Studenti od středy vystaví v Plzni Páté roční období

Páté roční období je výstava studentů Galerijní praxe, která začíná středeční vernisáží v plzeňské galerii Su.terén. Výstava představuje práci šesti studentů Ústavu umění a designu ZČU, kteří spolu absolvovali kurz Galerijní praxe v letním semestru akademického roku 2011/2012: Sandra Čechová, O...

Jarní servisní akce AUTO CB

Páté roční období je výstava studentů Galerijní praxe, která začíná středeční vernisáží v plzeňské galerii
Su.terén. Výstava představuje práci šesti studentů Ústavu umění a designu ZČU, kteří spolu absolvovali kurz Galerijní praxe v letním semestru akademického roku 2011/2012: Sandra Čechová, Ondřej Košatka, Nikola Malenová, Taťána Shamma, Jan Vítek a Šárka Walterová.
Smysl tohoto kurzu nespočívá jen ve formálním řešení jednotlivých kroků směrem k realizaci společné výstavy, ale především v reflektování samotného poslání výstavní činnosti – jak v rámci vlastní tvorby, tak i v širších společenských souvislostech.
Studenti zde mají možnost vyzkoušet jiné koncepty a postupy, než ty, které zavedeně uplatňují ve svém „domácím“ oboru; mohou tak myšlenkově i technicky obohatit formativní etapu své tvůrčí dráhy. Projekt se skládá ze dvou spojených částí: v Galerii Nad schody předkládají účastníci pomyslné „rodiště“
svých záměrů v podobě konceptuálních úvah a přípravných materiálů, v Galerii Su.terén vystavují již definitivně vypracovaná díla. Diváci proto mají cennou příležitost sledovat vystavené práce v jejich vývojové celistvosti.
Téma výstavy, které si studenti (spolu s jejím názvem) zvolili sami, se vztahuje k odvěkému lidskému sklonu odkládat nepříjemné věci na „někdy potom“ a obecně vyhýbat se všemu, čemu člověk nechce v daném okamžiku čelit. Nejde tu pouze o sebeironické pojednání kultu prokrastinace tak hluboce vrytého do studentské mentality od úsvitu civilizace; pojmem „páté roční období“ se rozumí především pomyslný prostor ležící za obzorem časově vymezeného terénu našeho dennodenního života, kam v tichosti odkládáme vše, co nás trápí, zneklidňuje, ohrožuje. Vyvstává zde přitom zásadní otázka: je náš život opravdu pevně strukturovaný (jak si nejspíše myslíme) z více či méně plánovaných činů konkrétní přítomnosti, anebo jde naopak o převažující „meziprostor“, jakousi virtuální dimenzi fakticky naplněnou vším neuskutečněným, promarněným, nepřítomným, čeho jsme se nedočkali a čemu jsme se vyhýbali? Autoři naší výstavy se zvolenou tematikou „zápasili“ každý po svém; otevřeli vlastní Pandořinu
skřínku a vytvořili tak díla, která představují osobní zpověď i obecně platné lidské sdělení
zároveň. Jak to ostatně v umění má být.
Obě výstavy budou zahájeny vernisáží v Galerii Su.terén ve středu 16. května v 18 hodin, úvodní slovo pronese Richard Drury, zástupce ředitele UUD a vedoucí kurzu Galerijní praxe. Studentská díla napříč žánry a technikami pak budou v galerii k vidění ještě do pátku 18. května (od 12 do 18 hodin). Ve čtvrtek 17. května od 17 hodin proběhne na místě autorská prohlídka.
Doprovodná výstava začíná již 9. května v univerzitní Galerii Nad schody. Tato výstava bude otevřena do 8. června 2012 (od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 15.05.2012 07:18



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka