Soutěž o nejlepší česko-německé partnerství mezi městy

Jak živá jsou spojení mezi českými a německými městy a obcemi na začátku 21. století?

Cílená propagace v Plzni

Jak živá jsou spojení mezi českými a německými městy a obcemi na začátku 21. století? Kolik takových partnerství v současnosti existuje, jak probíhají a jaký vliv mají na vztahy obou zemí? Otázky, které koordinační radu Česko-německého diskusního fóra vedly k tomu, aby iniciovala Soutěž o nejlepší česko-německé partnerství mezi městy 2003. Praktické provedení přitom spočívalo v rukou Česko-německé projektové agentury IDOR se sídlem v Marktredwitzu.
Pod názvem „Platforma pro lepší sousedství“ nyní předložili Gerald Prell a Katharina Schroeter z IDORu dvojjazyčnou dokumentaci, která popisuje průběh soutěže, uvádí konkrétní výsledky a podrobněji představuje příklady vynikajícího partnerství.
Rozhodující základní motiv je všem těmto 13 finalistům soutěže společný: Chtějí stavět mosty mezi Východem a Západem, oživovat porozumění mezi národy a přispívat tak trvale k zajištění míru v nové Evropě. Paralelně k tomu vkládají velké naděje do vzájemné výměny zkušeností, ať už v ekonomické, sociální nebo kulturní sféře.
Tato výměna zkušeností se zpravidla realizuje v podobě kontaktů mezi radnicemi, sportovními a hudebními spolky, vzdělávacími zařízeními nebo požárními sbory. Některá vynikající partnerství se navíc vyznačují tím, že se v jejich rámci uskutečňují společné projekty, do nichž se zapojuje co nejvíc společenských skupin. Přeshraniční spolupráce tak zvlášť silně proniká mezi obyvatelstvo. Města Furth im Wald a Domažlice například provozují česko-německý komorní orchestr, Stuttgart a Brno organizují setkání seniorů prostřednictvím internetu, Illertissen a Loket pravidelně nabízejí možnosti praxe v sousední zemi. To, že ani velké vzdálenosti, ani existující jazykové bariéry nemusí být překážkou pro čilé kontakty mezi Němci a Čechy, ukazuje příklad Rosdorfu v Dolním Sasku a 820 kilometrů vzdáleného Zubří na východní Moravě. Od první návštěvy v roce 1968 se kontakty mezi oběmi obcemi stále rozšiřovaly. Mezitím se dostaly tak daleko, že ani vzájemná soukromá pozvání na svatby, křty nebo pohřby již nejsou vzácností.
Většina německých a českých obcí si cení zkušeností, které nasbírají během své spolupráce. I předsedové koordinační rady, státní ministr Hans Martin Bury a Prof. Dr. Otto Pick, poukazují na hodnoty vznikající díky existenci mezitím téměř 300 česko-německých partnerství mezi městy. Partnerství vytváří budoucí rámec pro vznik osobních přátelství mezi německými a českými občany. Přátelství, jak uvádí Bury a Pick, v nichž dozrává produktivní evropské uvědomění. Autoři Prell a Schroeter doplňují, že se tím stále více objektivizuje i všeobecný obraz veřejnosti o příslušné sousední zemi. "Česko-německé vztahy jsou lepší než jejich pověst. Dokazuje to rozsah a intenzita spolupráce v rámci partnerství mezi městy a obcemi", zní jejich závěr. Protože se nacházíme na začátku vývoje, existuje ale samozřejmě ještě potřeba se zlepšovat a hledat nová pole působnosti. Bylo by vhodné vytvořit fóra pro cílenou výměnu zkušeností nebo pevnější sítě přeshraniční spolupráce v sousedských zemích. Ty se mohou stát zdrojem podnětů a vzájemné podpory.
Dokumentace Soutěže o nejlepší česko-německé partnerství mezi městy 2003 vychází v nákladu 300 exemplářů. Budou předány účastníkům, zainteresovaným obcím a kompetentním osobám, jakož i činitelům v oblasti česko-německých vztahů. IDOR a partnerské organizace kromě toho během krátké doby publikaci zvěřejní na svých internetových stránkách.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
24.09.2004 13:56




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka