Šumavský král lesa získal zlatou medaili za parohy

Zlatou medaili – nejvyšší myslivecké ocenění získaly letos parohy Krále lesa – jelena, který pravidelně tráví zimu v přezimovací obůrce Beranky na Srní. Parohy jsou k vidění na přehlídce trofejí zvěře za rok 2012 z Národního parku Šumava. Pro znalce trofejí a parohů je to událost, ke které na Š...

Jarní servisní akce AUTO CB

Zlatou medaili – nejvyšší myslivecké ocenění získaly letos parohy Krále lesa – jelena, který pravidelně tráví zimu v přezimovací obůrce Beranky na Srní. Parohy jsou k vidění na přehlídce trofejí zvěře za rok 2012 z Národního parku Šumava.
Pro znalce trofejí a parohů je to událost, ke které na Šumavě dochází maximálně jednou za 20 let. Odborná komise, která se dnes sešla při přehlídce trofejí zvěře z Národního parku Šumava za rok 2012, udělila zlatou medaili parohům, které v přezimovací obůrce Beranky u Srní shodil Král lesa, jelen s nejsilnějším parožím na západní straně Šumavy. Zlatá medaile je nejvyšší myslivecké ocenění, které se v této oblasti uděluje. „Zlatou medaili dostaly parohy z Národního parku Šumava naposledy v roce 1993. Tehdy se jednalo o jelena, který byl ulovený v oblasti Plešného jezera,“ uvádí Adam Jirsa, který má péči o zvěř v Národním parku Šumava na starosti.

Pro jelení zvěř je život v lesích Národního parku Šumava výjimečnou záležitostí. Dožívají se zde vyššího věku než v hospodářských lesích či v jiných národních parcích. Jeleni na Šumavě nerostou proto, aby byli zastřeleni s kapitálními trofejemi. Lesníci ze správy parku mohou pozorovat jejich chování a zvyky od narození až do velmi vysokého věku. Zhruba devadesát pět procent jelenů v republice, kterým je okolo 18 let, žije na území Národního parku Šumava. „Při udělení zlaté medaile jsme posuzovali především technické parametry paroží. Například délky lodyh, jejich obvody, délky výsad, jejich počet, hmotnost paroží. Také některé vzhledové ukazatele jako barvu paroží, perlení a podobně,“ uvádí Adam Jirsa.

Vedle parohů Krále lesa odborná komise zhodnotila 181 trofejí zvěře, která byla v loňském roce ulovena, nebo byla nalezena uhynulá na území Národního parku Šumava. „Plán lovu pro rok 2012 jsme prakticky splnili. I díky tomu, že jsme aktivním přístupem proti kůrovci téměř zastavili kůrovcovou kalamitu, zůstává našim lesníkům na redukci zvěře více časového prostoru. I proto jsme v roce 2012 mohli ulovit nejvíc kusů černé zvěře historii Národního parku Šumava. Pokud jde o jelení zvěř, tak jsme v roce 2012 odlovili druhý největší počet jelení zvěře za posledních 10 let,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Přehlídka trofejí se koná v Hotelu Zlatá Hvězda ve Vimperku od úterý, 19. března do čtvrtka 21. března. Otevřeno je zde každý den do 10 do 19 hodin. Vstupné se neplatí. Tuto výstavu Národní park Šumava pořádá již po dvacáté. K vidění tu bude i celá řada dalších zvláštností, například vývojová řada shozů osmnáctiletého jelena, nebo některé anomálie na paroží jelenů žijících v lesích Národního parku Šumava.

„Komise zhodnotila 135 trofejí jelena evropského (124 jelenů uloveno, 11 trofejí bylo z nalezených uhynulých jelenů), 3 trofeje jelena siky, 40 trofejí srnce obecného, 3 trofeje prasete divokého,“ vypočítává Adam Jirsa.

Vedle něj byl členem hodnotitelské komise Jan Bečvář, vedoucí územního pracoviště Správy NP Šumava na Modravě a František Lešek z Krajské veterinární správy. „Král lesa mohl zlatou medaili získat už loni. To mu ale ještě o vlásek unikla. Připravily ho o ni ulomené výsady, o které tehdy přišel během jelení říje,“ uzavírá Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 20.03.2013 17:04



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka