Sušické Muzeum Šumavy vítá návštěvníky v novém

Tuto středu byla po téměř rok trvající rekonstrukci slavnostně představena nová podoba Muzea Šumavy Sušice. Jedna z nejnáročnějších investičních akcí muzea za posledních několik desetiletí zahrnovala rekonstrukci a dostavbu historického objektu bývalé strážnice a přilehlé části městských hradeb. Cel...

Jarní servisní akce AUTO CB

Tuto středu byla po téměř rok trvající rekonstrukci slavnostně představena nová podoba Muzea Šumavy Sušice. Jedna z nejnáročnějších investičních akcí muzea za posledních několik desetiletí zahrnovala rekonstrukci a dostavbu historického objektu bývalé strážnice a přilehlé části městských hradeb. Celkové náklady rekonstrukce, provedené podle projektu architekta Pavla Lejska, dosáhly necelých 20 mil. Kč, přičemž 12,3 mil. Kč bylo financováno z ROP NUTS II Jihozápad.

V rámci provedené rekonstrukce byl celý objekt muzea nově zastřešený, byly položeny nové podlahy v přízemí i v patře a obnoveny veškeré sítě. Všechny instalace i sítě včetně topení v přízemí i v patře jsou vedeny podlahou, historický vzhled tak byl narušen jen minimálně. Také při obnově fasád byly respektovány technologie a postupy používané ve středověku, současný vzhled tak přibližuje jejich možnou tehdejší podobu.

V přízemí zrekonstruovaného objektu vzniklo lapidárium a prostor pro menší výstavy. V patře je velký multifunkční sál pro výstavy, přednášky, koncerty a besedy. Nově je vybudované sociální zázemí pro návštěvníky, samozřejmostí je také bezbariérové řešení a nezbytné vybavení plošinou pro imobilní návštěvníky. Zajímavou novinkou je nový přístup na ochoz hradeb – ten se dosud otvíral návštěvníkům jen zcela výjimečně, například při Muzejní noci, Dni otevřených dveří nebo v rámci Dnů evropského dědictví.

Dvůr muzea zůstal zachován v původní podobě, i když zde přibyly dva nové prvky. Jedním je moderní propojovací objekt s atypickou prohnutou prosklenou stěnou mezi stávající expozicí a opraveným objektem. Reflexní sklo, které je zde použité, zrcadlí ostatní objekty na nádvoří, což umocňuje celkový dojem z vnitřního areálu muzea. Druhým prvkem je zapuštěné noční osvětlení celého nádvoří a historické kašny.

„Rekonstrukce je velmi zdařilá. Myslím, že se při ní podařilo citlivě propojit minulost a současnost, a jsem přesvědčen, že výsledek potěší všechny návštěvníky Muzea Šumavy Sušice a přiláká mnoho dalších,“ říká Jiří Struček, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství, sportu, kultury a cestovního ruchu.

Projekt na rekonstrukci a dostavbu areálu Muzea Šumavy uspěl v 5. výzvě ROP NUTS II Jihozápad, který realizaci projektu podpořil částkou 12,3 mil. Kč. Celkové náklady na stavební úpravy dosáhly výše necelých 18 mil. Kč a další 1,9 mil. Kč stálo nové vybavení přednáškového a výstavního sálu. Stavební práce byly zahájeny počátkem července roku 2012 a dokončeny byly za 11 měsíců – koncem června letošního roku.

„Městské hradby, jejichž část prošla letošní rekonstrukcí, byly postaveny se souhlasem krále Jana Lucemburského v roce 1322. V 18. století se však, stejně jako v mnoha jiných městech, staly překážkou dalšího stavebního vývoje, a tak byly postupně bourány a dodnes se dochovala jen jejich torza,“ vysvětluje ředitelka Muzea Šumavy

Sušice Zdeňka Řezníčková. „Z hlavní hradební linie sušického městského opevnění, která probíhala v jihovýchodní části areálu muzea, se dochovalo schodiště na ochoz, pravděpodobně z 1. čtvrtiny 14. století, a tři okna v úrovni 1. patra,“ doplňuje Zdeňka Řezníčková. Ve 30. letech 20. století byla tato část hradeb společně s přilehlým objektem bývalé strážnice a městského žaláře značně zpustlá. Proto se už tehdy objevily plány na jejich rekonstrukci, které se však nepodařilo zrealizovat.

Vzhledem k dalšímu chátrání objektu bylo nutno v roce 1937 strhnout střechu, která byla v havarijním stavu. Nezakryté a nezajištěné klenby tak byly vystaveny povětrnostním vlivům a další destrukci, a v roce 1955 proto byla z bezpečnostních důvodů stržena i část poškozených kleneb.

Marné pokusy o dostavbu objektu se objevily i v 70. a 80. letech minulého století, poslední návrhy jsou z roku 1992. Historický objekt někdejší strážnice byl v té době zastřešen provizorně a pouze částečně a využívána byla jen jeho malá část jako výstavní a skladové prostory.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 21.07.2013 08:19



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka