Staňte se kosmetickými detektivy

Česká pobočka ekologické organizace Greenpeace vyzvala své podporovatele i širokou veřejnost, aby se stali "kosmetickými detektivy" a pomohli odhalovat....

Cílená propagace v Plzni

Česká pobočka ekologické organizace Greenpeace vyzvala své podporovatele i širokou veřejnost, aby se stali "kosmetickými detektivy" a pomohli odhalovat v českých obchodech kosmetické výrobky obsahující nebezpečný kontaktní alergen methyldibromo glutaronitril.
Ten je používán jako konzervační činidlo, avšak jeho užívání v krémech a další kosmetice setrvávající na pokožce zakázala dne 24.září 2003 Evropská komise. Přestože bylo jasně prokázáno, že tato látka způsobuje alergie, vymohli si výrobci a obchodníci možnost prodávat rizikovou kosmetiku legálně až do září 2005.
Organizace Greenpeace proto vyzvala výrobce a prodejce k dobrovolnému stažení rizikové kosmetiky z trhu a rozhodla se informovat o problému veřejnost.
"Vyčerpali jsme již veškeré úřední možnosti sebeobrany, a tak nám spotřebitelům nezbývá nic jiného, než hájit si svá práva a své zdraví sami," prohlásil odborný konzultant Greenpeace pro oblast toxických látek MUDr. Miroslav Šuta a dodal, že výrobci i prodejci zatím všechny výzvy Greenpeace ke stažení rizikové kosmetiky ignorovali. "Je smutné, že k problému mlčí hlavní hygienik i národní referenční centrum pro kosmetiku. Prodej dětské kosmetiky s alergenem a absurdní označovaní této rizikové kosmetiky jako ´hypoalergenní´ jim patrně nevadí," uvedl Šuta.
Kosmetickým detektivem se může stát každý, a to v obchodě, kde právě nakupuje. Stačí, když e-mailem, poštou, faxem či telefonem oznámí, v jakém obchodě, kdy a kde našel kosmetický výrobek obsahují alergen methyldibromo glutaronitril. Greenpeace informaci na místě ověří a výrobek zařadí do průběžně aktualizovaného seznamu rizikové kosmetiky. Ten bude zveřejněn na speciální internetové stránce. Kromě seznamu výrobků vyskytujících se na našem trhu zde budou uvedeny i kontakty na firmy vyrábějící a prodávající či distribuující rizikovou kosmetiku.
Greenpeace již v září upozornilo na rizikovou kosmetiku obsahující kontaktní alergen MDGN prodávanou v České republice, na Slovensku a v Rakousku. Ekologická organizace v zájmu ochrany zdraví zákazníků vyzvala firmy k zastavení prodeje těchto výrobků včetně značkové dětské kosmetiky.
Vědecký výbor Evropské komise pro kosmetiku a nepotravinářské výrobky již počátkem června 2002 doporučil zákaz MDGN např. v krémech, pudrech, pleťových mlécích atd. Výbor považuje kosmetiku s MDGN za příčinu pětinásobného zvýšení výskytu alergie na tuto látku za posledních 10 let a nenalezl koncentraci, kterou by mohl označit za bezpečnou.
Tyto aktivity jsou součástí úsilí Greenpeace o reformu chemické politiky Evropské unie. Případ alergenu MDGN je bohužel jen příslovečným vrcholkem ledovce. V EU je dnes používáno bez adekvátního posouzení vlivu na zdraví lidí či životní prostředí přes 100 tisíc chemikálií a každý pátý zaměstnanec v EU je vystaven působení rakovinotvorných látek. Greenpeace proto podporuje návrh Evropské komise zavést systém, který by umožnil používat jen takové chemikálie, které projdou řádným procesem posouzení rizika pro lidské zdraví a životní prostředí. Greenpeace požaduje, aby autorizace k výrobě nebezpečné látky byla vydána pouze v případě, že není možné ji nahradit bezpečnější alternativou. Pokud by náhrada neexistovala, žádá Greenpeace, aby povolení bylo platné jen do nalezení dosažitelné alternativy.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 17.12.2003 07:48




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka