Starostové chystají memorandum proti úložišti

Dvaačtyřicet starostů z Klatovska a zástupci občanských sdružení proti jadernému úložišti vypracují společné memorandum, kterým do konce března osloví vládu, sněmovnu a ministerstva. Stejnou formu nesouhlasu předloží nové vládě obce a iniciativy z dalších pěti lokalit vytypovaných Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) ke stavbě hlubinného skladu vyhořelého paliva jaderných elektráren.

Cílená propagace v Plzni

Dvaačtyřicet starostů z Klatovska a zástupci občanských sdružení proti jadernému úložišti vypracují společné memorandum, kterým do konce března osloví vládu, sněmovnu a ministerstva. Stejnou formu nesouhlasu předloží nové vládě obce a iniciativy z dalších pěti lokalit vytypovaných Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) ke stavbě hlubinného skladu vyhořelého paliva jaderných elektráren. Řekla to řekla Jiřina Kábová, mluvčí sdružení Radioaktivní odpad - děkujeme, nechceme!, které má 4500 členů z celé ČR. První memorandum, tehdy za všechny oblasti společně, vzniklo v prosinci 2003.
"Chceme novým ministrům, poslancům, senátorům připomenout, že například v oblasti od Chanovic po Pačejov je proti úložištím 98 procent lidí," řekla mluvčí. Ve většině obcí se v roce 2004 konala referenda. V regionu není údajně jediný starosta nebo dospělý člověk, který by se stavbou souhlasil. Podle Kábové je nutné jednotný odpor znovu připomenout, neboť po volbách se řada politiků změnila a o úložištích mnoho nevědí.
Memorandum, s nímž pomáhají experti ze sdružení pro záchranu životního prostředí Calla, Hnutí Duha a Ekologického právního servisu, má být "výrazným dokumentem se všemi informacemi". Obdrží ho poslanci, senátoři, ministři průmyslu a životního prostředí, kraj a SÚRAO.
Mikroregion z předhůří Šumavy chce upozornit politiky na to, že ačkoliv na jaře 2004 tehdejší ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) zastavil průzkum na pět let, stále pokračuje. Podle starosty Chanovic Petra Kláska čerpá stále SÚRAO peníze na průzkum, což uvádí ve výroční zprávě.
Starostové a občané budou dále požadovat novelizaci atomového zákona, kterou předchozí sněmovna nestačila prosadit. "Požadujeme právo obcí podílet se na schvalování těchto staveb, včetně práva veta," řekla mluvčí. Hlavním rizikem je podle odpůrců ekologická devastace krajiny. V oblasti už podle Kábové i Kláska klesá poptávka po nemovitostech i jejich ceny.
SÚRAO má letos podle starostů připravit dokumentaci pro šest zvažovaných lokalit. Podle šéfa úřadu Vítězslava Dudy byl průzkum skutečně pozastaven do roku 2009. Pokud by se měl obnovit, je třeba získat statut průzkumného území, které vydává ministerstvo životního prostředí po konzultaci s obcemi. Bez jejich souhlasu průzkumné území nedostaneme, řekl nedávno. Duda přiznal, že SÚRAO má nyní v obcích spíše odpůrce. Na ministerstvu průmyslu konzultoval motivační programy pro obce. Stát by měl dávat na jednu lokalitu od roku 2009 zhruba deset milionů korun ročně.
Úložiště, které má být vybráno v roce 2025, by podle SÚRAO zabralo na povrchu deseti hektarů. Velikost plochy pod povrchem závisí na tom, zda bude v ČR nový jaderný blok. Starostové hovoří o 200 hektarech.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 28.02.2007 07:10



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka