Studenti Fakulty umění uspěli na Czech Press Photo

Prestižní fotografická soutěž Czech Press Photo 2013 už zná své vítěze. Jsou mezi nimi i dva studenti Fakulty umění a designu ZČU, oba získali ocenění v kategorii Cena Canon Junior Awards pro fotografy do 25 let. Student ateliéru Užité fotografie Tomáš Binter zaujal porotu souborem fotografií ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Prestižní fotografická soutěž Czech Press Photo 2013 už zná své vítěze. Jsou mezi nimi i dva studenti Fakulty umění a designu ZČU, oba získali ocenění v kategorii Cena Canon Junior Awards pro fotografy do 25 let.
Student ateliéru Užité fotografie Tomáš Binter zaujal porotu souborem fotografií s názvem “Vatikánský déšť skrápí věřící ve Vatikánu na nedělním požehnání nově zvoleného papeže Františka”. Série fotografií zachycuje atmosféru svatopetrského náměstí ve Vatikánu, kde se i přes vytrvalý déšť shromáždily desetitisíce lidí, aby vyslechly tradiční nedělní požehnání papeže Františka.
Tomáš Binter se do Říma vydal letos v září pracovně, aby zde pořídil fotografie ke článku pro cestovatelský časopis, se kterým spolupracuje. Za deštivé neděle však vznikly u Baziliky sv. Petra i snímky, které původně neplánoval:
“Chtěl jsem vlastně už odejít a schovat se před deštěm, ale ocitl jsem se v pohybujícím se davu, ze kterého se nedalo uniknout, a tak jsem postupoval dál a nechal na sebe působit zvláštní atmosféru, která před projevem papeže na náměstí panovala. Desetitisíce věřících zde ve vytrvalém dešti trpělivě čekaly, až papeže zahlédnou v okně a uslyší jeho požehnání. Nechal jsem se tedy unášet davem a snažil se atmosféru kolem sebe a své dojmy zachytit na fotografiích, které mají působit “mokře” – fotografoval jsem například přes pláštěnku i pomocí stativu umístěného doprostřed davu.”


Fotografování je pro Tomáše Bintera způsobem vyjádření a odreagování i vysněným budoucím povoláním. Jeho cesta za studiem fotografie na Fakultě umění a designu ZČU přitom nevedla přes uměleckou střední školu – je absolventem gymnázia a sám říká, že to při své umělecké práci vnímá spíše jako výhodu, jelikož si svou cestu za uměním prošel a vybudoval sám, bez okolních vlivů. Potvrzuje tím i filosofii FUD, totiž že šanci ke studiu zde mají všichni talentovaní uchazeči bez ohledu na typ střední školy, ze které se hlásí.


Ocenění získala i studentka magisterského ateliéru Grafický design Barbora Klimszová. Ta porotu přesvědčila jedinou fotografií, konceptuálním portrétem s názvem Marta. K fotografii, která je součástí souboru portrétů, se váže i nevšední příběh. Jedná se totiž o první fotografii, na které modelka Marta ukazuje svůj “defekt”, a to nevyvinuté ňadro. Čtverec vytetovaný kolem ňadra je způsobem vyrovnání se s tímto handicapem, který Marta vnímá jako svoji nedílnou součást a povyšuje tak původní nedokonalost na svoji přednost. Barbora Klimszová o své fotografii říká: “Jde o velmi minimalistický portrét, který svým stylem připomíná až produktovou fotografii. Přesto je v něm patrný silný lidský rozměr a emoce - jemnost, zranitelnost a čistota. Symbolický význam má i linie pozadí procházející skrze achylovy šlachy modelky, tedy velmi zranitelné místo na lidském těle.”


Fotografie se stala impulzem pro pokračování spolupráce a Barbora Klimszová v současné době s Martou spolupracuje na další sérii fotografií, které ji tentokrát zachycují v běžných situacích každodenního života.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 29.10.2013 07:24



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka