Šumava zažívá nejstudenější konec května od roku 1991

Na Šumavě je teď největší zima za posledních 22 let. Studené počasí odrazuje vodáky na Teplé Vltavě, na druhé straně pomáhá šumavským lesníkům v boji s kůrovcem. Přímo skandální průběh má letošní květen. Teplé dny v jeho úvodu, kdy několikrát padaly teplotní rekordy, vystřídala extrémně studen...

Cílená propagace v Plzni

Na Šumavě je teď největší zima za posledních 22 let. Studené počasí odrazuje vodáky na Teplé Vltavě, na druhé straně pomáhá šumavským lesníkům v boji s kůrovcem.
Přímo skandální průběh má letošní květen. Teplé dny v jeho úvodu, kdy několikrát padaly teplotní rekordy, vystřídala extrémně studená poslední dekáda.
Průměrná teplota na Šumavě, je během letošního května 7,8 stupňů Celsia. Nejstudenější den byl včerejšek (26. 5. 2013), kdy teplota na Březníku klesla až na mínus dva stupně. Průměrná celodenní teplota byla na Březníku 0,9 stupňů Celsia.
„Co se teplot týká, tak se Šumava vrací na hodnoty, které jsou běžné na začátku března. Na Šumavě je to nejstudenější zima od roku 1991,“ uvádí Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Absolutně netypický je také počet prosněžených dní. „Když jeden den v květnu na Šumavě sněží, není to nic zvláštního. Letos už tu ale prosněžilo 7 dní. I to se na Šumavě stalo naposledy v roce 1991,“ doplňuje Pechoušek.

Studený konec května ale odrazuje vodáky od splouvání Teplé Vltavy, na druhou stranu výrazně pomůže šumavským lesníkům v boji s kůrovcem.

„Po létech provizorií jsme vyřešili podmínky pro splouvání Vltavy tak, aby nebyly v rozporu s ochranou perlorodky. I vody je letos dostatek a tak jsou podmínky pro splouvání o mnoho atraktivnější, než v předchozích letech,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava. Chladné počasí vodáky ani další návštěvníky na Šumavu příliš neláká. Na druhou stranu je deštivé a chladné počasí příznivé z pohledu boje s kůrovcem.

„Za poslední dva roky jsme pro jeho utlumení udělali maximum a to přineslo pozitivní výsledky. Letos chceme kůrovcovou kalamitu vyřešit úplně a toto počasí nám proti kůrovci zatím velmi pomáhá,“ doplňuje ředitel Mánek.

Nejvíce sněhu leží na Velkém Javoru přibližně 30 centimetrů, na hřebenech Šumavy, jako například na Mokrůvce nebo na Blatném vrchu okolo 20 centimetrů. Přibližně stejné množství sněhu je i na Březníku.

Podle šumavského amatérského meteorologa Ivo Rolčíka posílá velmi chladné a vlhké počasí na Šumavu tlaková níže, která se jen velmi zvolna přesunuje z Pobaltí. Proto trvalý déšť vystřídalo v polohách nad 1000 metrů sněžení. Sněhová pokrývka byla také na Bučině, Poledníku nebo Horské Kvildě. Sněhové vločky se přechodně objevily také na Dobré Vodě, Prášilech či na Libínském sedle, což jsou polohy kolem 850 metrů n. m.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 27.05.2013 17:01



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka