Stock čelí vysokým cenám potravinářského lihu

To, co v současné době zaměstnává nejen odbornou a laickou veřejnost, ale dokonce i nového ministra zemědělství, a sice dramatické omezování výroby cukru v České republice, které je důsledkem uplatňování pravidel Evropské unie, má výrazné negativní dopady i na produkci potravinářského lihu.

Jarní servisní akce AUTO CB

To, co v současné době zaměstnává nejen odbornou a laickou veřejnost, ale dokonce i nového ministra zemědělství, a sice dramatické omezování výroby cukru v České republice, které je důsledkem uplatňování pravidel Evropské unie, má výrazné negativní dopady i na produkci potravinářského lihu.
„Situace v zásobování lihem je napjatá, smlouvy s dodavateli jsou uzavřeny jen krátkodobě, nikoli na celý rok, jako tomu bývalo v minulosti. Ceny, které se nám podařilo nasmlouvat, jsou přitom výrazně vyšší, než ceny, za které jsme nakupovali ještě v prosinci loňského roku,“ uvedl generální ředitel Stocku Plzeň Martin Petrášek.
Především ve druhé polovině roku totiž na Českou republiku plně dopadnou důsledky evropské zemědělské politiky, která kvótami a finančními kompenzacemi tvrdě omezuje pěstování cukrové řepy a produkci cukru. Již loni oznámila společnost Eastern Sugar, že uzavře své tři cukrovary v ČR, což bude znamenat snížení národní kvóty na výrobu cukru ze 454 tisíc tun o 102 000 tun. Adekvátně tomu (zhruba o 22 procent) se sníží i produkce melasy, která je základní surovinou pro výrobu potravinářského lihu. Nejnovější rozhodnutí Eastern Sugar prodat své cukrovarnické provozy pro další využití na výrobu bioplynu obavy z nedostatku melasy jen potvrzuje. Navíc se Česká republika zavázala přidávat do motorových paliv bioetanol, což zřejmě povede k dalšímu snížení výroby lihu pro potravinářské účely.
Výrobce lihovin pravděpodobně evropská reforma cukerního pořádku postihne úplně nejvíce. Samotné cukrovary, které se rozhodnou omezit svoji produkci a vzdají se své výrobní kvóty, totiž dostanou finanční kompenzace od Evropské unie (730 eur na tunu kvóty na výrobu cukru, tedy v případě Eastern Sugar více než dvě miliardy korun) a z nich musí část vyplatit svým dodavatelům, pěstitelům cukrové řepy. Ti budou z evropských fondů pobírat další náhrady až do roku 2010.
Jen v loňském roce se ceny potravinářského lihu zvýšily v ČR zhruba o 18 procent a navíc jej byl v závěru roku na trhu naprostý nedostatek. Líh podražil i v dalších zemích Evropské unie, ale ve střední Evropě bylo tempo růstu cen nejrychlejší, takže se již přibližujeme na dohled zemím jako Německo, Velká Británie, Itálie či Rakousko. V současné době se cena potravinářského lihu na tuzemském trhu pohybuje kolem 19-20 Kč za litr, což je zhruba o 1-1,50 Kč méně než na západ od našich hranic. „Vzhledem k tomu, že ceny nadále rostou, velmi brzo se na evropskou úroveň dostaneme,“ dodal Martin Petrášek.
Stock Plzeň pro své produkty ročně spotřebovává zhruba 8 milionů litrů jemného a velejemného potravinářského lihu, přičemž zhruba 90 procent z toho představuje právě líh vyráběný z melasy.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 22.02.2007 11:25



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka