Spálené Poříčí ovládnou nejlepší outdoorové filmy

V pátek 2. dubna odstartuje ve Spáleném Poříčí už sedmý ročník projekce vítězných snímků Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Akce Echo 7. MFOF se letos uskuteční celkem v devíti městech České republiky a to právě od 2. dubna do 6. května. Promítat se bude ve dvou 2,5hodinových blocích celkem...

Jarní servisní akce AUTO CB

V pátek 2. dubna odstartuje ve Spáleném Poříčí už sedmý ročník projekce vítězných snímků Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Akce Echo 7. MFOF se letos uskuteční celkem v devíti městech České republiky a to právě od 2. dubna do 6. května. Promítat se bude ve dvou 2,5hodinových blocích celkem devět filmů. Největším lákadlem je jednoznačně snímek rakouského režiséra Geralda Salmina Mount St. Elias, který získal na podzimním festivalu hlavní cenu Grand Prix a oceňován je i v mnohých zahraničních soutěžích.
Spálené Poříčí je jediné město v západních Čechách, kde se festivalové Echo koná. Letos to bude už pošesté. Promítat se bude ve velkém sále hotelu Ve Dvoře. Vstupné je 70 korun. Po obsazení míst k sezení se další vstupenky budou prodávat za polovinu. „První blok se bude promítat v pátek a druhý v sobotu 3. dubna. Projekce začíná v oba dva dny v 17:30. Po skončení bloku bude podle zájmu možné si pustit ještě ukázky z filmu o dobývání argentinské hory Aconcaqua českou expedicí, jejíž členové budou přítomni a připraveni si poté o zážitcích povídat,“ říká organizátor spálenopoříčské části Echa Pavel Hrouda, který je zároveň jedním z členů expedice.
Mezinárodní festival outdoorových filmů se koná vždy na podzim. Echo, kde se pouští jen nejlepší snímky předchozího ročníku festivalu, následuje vždy na jaře. Podle ředitele festivalu Jiřího Kráčalíka se kvalita filmů rok od roku zvyšuje. „Filmaři získávají větší zkušenosti a je větší výběr. Do soutěže nám chodí stále víc filmů, ať už úplně amatérských nebo od profesionálních studií, a jak festival získává kredit, přibývají i filmy od zahraničních autorů. Loni se přihlásilo přes sto filmů, z nichž polovina přišla z ciziny,“ říká Kráčalík.
Outdoorové filmy nejsou jen snímky o extrémních sportech, jak se mnozí domnívají. Jedná se o filmy popisující sžití člověka s přírodou. Mohou to být cestopisné filmy, filmy popisující život v odlehlých částech světa, sportovní filmy a podobně. V hlavní roli ale bývá vždy příroda.

Program - Spálené Poříčí hotel Ve Dvoře (vstupné 70/35 Kč)
Pátek 2. Dubna 17:30 - 1. Blok
- Interaction (1. Cena kategorie voda, 20 minut, ČR)
- Mount St. Elias (Grand Prix, 100 min., Rakousko)
- Bhútán – Hľadnie šťastna (2. Cena kategorie cestopis, 31 min., Slovensko)
- (dobývání Aconcaqui + beseda o expedici s účastníky – na přání publika)
Sobota 3. Dubna 17:30 – 2. Blok
- Lightning Strike – Arwa tower (2. Cena kategorie hory, 50 min., Švýcarsko)
- Dolomitenmann 2007 (3. Cena kategorie sport, 20 min., ČR)
- Severní pól očima Ufona (1. Cena kategorie sport, 21 min., ČR)
- V divokých peřejích Colorada (2. Cena kategorie voda, 30 min., ČR)
- White nose (Cena hl. města Prahy, 11 min., Švýcarsko)
- Zapomenuté výpravy – S Matyldou po Indu (Cena za historický dokument, 23 min. ČR)
- (dobývání Aconcaqui + beseda o expedici s účastníky – na přání publika)


Mount St. Elias – bezkonkurenční trhák letošního Echa Mezinárodního festivalu outdoorových filmů

Strhující příběh tří špičkových lyžařů, z nichž dva najdou v bílém pekle i svoji smrt, je jednoznačně největším lákadlem letošního Echa 7. Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Echo začne už tento pátek 2. dubna v 17:30 ve velkém sále hotelu Ve Dvoře ve Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku, kde se bude ve stejný čas promítat i v sobotu. Oba večery nabídnou celkem devět vítězných filmů posledního ročníku festivalu. Film Mount St. Elias poběží hned první večer.
Hora Mount St. Elias ležící na hranici kanadského Yukonu a Aljašky je se svými 5489 metry nejvyšší horou USA. Díky tomu, že ale začíná přímo u moře, lze na ní absolvovat nejdelší lyžařský sjezd na světě. Bez jakéhokoli zastavování a přejíždění horských sedel lze na St. Elias zdolat bez zastavení převýšení přes pět kilometrů. Právě snaha o tento rekordní freeride (sjezd ve volném terénu) je hlavním motivem filmu, který je natočen podle skutečné, ale tragické události.
Na počátku této události stáli tři muži, kteří se rozhodli nejdelší sjezd světa zdolat. Jedná se o špičkové lyžaře, což ale není v místě častých bouřek a lavin záruka úspěchu. Zvlášť když každý člen skupinky je výrazný individualista a nikdo z nich není přirozeným lídrem. To je také důvodem, proč se dva z účastníků z hory už nikdy nevrátili.
S tím se nesmířili dva Australané a jeden Američan, patřící mezi elitu světového freeridu. Do roka po tragédii se rozhodli horu zdolat a své předchůdce tak pomstít. U této výpravy už ale stál rakouský režisér Gerald Salmin. Rozhodl se nejen natočit pokus druhé skupinky, ale promítnout do filmu předešlý tragický sjezd.
Také Australané a Američan se vydávají napospas krásné ale kruté přírodě. Filmový štáb jejich pokus včetně výstupu ze základního tábora k vrcholku hory s lyžemi na zádech točí z několika helikoptér. K filmování je použita špičková technika.
„Kromě strhujícího příběhu, nabízí film fantastické záběry přírody ve vysoké kvalitě. Štáb natočil vše, co se na hoře při natáčení odehrálo včetně bouřky, laviny i problémů freeriderů při výstupu i samotném sjezdu. Jen několik málo záběrů týkajících se třeba smrti členů předchozí skupiny bylo natočeno jinde, ale jinak je film absolutně autentický,“ říká ředitel MFOF Jiří Kráčalík s tím, že vše umocňuje velmi dobře zpracovaná hudba.
Vstupné na každý promítací večer ve Spáleném Poříčí je 70 korun. Po obsazení míst k sezení, se cena vstupenky sníží na polovinu.
WEB filmu: www.mountstelias.com



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 01.04.2010 15:12



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka