Středeční debata v rozhlase se zaměří na korupci

Ve středu 12. 10. 2011 pořádá v Plzni společnost Plzeň 2015, o.p.s., ve spolupráci s Nadací Forum 2000, Open Society Fund a ČRo Plzeň první mimopražskou debatu v rámci 15. ročníku prestižní konference Forum 2000 na téma "Demokracie a právní stát". Debata s názvem "Korupce: Jak proti n...

Jarní servisní akce AUTO CB

Ve středu 12. 10. 2011 pořádá v Plzni společnost Plzeň 2015, o.p.s., ve spolupráci s Nadací Forum 2000, Open Society Fund a ČRo Plzeň první mimopražskou debatu v rámci 15. ročníku prestižní konference Forum 2000 na téma "Demokracie a právní stát". Debata s názvem "Korupce: Jak proti ní můžeme efektivně bojovat?" se uskuteční od 11:00 do 12:30 v budově Českého rozhlasu Plzeň, Náměstí Míru 10.
Debatu, která probíhá pod záštitou a za účasti primátora města Plzně Martina Baxy, bude moderovat šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Jako panelisté vystoupí Vladimíra Dvořáková - politoložka, Jiří Knitl z Open Society Fund, Adriana Krnáčová - bývalá ředitelka Transparency International a Martin Kameník z občanského sdružení Oživení.
Zástupce ředitele Nadace Forum 2000 Jakub Klepal uvádí důvody, které přivedly nadaci k tomu, že spolupořádá debatu v rámci konference vůbec poprvé mimo Prahu. "Před časem jsme podpořili plzeňskou kandidaturu na Evropské hlavní město kultury v roce 2015. Současně jsme slíbili, že v případě plzeňského úspěchu se pokusíme přinést malý kousek Fora 2000 i do tohoto krásného města. Letošní debata je první splátkou tohoto závazku a už společně s plzeňskými kolegy přemýšlíme, jak na ni navážeme dalšími aktivitami." S tím souhlasí i umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015 Yvona Kreuzmannová, která dodává: "Je pro nás velkou ctí, že Forum 2000 za námi přijíždí do Plzně. Filosofický kontext projektu Plzeň 2015 je hluboce inspirován osobnostmi spjatými s Forem 2000, i proto se v dalších letech chystáme na úzkou spolupráci."

Vysoká míra korupce ve střední a východní Evropě, včetně České republiky, s sebou nese vysoké společenské náklady. Zejména v posledních letech korupce stále více omezuje a ohrožuje efektivní fungování země. V poslední době řada jevů naznačuje, že tato míra je pro českou společnost nadále neúnosná. V občanské společnosti i v podnikatelské sféře v krátké době vznikla řada protikorupčních aktivit a iniciativ. Jaké jsou jejich hlavní cíle? Jaký je nejefektivnější způsob boje proti korupci? Jaké jsou úspěšné příklady ze zahraničí? Do jaké míry jich lze využít v ČR? Tyto a další otázky budou předmětem veřejné debaty.

Ve foyer Českého rozhlasu bude také možné shlédnout putovní výstavu s názvem "Korupce po česku", která představuje 20 významných kauz korupce a zpronevěry od roku 1989, základní rysy korupce v České republice a mezinárodní srovnání. Texty o jednotlivých kauzách vytvořil Respekt institut a Jaroslav Spurný (Respekt), doprovází je zpravodajské fotografie a ilustrace Pavla Reisenauera. Výstava ukazuje základní postupy, jak při setkání s korupcí reagovat, a představuje významné protikorupční organizace a iniciativy. "Cílem výstavy Korupce po česku je zrekapitulovat významné české korupční kauzy, přiblížit široké veřejnosti konkrétní fakta a zejména ukázat, jak jednotlivé případy dopadly," říká koordinátorka výstavy Magdaléna Klimešová z Respekt institutu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 10.10.2011 06:01



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka