Soudní spory brzdí konkurz Škody, a.s.

Osm soudních sporů o přiznání pohledávek, nedokončený prodej bytů a nevyřešené restituce brzdí uzavření pět let trvajícího konkurzu Škody, a.s., dosud největšího bankrotu v Plzeňském kraji.

Jarní servisní akce AUTO CB

Osm soudních sporů o přiznání pohledávek, nedokončený prodej bytů a nevyřešené restituce brzdí uzavření pět let trvajícího konkurzu Škody, a.s., dosud největšího bankrotu v Plzeňském kraji. Správce už prodal všechen majetku kromě bytů. Řekl to správce konkurzní podstaty Milan Bufka. Konkurz by se podle něj mohl v ideálním případě uzavřít příští rok.
Výnos by měl dosáhnout zhruba 450 milionů korun, což je suma, za niž byl v roce 2004 prodán veškerý majetek Škody, a.s., včetně výrobního areálu Škody Holding skupině Appian.
Správce nyní řeší prodej stovek podnikových bytů nájemníkům, na něž mají ze zákona předkupní právo. "Od loňského října do června 2006 jsem nájemníkům rozeslal výzvy na odkoupení bytu," uvedl. Nyní mají půl roku na rozhodnutí a poté může správce začít byty prodávat
Už před konkurzem prodala Škodovka přes 1000 bytů. Podnik za ně měl zaplatit daň z převodu nemovitosti, jejíž platby ale musel správce po prohlášení konkurzu zastavit. Finanční úřad poté požadoval zaplatit daň po nájemnících, kteří ji přihlásili jako pohledávku do konkurzu. Při prodejích zbylých bytů z konkurzu, které jsou v Plzni, Rokycanech, Ostrově nad Ohří na Karlovarsku a Dýšině u Plzně, už bude platit daň podle zákona nájemník.
Právě podnikové byty jsou posledním prodávaným majetkem Škody, a.s., která má už jen sedm zaměstnanců. Na prodej celého výrobního areálu Škody Holding včetně všech ostatních aktiv Škody, a.s., uzavřel správce v březnu 2004 kupní smlouvu s firmou HQU International, dceřinou firmou Appianu. Cena byla stanovena na 450 milionů korun. Škoda Holding vznikla v dubnu 2000 a převzala rozhodující výrobní aktivity a většinu zaměstnanců strojíren.
Na částech majetku úpadce jsou ještě restituční žaloby, na jejichž dořešení by měl správce počkat a teprve pak převést zbylý majetek na HQU. Na to, že všechna aktiva Škody, a.s., získá Appian existuje rámcová smlouva, schválená věřitelským výborem, kterou je správce vázán. "Nyní řešíme pouze způsob prodeje všech zbylých aktiv podniku, nikoli komu je prodáme. Zároveň jednáme se zástavními věřiteli o jejich vypořádání," uvedl správce.
Bufka navrhne věřitelskému výboru, který se sejde nejdéle do konce roku, rychlý prodej zbylého majetku, aby nebylo nutné čekat na konec restitučních sporů. Zbytková Škoda, a.s., se prodá jako podnik, v němž budou pouze byty. Výbor projedná také přednostní vypořádání zástavních věřitelů. Poté budou dobíhat incidenční spory a správce připraví pro soud závěrečnou zprávu.
Rozvrh výplat věřitelům bude složitý. U řady pohledávek musí správce prověřit splnění podmínky, za niž byly uznané. Přes 2000 věřitelů přihlásilo pohledávky za 21,4 miliardy korun. Zhruba 6,2 miliardy správce uznal, pohledávky za 10,4 miliardy Kč podmíněně a 4,7 miliardy odmítl.
Konkurz na Škodu, a.s., prohlásil krajský soud 12. září 2001 na návrh firem FS Consulting ze Slovenska, Levitex a Kastko z ČR).




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 15.08.2006 11:29



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka