Štefko a Bláha chtějí do Atén

Čerstvý držitel českého státního občanství Róbert Štefko se stal v sobotu novým mistrem České republiky půlmaratonu. Domažlickou trať zvládl v čase 1:05:48, tedy bez dvaceti sekund o tři minuty rychleji než druhý Jan Bláha. Mezi ženami triumfovala biatlonistka Zdena Holišová.
Tří a půl kilometrový okruh vedoucí samotným centru Domažlic, museli vytrvalci absolvovat šestkát. To dohomady dalo trať dlouhou jednadvacet kilometrů sto metrů, tedy půlmaraton. V kategorii mžů bylo víeméně od počátku jasno. V pátek, tedy na poslední chvíli, získal české občanství slovenský atlet a šestý muž evropských půlmaratonských tabulek slovenský atlet Robert Štefko a na start se tedy už postavil jako Čech. Od prvního kola si také zvětšoval jasný náskok a do cíle přiběhl s téměř tříminutovým náskokem před loňským vítězem Janem Bláhou. Člen klubu AK Kroměříž byl spokojen s premiérovým titulem, nikoliv s časem.Róbert Štefko si plánoval čas kolem hodiny tří minut. Nakonec to bylo pomalejší.Druhý doběhl Budějovičák Jan Bláha, loňský vítěz. Třetí příčka patřila černému Mulugetu Serbessovi, běžci pražského Olympu.
Mezi ženami překvapivě triumfovala biatlonistka Zdena Holišová, která ale není registrována u Českého atletického svazu, takže je sice vítězkou Domažlického půlmaratonu, ale mistryní republiky se stala v pořadí druhá Radka Churáňová. Vítězství Holišové bylo velkým překvapením. Ze zástupců Západních Čech si nejlépe vedl Petr Kratejl z Baníku Stříbro, který doběhl na šestém místě. Jedenáctý skončil letos už čtyřicetiletý Zdeněk Dúbravčík, zástupce Slovanu Mariánské Lázně. Ale zpátky na samotné čelo. Štefko a Bláha by se chtěli kvalifikovat na maraton do olympijských Atén. Limit 2:15 by nemusel být až takovým problémem. První žena, Zdena Holišová má jiné starosti. Teď přemýšlí, jestli po tomto úspěchu nezačne před biatlonem preferovat atletické dálkové běhy.