Solárka v kraji mají před dovolenými žně

Solární studia v Plzeňském kraji mají v období před letními dovolenými žně. Lidé se chodí vystavovat umělému slunečnímu záření bez ohledu na to, že je před tím někteří lékaři varují. Vidina opálené kůže je silnější než obava o zdraví. Ale ani kožní lékaři nejsou v názoru na škodlivost solárií jednotní.

Jarní servisní akce AUTO CB

Solární studia v Plzeňském kraji mají v období před letními dovolenými žně. Lidé se chodí vystavovat umělému slunečnímu záření bez ohledu na to, že je před tím někteří lékaři varují. Vidina opálené kůže je silnější než obava o zdraví. Ale ani kožní lékaři nejsou v názoru na škodlivost solárií jednotní.
"Nyní zaznamenáváme několikrát vyšší zájem než jindy. V zimě se k nám chodí lidé především ohřát, spíš jen výjimečně se chtějí opálit před odjezdem na hory nebo odletem na dovolenou do teplých krajin. Od dubna do června ale nastává boom, zákazníci se na solárium musejí objednávat," řekla ČTK vedoucí plzeňského sportovního centra Vanessa Bohuslava Lukesová. Zájem o opalování mají ženy i muži.
Stejné zkušenosti má Renata Holíková z plzeňského dámského fitnessu Daren. "Solárium máme spíš jako doplněk k posilovně, ale v těchto jarních měsících mají ženy o opalování větší zájem než o cvičení. V červenci a srpnu se už opalovat téměř nechodí. Slabší je to i se cvičením," řekla. Podotkla, že některé sportovkyně používají solárium i před cvičením na zahřátí svalů. Nahrazují tak intenzivní jízdu na rotopedu nebo rychlé šlapání na stepperu.
Zvýšený zájem potvrzují i další solární studia nejen v Plzni, ale i v menších městech kraje. "V květnu si vždycky párkrát na solárium zajdu. Hlavně kvůli tomu, že nechci mít úplně bílé nohy, když se začne chodit v sukni naboso," řekla ČTK Hana Neubauerová.
Lékaři se k opalování v soláriích stavějí rozdílně. Někteří je přímo odmítají, jiní radí, aby se lidé opalovali s mírou a používali náležité ochranné krémy. Platí to podle nich stejně jako pro opalování na normálním slunci.
Kožní odborník Jiří Voltr je přesvědčen o tom, že pro léčbu některých ekzémů a lupénky může být pobyt v soláriu přínosem. Pro lidi se zdravou kůží je však podle něj opalování zbytečné, kůže také rychleji stárne. "Pokud se však doba pobytu nepřehání a lidé používají i patřičné opalovací krémy, tak bych to nezavrhoval," uvedl.
Vědecké studie dosud neprokázaly přímý vliv opalování v soláriích na vznik rakoviny kůže. "Na hodnocení je příliš brzy. Populace, která začala masivně navštěvovat solária, je dosud poměrně mladá," řekla již dříve přednostka kožní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Věra Semrádová. Negativní dopady se však podle ní mohou projevit až za několik let.
Poslední novinkou, která umožňuje zhnědnutí těla bez rizika UV záření, je prášek z cukrové třtiny. Zákazníci si jej mohou nechat nastříkat speciální pistolí v kosmetických salonech. Nahrazuje pět až šest solárních seancí a po vyschnutí zaručuje přirozené zhnědnutí zhruba na 14 dnů.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 06.06.2006 08:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka