Šumava dostala užitečný vánoční dárek

Vláda našla způsob, jak zlepšit život lidí v mikroregionech: testovat se bude na Šumavě. Zlepšení životních podmínek obyvatel, šetrný rozvoj území i ochrana přírody a krajiny – to je hlavní cíl Krajinných integrovaných plánů rozvoje (KIPR), jejichž základní parametry dnes na návrh ministrů živo...

Cílená propagace v Plzni

Vláda našla způsob, jak zlepšit život lidí v mikroregionech: testovat se bude na Šumavě.
Zlepšení životních podmínek obyvatel, šetrný rozvoj území i ochrana přírody a krajiny – to je hlavní cíl Krajinných integrovaných plánů rozvoje (KIPR), jejichž základní parametry dnes na návrh ministrů životního prostředí a místního rozvoje schválila vláda. Plán na rozvoj krajinného integrovaného plánování se týká všech takzvaných specifických oblastí [1]. Ministři rozhodli, že pilotní ověřovací projekt proběhne v oblasti Šumavy.

„Jde o významný krok, který pomůže řešit problematiku regionálního rozvoje komplexně a především pomůže zlepšit kvalitu života místních lidí. Je důležitý i pro ochranu vzácné přírody, tu totiž nelze zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí. Na příkladu Šumavy chceme ukázat, že dlouhodobého udržitelného rozvoje lze dosáhnout i v tak komplikovaném a specifickém regionu. Současně obce v národním parku podporujeme i jinými způsoby [2],“ konstatuje ministr životního prostředí Jan Dusík.

Komplexní přístup k území umožní v mikroregionech čerpat dotace na projekty kombinací několika operačních programů. Projekty, které budou součástí Krajinného integrovaného plánu rozvoje, budou bodově bonifikovány (10 %) v operačních programech relevantních resortů. Zavedením integrovaných plánů zároveň dojde k větší koordinaci při čerpání evropských i národních prostředků a k dosažení vyššího účinku vynaložených peněz. V současném programovacím období proběhne pilotní projekt na Šumavě, v dalším pak i v ostatních specifických oblastech.

Systém operačních programů je nyní orientován sektorově. To se zejména u regionů se zvýšenými nároky na koordinaci udržitelného rozvoje [3] jeví jako významná překážka pro efektivní využívání evropských fondů. Tato území, pokrytá převážně malými obcemi, se navíc vyznačují slabou schopností a kompetencí o dotace žádat, případně je předfinancovat a spolufinancovat. Řada projektů je realizována izolovaně, bez územní, věcné a časové vazby na jiné aktivity v území. Krajinné integrované plány rozvoje představují integrující a mezioborový přístup vlády k podpoře rozvoje území dle principů udržitelného rozvoje (tedy pomocí vzájemné provázanosti všech tří pilířů udržitelného rozvoje: životního prostředí, ekonomiky a společnosti).

„Jednání vlády symbolicky završilo dvouletou společnou přípravu Ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí, Správy a zástupců obcí Šumavy při hledání způsobů zvýhodnění šumavských žadatelů EU fondů České republiky. Společně se nám podařila průkopnická věc, která bude znamenat větší přísun peněz do šumavského regionu,“ řekl František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

[1] Politika územního rozvoje ČR 2008 vymezila 7 takzvaných specifických oblastí: Šumavu, Beskydy, Jeseníky – Kralický Sněžník, Karvinsko, Mostecko, Krušné hory, Krkonoše - Jizerské hory.
[2] http://www.sfzp.cz/ke-stazeni/185/6110/detail/prilohy-iv---program-podpory-obci-lezicich-v-regionech-narodnich-parku/


[3] Charakterizovaných vzácnou přírodou a zároveň trpících územní i hospodářskou okrajovostí


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
25.12.2009 11:34



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka