – anglického krátkosrstého ohaře s vynikajícím nosem, určeného k vystavování drobné zvěře. Voldušská honitba s převahou polí a luk je domovem kromě drobné zvěře i zvěře srnčí. Černá zvěř se zde vyskytuje jen ojediněle. I z tohoto důvodu je zde drobné zvěře na dnešní podmínky relativně dostatek, a proto je vyhledávanou honitbou pro pořádání kynologických akcí, zvláště pak jarních zkoušek vloh. Vrásky na čele myslivců dělají kromě civilizačních vlivů na přírodu nejen lišky, kterých se v této převážně polní honitbě vyskytuje nadmíru, ale i zvýšený tlak lidí, kteří devastují přírodu svých nevhodným chováním.
Dvoudenní prezentace sokolnictví jako nehmotného dědictví UNESCO podporované Plzeňským krajem pozvolna končí. V samotném závěru se ozývají slova chvály na tento způsob propagace sokolnictví. Ke zdárnému průběhu dvoudenního setkání přispěli nejen samotní účastníci, ale především Honební společenstvo Bušovice, Myslivecké sdružení Volduchy a Myslivecké sdružení Stráně Rokycany, v jejichž honitbách tyto akce probíhali. "I doprovázející myslivci byli s touto netradiční akcí spokojeni, což dávali najevo i při neformálním hodnocení v útulném zařízení místní restaurace. A nám zbývá jen dodat, že toto setkání nebylo posledním. Máte-li i Vy zájem zorganizovat podobnou akci ve své honitbě na Rokycansku, Berounsku či Hořovicku kontaktujte nás na tel. 603 239 922. Rádi Vám sokolnictví představíme blíže," láká rokycanský ochránce přírody Pavel Moulis.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 22.11.2011 07:11



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka