Studie MasterCard: V Plzeňském kraji je druhá nejnižší nezaměstnanost v ČR

Společnost MasterCard přichází s výsledky již 5. ročníku unikátní studie MasterCard česká centra rozvoje, kterou tradičně zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. V letošním roce se během první části projektu odborníci zaměřili na systémy veřejné dopravy v krajích, v druhé části se...

Cílená propagace v Plzni

Společnost MasterCard přichází s výsledky již 5. ročníku unikátní studie MasterCard česká centra rozvoje, kterou tradičně zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze. V letošním roce se během první části projektu odborníci zaměřili na systémy veřejné dopravy v krajích, v druhé části se zabývali celkovým socioekonomickým rozvojem měst a krajů mezi lety 2008 a 2012. Na celkovém osmém místě se v žebříčku umístil Plzeňský kraj, jehož pozici ve finální tabulce ovlivňovaly především ekonomické faktory a problematika nezaměstnanosti a mezd.

Plzeňský kraj
Region patří rozlohou k největším krajům, ale vyznačuje se nízkou hustotou zalidnění. Rozložení obyvatelstva v kraji je značně nerovnoměrné s velkou koncentrací obyvatel v krajském městě Plzni a jejím zázemí. Kraj patří k ekonomicky rozvinutým regionům se silným průmyslem, zejména strojírenským, potravinářským a výrobou elektroniky, který se soustřeďuje v Plzni a okolí. Dobré dopravní napojení a průmyslová tradice ovlivnily přitažlivost tohoto území pro zahraniční investory. „Plzeňský kraj patří mezi ekonomicky nejsilnější regiony celé republiky. Jeho postavení dle indexu socioekonomického vývoje ve sledovaném období 2008 až 2012 v druhé polovině tabulky potvrdilo, že akcelerace ekonomického výkonu je mnohem složitější právě při vyšší ekonomické úrovni. Plzeňský kraj se z hlediska vývoje umístil v 5 z 12 ukazatelů v druhé polovině pořadí krajů ČR,“ okomentoval výsledky Plzeňského kraje Ing. Milan Damborský, Ph.D., zástupce ředitele Střediska regionálních a správních věd VŠE a odborný asistent Katedry regionálních studií Vysoké školy ekonomické, vedoucí zpracovatelského týmu studie MasterCard česká centra rozvoje.

V kraji byl zaznamenán šestý nejnižší relativní nárůst nezaměstnanosti ve sledovaném období 2008 až 2012. V absolutní hodnotě však patří Plzeňskému kraji druhá nejnižší hodnota (6,1 %) z celé ČR, hned za Prahou. Dle vývoje počtu uchazečů na 1 volné pracovní místo se kraj umístil až na předposledním místě. Nicméně za uplynulý rok vykázal druhou nejnižší absolutní hodnotu tohoto ukazatele (6,8) – nižší hodnotu vykázala opět jen Praha. Počet vydaných stavebních ohlášení a povolení se v kraji snížil, což kraj v žebříčku vývoje posunulo na sedmé místo. Pokud se však podíváme na absolutní počet vydaných ohlášení a povolení, podle údajů v posledním roce kraj dosáhl třetí pozice. Pozitivně lze hodnotit růst průměrných mezd, protože se kraj umístil na třetím místě, v absolutní hodnotě výše průměrné mzdy (22 840 Kč) mu pak náleží čtvrté místo.

„Plzeňský kraj je jedním z nejrozvinutějších regionů, co se dopravního systému a vybavenosti dopravními kartami týká. Vhodné využití by zde proto jistě nalezla multifunkční platební karta, která by propojila platební funkce s dopravní kartou. Příkladem může být Bratislavská karta nebo podobná řešení ve Varšavě, Poznani či Gdaňsku. Multifunkční karty s platební a dopravní aplikací se brzy objeví i v České republice. Vedle dopravy jsou ale i další oblasti, kde se takové řešení uplatní - např. vyplácení nejrůznějších dávek poskytovaných regionem, parkovné, aplikace propojené se zdravotnictvím atd.,“ říká Eva Kárníková, obchodní ředitelka pro rozvoj obchodů MasterCard Europe v České republice a Slovensku.

„Pro rozvoj regionu je nezbytná dopravní infrastruktura a funkční veřejná doprava. Právě z tohoto důvodu jsme před dvěma lety zahájili provoz integrovaného dopravního systému Plzeňského kraje, jehož nedílnou součástí je Plzeňská karta. Integrovaný systém obsluhuje již 196 obcí a jeho služeb může využívat 70 % obyvatel Plzeňského kraje. Naprostá většina z nich pak jezdí za stejné nebo nižší jízdné než dříve a to i přes to, že bylo zvýšeno DPH a vláda posílá na veřejnou dopravu čím dál méně peněz. Na rozdíl od bezmyšlenkovitých škrtů v západočeském regionu každoročně přidáváme několik spojů, které systémově doplňují a navazují na linky stávající. Ne vše je samozřejmě ideální, ale systém neustále vylepšujeme a cílem je rozšíření na celé území Plzeňského kraje,“ uvedl Milan Chovanec, hejtman Plzeňského kraje.


Plzeň
Podle počtu obyvatel je Plzeň čtvrtým největším městem České republiky a významným průmyslovým centrem. V letošní studii MasterCard česká centra rozvoje se Plzeň umístila na jedenáctém místě mezi krajskými městy. Byl zde zaznamenán čtvrtý nejvyšší relativní nárůst nezaměstnanosti ve sledovaném období, v absolutní hodnotě (6,9 %) má však Plzeň šestou nejnižší nezaměstnanost. Město má také pátý nejvyšší nárůst počtu plátců DPH ve sledovaném období, avšak absolutní hodnota 60,49 (počet plátců DPH na 1. tis. obyvatel) je čtvrtá nejnižší mezi krajskými městy ČR. Na druhé straně zde bylo za uplynulý rok evidováno 7743 obchodních společností, což je čtvrtá nejvyšší absolutní hodnota.


Celkové výsledky

Index socioekonomického vývoje v letech 2008 – 2012 v jednotlivých krajích

Pořadí Kraj Hodnota indexu
Nadprůměrně se rozvíjející kraje
1. Ústecký kraj 94,29 %
2. Liberecký kraj 90,29 %
3. Moravskoslezský kraj 90,14 %
4. Karlovarský kraj 89,84 %
Průměrně se rozvíjející kraje
5. Pardubický kraj 88,37 %
6. Praha 87,38 %
7. Olomoucký kraj 87,36 %
8. Plzeňský kraj 87,19 %
9. Jihočeský kraj 86,52 %
10. Středočeský kraj 86,00 %
Podprůměrně se rozvíjející kraje
11. Jihomoravský kraj 85,99 %
12. Královéhradecký kraj 85,44 %
13. Kraj Vysočina 84,26 %
14. Zlínsky kraj 83,16 %
Zdroj: MasterCard česká centra rozvoje 2012




Index socioekonomického vývoje v letech 2008 – 2011 v jednotlivých krajských městech

Pořadí Město Hodnota indexu
Nadprůměrně se rozvíjející krajská města
1. Ostrava 93,01 %
2. Karlovy Vary 92,26 %
3. Brno 87,19 %
4. Ústí nad Labem 87,17 %
Průměrně se rozvíjející krajská města
5. Jihlava 85,94 %
6. Praha 85,17 %
7. České Budějovice 84,83 %
8. Liberec 84,51 %
9. Pardubice 84,12 %
Podprůměrně se rozvíjející krajská města
10. Zlín 83,45 %
11. Plzeň 82,91 %
12. Olomouc 81,15 %
13. Hradec Králové 78,35 %
Zdroj: MasterCard česká centra rozvoje 2012


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 30.09.2012 05:36



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka