Soutěž žáků Řemeslo má zlaté dno zná výsledky

Už počtvrté v řadě letos žákyně a žáci základních a středních škol v Plzeňském kraji soutěžili se svými rukodělnými výrobky v soutěži Řemeslo má zlaté dno, vyhlašované Plzeňským krajem. Letos se do soutěže zapojilo 36 škol s celkem 60 výrobky žáků. Slavnostní vyhlášení výsledků se za účasti náměstka...

Už počtvrté v řadě letos žákyně a žáci základních a středních škol v Plzeňském kraji soutěžili se svými rukodělnými výrobky v soutěži Řemeslo má zlaté dno, vyhlašované Plzeňským krajem. Letos se do soutěže zapojilo 36 škol s celkem 60 výrobky žáků. Slavnostní vyhlášení výsledků se za účasti náměstka hejtmana Jiřího Stručka konalo v Techmania Science Center v Plzni.
„Soutěží Řemeslo má zlaté dno chceme ocenit a podpořit tvořivost a um dětí a chceme také žákům touto cestou říci, že má smysl věnovat se řemeslu a orientovat se na technické obory, které jim zajistí lepší uplatnění na trhu práce,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro školství, sport, kulturu a cestovní ruch Jiří Struček. Smyslem soutěže, kterou v roce 2010 založila tehdejší hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová, je totiž popularizovat řemeslné a technické obory a přivést žáky k jejich studiu.

Soutěž se vyhlašuje ve třech kategoriích: pro 1. – 5. třídu ZŠ; 6. – 9. třídu ZŠ a 1. – 2. ročník SŠ. Počet zapojených škol rok od roku mírně stoupá z počátečních 33 na letošních 36, významnější nárůst je pak v počtu zaslaných výrobků. Těch bylo v prvním ročníku soutěže 40, letos už o dvacet více. Žáci mohli do soutěže zasílat různé druhy výrobků – hračky, suvenýry, učební pomůcky, oděvní doplňky, vybavení do domácnosti apod. Podmínkou bylo, že výrobek musí být vytvořen bez pomoci dospělých.

V kategorii 1. – 5. třída ZŠ zvítězil Jakub Demčo ze ZŠ v Tachově s modelem lodi, 2. místo obsadila Alžběta Křivohlavá ze ZŠ a MŠ Švihov s netradičními knižními vazbami a 3. místo získal Jan Souček ze ZŠ speciální v Plzni za suvenýr nazvaný Rybáři.

V kategorii žáků z 6. – 9. třídy ZŠ pomyslnou zlatou medaili za maketu koupaliště v Tachově získala Michaela Musilová ze ZŠ Tachov, 2. místo obsadila Zdeňka Papežová ze ZŠ a MŠ Švihov s obrazem nazvaným Křehkost motýlí a 3. místo patří Nicole Naujockové ze ZŠ a MŠ Spálené Poříčí za paličkovaný portrét.

V kategorii středních škol zvítězil Karel Němeček ze SOU elektrotechnického v Plzni s Led Cube 8×8×8 neboli kostkou vytvořenou z led diod (na snímku), 2. místo získal za soubor tří učebních pomůcek pro demonstraci tepelné roztažnosti kovů Lukáš Simeonov ze Střední průmyslové školy Tachov a 3. místo obsadil Jakub Praum ze SPŠ dopravního v Plzni, a to za čalounění židle v zámeckém stylu.

Stejně jako v loňském roce se i letos udělovala Cena hejtmana Plzeňského kraje. Za model motocyklu ji získal Jaroslav Homolka ze SŠ v Boru. Cenou náměstka hejtmana pro oblast školství, sportu, kultury a cestovního ruchu byla ohodnocena Anna Havryshyna ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Plzni za vlastnoručně vyrobený prsten. Udělovala se také Cena odboru školství, mládeže a sportu KÚPK. Tu obdržel Michael Kotschy ze SŠ Oselce za zvon na stěnu.

Výrobky žáků hodnotili také návštěvníci výstavy konané během května ve Středisku služeb školám v Částkově ulici v Plzni. Cenu diváka v kategorii nejmladších žáků zde za dřevěný model usedlosti získal Jan Teplý ze ZŠ internátní v Blovicích, v kategorii žáků 2. stupně ZŠ návštěvníci výstavy ocenili světelný objekt Karolíny Blažkové ze ZŠ

Dobřany a v kategorii žáků středních škol byl diváky ohodnocen Jakub Liška ze SOU Domažlice, který do soutěže zaslal aromatickou lampu.

Všichni ocenění získali věcné ceny – notebooky, kamery, MP4 přehrávače nebo fotoaparáty.

Během slavnostního vyhlašování výsledků soutěže Řemeslo má zlaté dno zástupci kraje také poděkovali žákům, kteří reprezentovali Plzeňský kraj na celostátních a mezinárodních soutěžích v technických oborech.