Studie: Vypít denně dvě piva prospívá zdraví

Jedno malé české pivo v poledne a velké večer snižuje podle lékařského výzkumu pravděpodobnost výskytu nemocí srdce a cév a přispívá ke zvýšení zdravé kondice organizmu. Výsledky nezávislé studie novinářům představili pivovarníci a lékaři na pivovarsko-sladařském semináři.

Cílená propagace v Plzni

Jedno malé české pivo v poledne a velké večer snižuje podle lékařského výzkumu pravděpodobnost výskytu nemocí srdce a cév a přispívá ke zvýšení zdravé kondice organizmu. Výsledky nezávislé studie novinářům představili pivovarníci a lékaři na pivovarsko-sladařském semináři.
"Naše výsledky potvrdily, že mírná konzumace českého piva potlačuje rozvoj cévních chorob způsobených usazováním tukových látek v cévách a v důležitých orgánech, především v srdci a mozku," uvedl Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie v Plzni, šéf výzkumného kolektivu.
Podle jeho kolegy Ladislava Trefila působí umírněné pití piva proti rozvoji aterosklerózy, tedy ukládání tuků a polysacharidů v tepnách a jejich vápenatění a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. "Výzkum zároveň prokázal, že střídmá konzumace piva snižuje srážlivost krve, což omezuje riziko infarktu a mozkových příhod," uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) Jan Veselý. Dále vylepšuje metabolizmus, neboť obsahuje kyselinu listovou a hodně vitaminu B 12.
"Mezi negativní vlivy patří vyšší zatížení jater, které je ale klinicky nevýznamné, a růst tělesné váhy," uvedl Trefil.
Lékaři ze 4. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Plzni zkoumali skupinu 93 lidí v průměrném věku 38 let po dobu čtyř měsíců. První měsíc jim provedli náročné testy, další měsíc testovaní abstinovali, poté pili 30 dnů po jednom malém a velkém světlém ležáku českého typu a poslední měsíc také abstinovali. Všechny činnosti museli vykonávat jako v jiných dnech.
Výzkum zadala Iniciativa zodpovědných pivovarů. Pět největších českých pivovarů za něj zaplatilo jeden milion korun. "Chtěli jsme vědět pravdu, i když by byly výsledky negativní," uvedl Veselý.
Lékaři potvrdili, že sklenice piva po tučném jídle pomáhá trávení. "Naše těžká tučná kuchyně vyžaduje k trávení látky obsažené právě v českém pivu. Jiná situace je v Itálii," uvedl člen předsednictva ČSPS Pavel Bobošík.
Také proto chtějí čeští pivovarníci zaregistrovat Evropskou komisí ochrannou známku České pivo, která předepisuje suroviny, technologii výroby českého ležáku a území, kde se může vyrábět. České pivo, které je oproti ostatním zcela odlišné obsahem minimálně jednoho procenta nezkvašeného extraktu, už v říjnu 2004 zaregistroval český patentový úřad, evropští komisaři to zatím odmítají. "Přitom komise už například registrovala před deseti lety bavorské pivo a také například brémské a lucemburské," uvedl Veselý. Další jednání v Bruselu mají čeští zástupci v pondělí.
Samostatnou studii vlivu pití piva na organizmus provedla také všechna oddělení plzeňské fakultní nemocnice. "Dokončujeme sborník, který brzy zveřejníme. Pivo uznáváme a propagujeme," uvedla bývalá ministryně zdravotnictví a náměstkyně nemocnice Milada Emmerová.
Pro podporu piva vyšla také studie Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, který vyvinul pro ženy v menopauze nízkostupňové pivo se šesti až osmi stupni alkoholu. "Při pití jedné třetinky denně jim přestaly návaly. Hodnotili to gynekologové," uved ředitel ústavu Karel Kosař.
Průměrně každý Čech vypije ročně 157 litrů piva, nejvíce na světě.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 07.11.2006 08:02



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka