Stavba vodovodů a kanalizací se rozběhla

Největší novodobá investice města Plzně, stavba šesti vodovodů a kanalizací za 1,7 miliardy korun, má za sebou po třech měsících desetinu prací. Po ukončení v srpnu 2008 budou do Berounky téct čisté odpadní vody, v Plzni bude splašková kanalizace i na okrajích města a zlepší se tam zásobování pitnou vodou, zejména v oblasti Sylvánu a Švabin.

Jarní servisní akce AUTO CB

Největší novodobá investice města Plzně, stavba šesti vodovodů a kanalizací za 1,7 miliardy korun, má za sebou po třech měsících desetinu prací. Po ukončení v srpnu 2008 budou do Berounky téct čisté odpadní vody, v Plzni bude splašková kanalizace i na okrajích města a zlepší se tam zásobování pitnou vodou, zejména v oblasti Sylvánu a Švabin. Stavba, kterou podpořila EU částkou 1,2 miliardy korun, má díky počasí mírný předstih. Řekl to řekl Zdeněk Šmitmajer z dodavatelské firmy Hochtief CZ, která je lídrem konsorcia dodavatelů Čistá Plzeň.
Seskupení velkých stavebních firem, v němž je ještě Metrostav, Stavby silnic a železnic (SSŽ), Strabag a Tchas buduje páteřní vodovodní řady do městských částí Lobzy a Vinice, což jsou největší stavby projektu. Výkopové práce pokračují na stavbách podzemních retenčních nádrží Gera a Bolevec, které budou zadržovat přívalové deště. Projekt dále zahrnuje kanalizaci na Valše, odkanalizování Křimic, Radčic a Lochotína.
Plzeň akci připravovala šest let. Hradí ji z 75 procent Fond soudržnosti EU. Zbylé peníze půjčí Evropská investiční banka (EIB). Dluh začne město splácet pět let od ukončení staveb. kvůli tomu, že od přidělení dotace v prosinci 2004 posílila koruna vůči euru, bude muset Plzeň vydat ze svého asi o 150 milionů korun více. "Jednáme o možné kompenzaci s ministerstvem životního prostředí," řekl ředitel městského útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Potvrdil, že město už čerpá půjčku od EIB.
Akce Doplnění vodohospodářské infrastruktury města Plzně je největší vodohospodářskou investicí v kraji dotovanou penězi EU. Druhá podobná začala loni v září v Dobřanech u Plzně. Stavby kanalizací a čistíren v devíti obcích Domažlicka a jihu Plzeňska přijdou na 800 milionů Kč.
Hochtief CZ, lídr sdružení s podílem 34 procent na finančním objemu akce, začal v Plzni s terénními úpravami retenčních nádrží Gera a Bolevec, které budou zadržovat přívalové deště. U odkanalizování městských částí Radčice, Křimice a Lochotín staví stěny čerpacích stanic na trase kanalizace.
Metrostav, jehož podíl na stavě je čtvrtinový, zajišťuje budování vodárenského souboru Plzeň-Vinice a odkanalizování Valchy. Na Vinicích jsou vyhloubeny dvě šachty hluboké 50 metrů, uvedl ředitel Václav Apolín.
SSŽ s 23procentním podílem zahájily práce na vodojemu Lobzy, kde uskutečnily pyrotechnický a archeologický průzkum a výkopové práce pro založení vodojemu. Firma Tchas staví výtlačný řad, součást vodárenského souboru Lobzy. Položila jeden kilometr vodovodního potrubí podél Úslavy. Dále zahájila pokládku vodovodního řadu v areálu vodojemu Homolka. Strabag připravuje stavbu na Vinicích a Radčicích. Zahájit chce v únoru.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
16.02.2007 18:51



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka