Startuje přeshraniční projekt My jsme Evropa!

Projekt „MY JSME EVROPA!“, který právě startuje, je historickým mezníkem: během tří let chce Krajská hospodářská komora Plzeňského kraje a IHK Regensburg propojit západní Čechy a Východní Bavorsko a otevřít tak cestu skutečnému sjednocování Evropy přímo v jejím srdci. „Jde o první skutečně společný ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Projekt „MY JSME EVROPA!“, který právě startuje, je historickým mezníkem: během tří let chce Krajská hospodářská komora Plzeňského kraje a IHK Regensburg propojit západní Čechy a Východní Bavorsko a otevřít tak cestu skutečnému sjednocování Evropy přímo v jejím srdci. „Jde o první skutečně společný projekt, na němž budou spolupracovat čeští a němečtí podnikatelé. Až dosud šlo o tzv. „zrcadlové“ projekty – na stejné téma existovaly dva stejné, ale samostatné projekty. Nyní máme jedny společné finance, jeden společný cíl a jeden společný pracovní tým. Což obě strany nutí víc se poznávat, víc spolu jednat,“ říká Zdeněk Mužík, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje.
Řada projektů a iniciativ z různých oborů má pomoci proměnit vize ve skutečnost a posunout východobavorské i české příhraničí mezi prosperující kraje s rozvinutým hospodářstvím, proměnit je v regiony, které mají v globalizujícím se světě své místo. Zabránit odchodu mladých lidí do velkých měst, jako je Praha či Mnichov. Zabránit vysídlení pohraničí, udržet zde odborníky a v období nastupující recese přivést sem i nové technologie. Tomu mají napomoci projekty profesního vzdělávání, nebo zapojení vysokých škol v klastru mechatronika.
Peníze na celý projekt, bezmála 3 miliony eur, pocházejí z větší části z Bruselu: 70 procent německých a 85 procent českých prostředků je z evropských fondů pro regionální rozvoj. „Cesta k nim nebyla bez překážek,“ říká Richard Brunner, koordinátor projektu za IHK Regensburg. „Ale dokázali jsme to. Naše vize společného přeshraničního hospodářského rozvoje byla přesvědčivá,“ dodává Richard Brunner. Také z politické scény získali oba projektoví partneři, IHK Regensburg a KHK Plzeňského kraje, významnou podporu.

„Projekt skutečně praktického propojování sousedících regionů západních Čech a Východního Bavorska považuji za velmi potřebný, dlouho postrádaný a téměř symbolický,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje MUDr. Milada Emmerová a vysvětluje: „V březnu uplyne 660 let od sňatku českého krále Karla IV. s Annou Falckou. Až projekt „MY JSME EVROPA!“ skončí, budeme si připomínat 655 let od okamžiku, kdy tento panovník připojil Horní Falcko k Českému království. Kromě toho měl Karel IV. na území dnešního Východního Bavorska řadu statků a lén. Myšlenka na jednotný, prosperující prostor po obou stranách někdejší železné opony tedy není ničím jiným, než pokračováním díla jednoho z největších vladařů středověké Evropy.“




Projekt „MY JSME EVROPA!“ se skládá z 9 dílčích podprojektů:
· Dopravní koncept
· Kariérní fórum
· Klastr mechatronika
· Kooperační podpora
· Profesní vzdělávání a další vzdělávání
· Průmyslová mapa regionu
· Regionální marketing a vize
· Síť hospodářských organizací
· Síť „Mladá ekonomika“




DOPRAVNÍ KONCEPT
Během roku 2009 vznikne mapový materiál a brožura, v níž budou shrnuty potřeby výstavby komunikací na obou stranách hranice. V dalším roce bude následovat dopravní konference, na níž budou výsledky práce na konceptu prezentovány.


KARIÉRNÍ FÓRUM
Ekonomické propojení Východního Bavorska a západních Čech je enormní. Vedle velkých mezinárodních podniků je to především velké množství bavorských středních podniků, které díky angažovanosti v Plzeňském kraji pronikly na trh v České republice a Východní Evropě. Východní Bavorsko a západní Čechy společně vytvářejí hospodářský prostor s velkým potenciálem a obrovskou perspektivou pro budoucnost.
Díky personálnímu veletrhu „Kariérní fórum Východní Bavorsko – západní Čechy“ sbližuje IHK Regensburg nejvýznamnější přeshraničně působící podniky a studenty a absolventy vysokých škol na obou stranách hranice.


KLASTR MECHATRONIKA
Mechatronika je obor spojující strojírenství, elektrotechniku a počítačovou techniku. Význam mechatroniky neustále roste a v západních Čechách má její používání vzestupnou tendenci. Bavorsko má v mechatronice dlouholeté zkušenosti. Cílem projektu je pomocí klastrové iniciativy inicializovat společné propojení mezi podniky na české straně v oblasti mechatroniky a postupně vybudovat propojení s mechatronickými klastry v Bavorsku.


KOOPERAČNÍ PODPORA
Tento podprojekt chce v letech 2009 až 2010 přinést celkem 30 akcí, které mají pomoci bavorským firmám na západočeském trhu a západočeským firmám na trhu východobavorském. Zhruba každé dva měsíce by se měly konat poradenské dny, tzv. „help-desk“, kde jednotlivci i podniky z obou stran hranice naleznou odpovědi na své otázky týkající se problematiky trhů. Čtvrtletně se připravují přednáškové akce a konzultační dny přímo v sídle KHK Plzeňského kraje a IHK Regensburg a jednou ročně proběhnou Česko – německé hospodářské dny.


PROFESNÍ VZDĚLÁVÁNÍ A DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Hospodářská propojení v oblasti Východního Bavorska a západních Čech dospěla již tak daleko, že je nezbytně nutná plánovaná a strukturovaná podpora tohoto vývoje také pomocí odpovídajících aktivit v oblasti profesního vzdělání. Jako první krok tímto směrem by měla být vytvořena a otestována sladěná a jednotná nabídka dalšího vzdělávání v oblasti Východního Bavorska a západních Čech.


PRŮMYSLOVÁ MAPA REGIONU
Výstupem tohoto podprojektu bude průmyslová mapa regionu a doprovodná brožura, a to jak v podobě tištěné publikace, tak jako internetové stránky. Materiál bude zobrazovat a popisovat průmyslové lokality, struktury a potenciál v obvodu působnosti obou hospodářských komor. Podkladem k jeho zpracování budou oficiální data a statistiky. Výhodou tohoto zpracování – oproti anketám – bude jeho úplnost a lehká následná aktualizace v krátkých časových intervalech. Digitální průmyslová mapa regionu bude doplněna i o čísla ze statistiky zpracovatelského průmyslu (obrat, export) a o obecný popis přeshraničního průmyslového regionu.


REGIONÁLNÍ MARKETING A VIZE
Cílem tohoto podprojektu je analýza a hospodářsko-politický koncept pro přeshraniční hospodářský prostor jakožto základna pro budoucí kooperace a strategický regionální vývoj. Analýza přinese strukturované znázornění šancí a potenciálů hospodářského prostoru a jeho stěžejních odvětví. Následně vznikne regionální brožura pro vnitřní i vnější marketing společného hospodářského prostoru Východní Bavorsko-západní Čechy.


SÍŤ HOSPODÁŘSKÝCH ORGANIZACÍ
Východní Bavorsko a západní Čechy si od otevření hranic vybudovaly rozmanité vztahy. Celá řada německých podniků se usadila v západních Čechách, neustále narůstající počet podnikatelů pracuje v České republice. Také českým podnikům se daří uchytit se na německém trhu. Tento projekt se snaží evidovat a specifikovat instituce a zabudovat je do společně využitelné poradenské sítě. Jeho cílem je vytvoření výkonné informační sítě mezi relevantními německými a českými institucemi v oblasti hospodářství, vědy, politiky a obecní správy.


SÍŤ MLADÁ EKONOMIKA
Spolky Hospodářských juniorů mají v Německu již dlouhou tradici. Základní myšlenka založit takzvané „Junior Chambers of Commerce“ vznikla kolem roku 1915 ve Spojených státech. Dvě stě deset Juniorských spolků v celém Německu dnes sdružuje více než deset tisíc členů. Díky Iniciativě Východní Bavorsko - západní Čechy má vzniknout společný bezhraniční hospodářský prostor Východní Bavorsko - západní Čechy. A v něm by se nemělo zapomenout ani na mladé podnikatele a budoucí manažery.
Projekt „Síť Mladá ekonomika“ bude mít tři etapy: přeshraniční návštěvy, které mají položit základ trvalejším vztahům mezi konkrétními podniky; nezbytnou výuku češtiny pro Němce a němčiny pro Čechy a nakonec i vzájemné poznávání kultur a tradic. Chystají se pochopitelně nejrůznější přednášky, ale třeba i půlmaraton nebo toulky západočeskou a bavorskou kuchyní.






Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 21.12.2008 17:35



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka