Šumava má problém s majiteli skůtrů

Šumava má problém s vyznavači rychlé jízdy na sněhových skútrech. Muži na motorových strojích ničí přírodu a hlukem obtěžují zvířata, ničí však také stopy upravované speciálně pro běžkaře.

Cílená propagace v Plzni

Šumava má problém s vyznavači rychlé jízdy na sněhových skútrech. Muži na motorových strojích ničí přírodu a hlukem obtěžují zvířata, ničí však také stopy upravované speciálně pro běžkaře.
    Běžkařské trasy na Šumavě stále častěji lákají muže na sněžných skútrech, kteří se tak stávají černou můrou vyznavačů dlouhé bílé stopy. "Naše trasy je lákají nejvíce, protože nabízejí ideální podmínky k rychlé jízdě. Nikdo z nich nebude jezdit ve sněhu, do kterého se stroj boří a nemůže jet tak rychle, jako když jedou v upěchované běžecké stopě," vysvětluje pro plzeńskou přílohu Mladé fronty Dnes Václav Suk z organizace, která se v Železné Rudě stará o úpravu běžeckých stop, proč mají právě oni nejvíce potíží. Naposledy na muže na dvou sněhových skútrech upozornili minulý týden ve čtvrtek strážci šumavského národního parku. Chytit se je však nepodařilo. "Na dvou skútrech jeli z Gerlovy Huti směrem na Polom. My jim však nemůžeme s naším vybavením konkurovat. Sněžný skútr nemáme a s běžným osobním automobilem se na lesní cesty zasypané sněhem nedostaneme," přiznává vedoucí železnorudských policistů Ota Zach. Ani strážci šumavského národního parku skútr nemají. "Zatím s vyznavači skútrů nemáme takové problémy, jako třeba kolegové v Krkonoších, nicméně i tady na Šumavě se objevují častěji než dříve. Skútr sice nemáme, ale pohraniční policisté a horská služba ano, takže s nimi úzce spolupracujeme," říká šéf strážců národního parku Karel Kovařík. Lidé, kteří vlastní sněhový skútr, mohou jezdit po vyznačených lesních cestách, ale jen na zvláštní povolení. "Je to normální motorové vozidlo, takže musí mít k jízdě po lesních cestách povolení. Může jej získat třeba majitel chaty v odlehlejší části Šumavy, kam se s automobilem nedostane," vysvětluje mluvčí národního parku Zdeněk Kantořík, že ne všechny skútry se s řidiči pohybují po Šumavě neoprávněně. "Musí však dodržovat všechny předpisy a nařízení. Ničit běžecké stopy, jejichž údržba stojí ročně statisíce korun, samozřejmě nemohou," dodává Zdeněk Kantořík.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 21.01.2003 15:11




0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka