Studenti fakulty filozofické v roli amerických kongresmenů

Ve dnech 12. – 16. září 2012 se Plzeň již podruhé mění v místo jednání amerických kongresmanů. Zhruba 150 studentů českých středních a vysokých škol se během těchto dnů účastní diplomatické simulace s názvem Český model amerického kongresu (ČMAK), který představuje svého druhu jedinečnou událost nej...

Jarní servisní akce AUTO CB

Ve dnech 12. – 16. září 2012 se Plzeň již podruhé mění v místo jednání amerických kongresmanů. Zhruba 150 studentů českých středních a vysokých škol se během těchto dnů účastní diplomatické simulace s názvem Český model amerického kongresu (ČMAK), který představuje svého druhu jedinečnou událost nejen v České republice, ale i v celé střední a východní Evropě.
Účastníci modelu se mohou těšit na bohatý program, vzácné hosty a především na samotná jednání v reprezentativních prostorách Měšťanské besedy, plzeňské radnice a krajského úřadu, která přinesou nejen serióznost, ale i kapku humoru.
„Velkou novinkou letošního ročníku ČMAK je zavedení horní komory Kongresu, tedy senátu. Pro úspěch loňské simulace jsme se ale rozhodli model rozšířit, což přinese sice mnohem náročnější organizaci, ale i spoustu nových informací, zkušeností a jak doufáme, i větší zájem studentů a potenciálních účastníků akce. Senát stejně jako zbytek modelu kopíruje jednání skutečného senátu amerického kongresu. Model je díky zavedení senátu pro účastníky zajímavější, mají totiž možnost vybrat si svou roli, tedy zda se chtějí stát novinářem, lobbistou, poslancem anebo senátorem,“ uvedla k připravovanému ročníku Bc. Sandra Štollová, členka organizačního týmu a studentka Katedry politologie FF ZČU v Plzni.
Simulace jednání amerického kongresu bude mít již tradičně dvě části. První dva dny jsou věnovány tzv. přípravnému setkání. Další tři dny jsou pak vyhrazeny samotnému jednání, kde se účastníci seznámí s procesem tvorby legislativy a schvalování zákonů v americkém kongresu. „V rámci přípravného setkání se uskuteční též několik přednášek významných hostů, mj. Teresy Grantham z Amerického velvyslanectví v ČR, Romana Jocha, ředitele Občanského institutu, ústavního právníka Jana Kysely či bývalého náčelníka Generálního štábu armády ČR generála Jiřího Šedivého,“ doplňuje Štollová.
Hlavním záměrem organizátorů je simulovat jednání Kongresu Spojených států v obou jeho komorách, a šířit tak touto interaktivní a zábavnou formou povědomí nejen o americké politice, ale zejména o parlamentarismu a roli a fungování parlamentů, a tím nepřímo přispívat i k lepšímu porozumění vládnutí v demokratických systémech.
ČMAK je pořádán o. s. Centrum pro studium diplomacie a politiky, jehož členy jsou rovněž i studenti Fakulty filozofické ZČU v Plzni. Záštitu nad projektem převzalo Velvyslanectví Spojených států v Praze, hejtman Plzeňského kraje M. Chovanec a primátor města Plzně M. Baxa. Projekt byl významně finančně podpořen programem Evropské Unie Mládež v akci.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 12.09.2012 14:12



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka