Stock pomůže zachránit bolevecká boží muka

Společnost Stock Plzeň – Božkov věnovala Nadaci 700 let města Plzně částku 50 tisíc korun. Dar Stocku Plzeň je určen na financování rekonstrukce čtyř historických božích muk v Bolevci. „Plzeň je město s bohatou historií a desítkami objektů, které si zaslouží být zachovány i pro budoucí generace....

Cílená propagace v Plzni

Společnost Stock Plzeň – Božkov věnovala Nadaci 700 let města Plzně částku 50 tisíc korun. Dar Stocku Plzeň je určen na financování rekonstrukce čtyř historických božích muk v Bolevci.
„Plzeň je město s bohatou historií a desítkami objektů, které si zaslouží být zachovány i pro budoucí generace. Pokud to situace dovoluje, cítíme povinnost obnovu památek podpořit,“ uvedl při předání daru zástupce Stocku Plzeň Vladimír Steiner.
Čtveřice boleveckých božích muk, které jsou kulturními památkami, je datována do 17. století. Boží muka zvaná Gryspekovská pochází z roku 1606 a patří k vůbec nejstarším dochovaným podobným památníkům na území Plzně. Jen o něco mladší jsou tzv. Steklinovská boží muka z roku 1666, Pechátovská boží muka z roku 1690 a boží muka dnes umístěná v horní části návsi z roku 1693. Všechny čtyři kamenné skulptury byly původně umístěny v jiných částech historické bolevecké obce a na Boleveckou náves byly přeneseny až v roce 1985 v souvislosti s výstavbou panelového sídliště.
Pískovec, z něhož jsou muka postavena, podléhá vlivům počasí i lidské činnosti, takže podobné památky velmi rychle chátrají. Jednotlivá boží muka vykazují spadové znečištění, napadení mikroflórou (lišejníky) a místy mají drobné povrchové defekty. Navíc se dříve provedené opravy barevně i strukturou odlišují od originálu. Poslední rekonstrukce boleveckých božích muk sice proběhla relativně nedávno, v roce 2000, ale přesto nyní stavby volají po dalších citlivých zásazích restaurátora.
Rekonstrukce bude zahájena v jarních měsících nízkotlakým parním očištěním spojeným s chemickým vyhubením lišejníků. Následně bude místně aplikován speciální přípravek, který zpevní strukturu pískovce a zabrání dalšímu zvětrávání. Samozřejmě dojde i k vytmelení drobných poškození a důležitou fází budou barevné retuše, jež vizuálně sjednotí vzhled božích muk. Závěrečnou etapu představuje takzvaná hydrofobizace – stavby budou ošetřeny ochranným roztokem, jenž propouští vlhkost z kamene ven, ale zároveň zabraňuje jejímu pronikání dovnitř. Restaurátorskými pracemi byl pověřen restaurátor Karel Granát.
Boží muka jsou drobnými sakrálními stavbami většinou ve tvaru sloupu nebo pilíře. Mají symbolizovat sloup, u nějž byl podle rozhodnutí Piláta Pontského bičován Ježíš Kristus. Nejčastěji se nacházejí na návrších, rozcestích nebo v místech, kde někdo nešťastně zahynul. Kamenná boží muka se na našem území objevují od 14. století.
Stock Plzeň je pro Nadaci 700 let města Plzně tradičním partnerem a pravidelně přispívá na opravu plzeňských památek. Podílel se finančně například na obnově sochy svatého Jana Nepomuckého v Křižíkových sadech, pomníku Martina Kopeckého, na financování restaurování unikátní plastiky ukřižovaného Krista na opěrném pilíři katedrály sv. Bartoloměje, opravě kostelíka U Ježíška či obnově Morového sloupu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 03.03.2010 10:05



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka