Sportovci Plzně 2016 jsou Eliška Pechmannová a Filip Nepejchal

Plzeň zná nejlepší sportovce roku 2016 v kategoriích žactva a dorostu. V obřadní síni plzeňské radnice se jimi stali Eliška Pechmannová (sportovní aerobik) a Filip Nepejchal (sportovní střelba).

Jubilejní 20. ročník prestižní ankety připravila Nadace sportující mládeže pod záštitou primátora Martina Zrzaveckého.   Kategorii mladšího žactva, vyhlašované bez pořadí, stejně jako v předcházejícím roce ovládli chlapci. Mezi nejlepší se dostal lukostřelec Daniel Bouřil, basketbalista Filip Karlíček a dvojice plavců Tomáš Chocholatý a Matěj Sladký.   Titulem Sportovec Plzně 2016 v kategorii staršího žactva se může pyšnit Eliška Pechmannová z Aerobik klubu LADY Plzeň. Ta v loňském roce získala bronzovou medaili na MS ve Vídni a také na mistrovství Evropy v Karlových Varech.   Dalšími oceněnými v kategorii staršího žactva byli Filip Jireš (zápas), Matěj Marek (triatlon), Barbara Píchalová (atletika), Denisa Řáhová (rychlostní kanoistika) a obhájkyně loňského vítězství plavkyně Tereza Polcarová.   Kategorii dorostu kraluje sportovní střelec Filip Nepejchal ze Sportovně střeleckého klubu policie Rapid Plzeň. Sedmnáctiletý střelec v loňském roce prožil snovou sezonu. Stal se juniorským mistrem Evropy, zvítězil v závodu Světového poháru a vše vyšperkoval účastí na OH v Riu.   O tom, že byl rok 2016 pro plzeňské sportovní naděje mimořádně úspěšný, svědčí výsledky dalších oceněných. Mezi nimi nechybí medaile z MS, ME i dalších významných soutěží. Kromě Filipa Nepejchala byli v kategorii dorostu oceněni také Eliška Fajfrlíková (sportovní aerobik), Jan Hašek (MTBO, LOB, běžecké lyžování), Marie Horáčková (lukostřelba), Tereza Jonášová (atletika), David Kvasnička (lední hokej), Jan Louda (badminton) a Kateřina Skypalová (atletika).   Za skloubení sportovních a studijních výsledků byla již počtvrté udělena Cena rektora Západočeské univerzity v Plzni. Z rukou Miroslava Holečka ji převzal jachtař Jakub Dobrý, student Gymnázia Plzeň na Mikulášském náměstí.   Poděkování za práci s mládeží se dostalo trenérům Karlu Trachtovi (lední hokej) a Janu Stronerovi (jezdecký sport), kteří v letošním roce slaví sedmdesátiny. Další oceněnou trenérkou je Jaroslava Šmrhová (házená).   Nejlepší akcí z programu TOP Junior Sport Plzeň, do kterého jsou zařazeny špičkové mezinárodní soutěže pro mládež, byl premiérově vyhlášen 5. ročník Mezinárodního vánočního basketbalového turnaje v Plzni, jehož pořadatelem je BK Lokomotiva Plzeň.   Prostřednictvím internetových stránek www.sportovecplzne.cz, na kterých se představují profily všech nominovaných jednotlivců i družstev, je možné sportovcům zasílat přání, vzkazy nebo gratulace.   Zároveň až do 30. března probíhá v mázhauzu plzeňské radnice výstava, na které jsou spolu s vizitkami nominovaných k vidění také poháry a medaile, které v loňském roce vybojovali.   V kategoriích družstev byly oceněny následující kolektivy:   Žactvo:   TJ Plzeň – Litice, starší žáci (Pozemní hokej) DHC Plzeň, mladší žákyně (Házená) PSC v Plzni, starší žačky (Moderní pětiboj) SSK Talent-90 při Bolevecké ZŠ Plzeň, starší žáci (Házená)   Dorost:   TJ Lokomotiva Plzeň, posádka Tereza a Jakub Dobrých (Jachting) TJ Plzeň – Litice, družstvo dorostenců (Pozemní hokej) 1. LK Plzeň 1935, družstvo kadetů (Lukostřelba) DHC Plzeň, mladší dorostenky (Házená) VK Slavia VŠ Plzeň - Volejbal Plzeň, kadetky (Volejbal)