Stock nesouhlasí s tím, že Češi pijí víc

Největší česká likérka Stock Plzeň a známý výrobce slivovice Rudolf Jelínek nesouhlasí s údaji o rostoucí spotřebě lihovin, které zveřejnil minulý týden Český statistický úřad (ČSÚ).

Cílená propagace v Plzni

Největší česká likérka Stock Plzeň a známý výrobce slivovice Rudolf Jelínek nesouhlasí s údaji o rostoucí spotřebě lihovin, které zveřejnil minulý týden Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků loni Češi vypili po přepočtu 10,2 litru čistého lihu (stoprocentního alkoholu) na hlavu, přitom o rok dříve to bylo 9,8 litru. Podle likérek ale spotřeba neroste, spíše mírně klesá nebo stagnuje.
"Nejde o ’spotřebu’, jak to nazývá ČSÚ, ale správně by se tato statistika měla jmenovat ’prodej lihovin do distribuční sítě’," řekl ředitel Stocku Martin Petrášek. ČSÚ podle něj jenom překlopil do statistiky čísla o odbytu lihovin získaná od prodejců a dovozců alkoholu.
Statistický úřad s vyjádřením likérek souhlasí. "Máme k dispozici údaje o tuzemské výrobě včetně pěstitelského pálení, o dovozech a vývozech alkoholu. Samotnou spotřebu Čechů očištěnou od dlouhodobých zásob a nákupů zahraničních turistů z toho vytáhnout neumíme," řekl Zdeněk Kobes z ČSÚ, který statistiku zpracovával. Jiná metodika zatím není. Potvrdil, že spotřeba stoprocentního alkoholu dlouhodobě stagnuje kolem čísla 9,9 a meziroční výkyvy způsobuje předzásobování obchodů i lidí před zdražováním.
"Při dlouhodobém pohledu sledujeme ve spotřebě lihovin mírný pokles, maximálně stagnaci, pouze spotřeba piva mírně roste," uvedl Petrášek. Podle něj je nutné sledovat dlouhodobý trend. Porovnávat dva roky po sobě je silně zavádějící například tehdy, když se zvýší spotřební daň, jako se to stalo v ČR v lednu 2004, uvedl. Čeští obchodníci i konzumenti se koncem roku 2003 předzásobili a začátkem roku 2004 nakupovali méně. Rok 2005 byl tedy proto podle Petráška logicky z pohledu odbytu silnější.
"Potvrzuji stagnaci," řekl obchodní ředitel vizovické firmy Rudolf Jelínek Lumír Zakravač. Kromě nižšího prodeje v roce 2004 po nárůstu spotřební daně vysvětluje loňský růst odbytu alkoholu tím, že se během dvou let snížil prodej "černého" alkoholu. Způsobilo to zejména více kontrol celníků a kolkování. Řada prodejců, kteří dříve nabízeli nezdaněné zboží, se bojí a nakupuje legální lihoviny od známých výrobců.
"Nad čísly bychom mávli rukou, kdyby se jich nechopila antialkoholová lobby primáře Nešpora, která okamžitě vydala dramaticky formulovanou zprávu, z níž vyznělo, že jsme národem alkoholiků," uvedl Petrášek.
Podle likérek a i dlouhodobých čísel ČSÚ kolísala spotřeba nejčastěji prodávaných čtyřicetiprocentních lihovin od roku 1998 do 2003 mezi 8,2 až 8,4 litry na hlavu. "Od roku 2002 ale klesá," řekl šéf Stocku. V roce 2004 klesla na 7,6 a loni byla 7,8 litru na jednoho Čecha. V dlouhodobém trendu je patrný růst pouze u piva ze 161,1 v roce 1998 na 163,5 litru za rok loňský s meziročním dvouprocentním nárůstem.
Nešpor, národní koordinátor Evropského akčního plánu o alkoholu Světové zdravotnické organizace, minulý týden uvedl, že spotřeba 10,2 litru stoprocentního alkoholu na hlavu odpovídá 7,8 litru klasických lihovin a k tomu 16,8 litru vína a 163,5 litru piva. Dodal, že na zvýšené spotřebě alkoholu se podílelo především pivo, které je v ČR levnější než některé nealko nápoje. Alkohol je podle něj málo zdaněný a spotřebu zvyšuje masivní reklama.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 16.12.2006 10:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka