Svátek svaté Anny připomněly v kraji poutě a mše

Na některých místech Plzeňského kraje se o tomto víkendu konaly slavné svatoanenské pouti. Asi největší, několikadenní oslavy jsou tradičně v Horšovském Týně na Domažlicku. Letos si zde navíc připomínají 500. výročí založení poutního kostela svaté Anny na Vršíčku, řekl David Růžička z památkového ústavu. Oslavy se konaly také v Chudenicích na Klatovsku.

Cílená propagace v Plzni

Na některých místech Plzeňského kraje se o tomto víkendu konaly slavné svatoanenské pouti. Asi největší, několikadenní oslavy jsou tradičně v Horšovském Týně na Domažlicku. Letos si zde navíc připomínají 500. výročí založení poutního kostela svaté Anny na Vršíčku, řekl David Růžička z památkového ústavu. Oslavy se konaly také v Chudenicích na Klatovsku. Součástí obou poutí byly koncerty, divadelní představení, prohlídky památek i církevní procesí a mše.
Oslava svátku svaté Anny začala v Horšovském Týně už ve čtvrtek večerní hudební produkcí, hlavní akce se konaly o víkendu. Kromě koncertů různých hudebních žánrů, divadelních představení, vystoupení skupin historického šermu či tance se mohli lidé zabavit při střelecké soutěži, na staročeském jarmarku, při sportovních utkáních, v kině nebo na několika výstavách. V sobotu přišlo ke kostelu svaté Anny procesí věřících z Německa a konala se zde poutní mše, další mše byly na programu i dnes.
Podle pověsti vyoral na poli, asi kilometr od Horšovského Týna, koncem 15. století týnský sedlák Křečka dřevěnou sošku svaté Anny. Donesl ji domů, očistil a zamkl do truhly. Soška se ale třikrát zázračně vrátila zpět na své místo, kde pak měšťané postavili prostou dřevěnou kapli a později zde vyrostl kostel.
Svatoanenské poutní slavnosti připravili také v Chudenicích na Klatovsku. V místním starém Czerninském zámku, který provozuje obec, byly v pátek a v sobotu oživené noční prohlídky s představením z doby renesance. Dnes prošlo obcí procesí věřících od kostela svatého Jana Křtitele ke kapli svaté Anny, řekla ČTK Marie Rynešová, správkyně zámku, který je považován za kolébku slavného šlechtického rodu Černínů.
Chudenice patří mezi nejstarší české osady, od 12. století byly sídlem Černínů. V 13. století zde byla založena gotická tvrz, na jejíchž základech pak vyrostl dnešní starý zámek. V něm může návštěvník najít pozůstatky stavebních stylů od zbytků gotického opevnění, přes renesanční a barokní části až po klasicistické úpravy, řekla kastelánka. Památku ročně navštíví několik tisíc lidí, nejméně dvakrát do roka se zde konají oživené noční prohlídky, vždy s představením z jiného historického období.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 30.07.2007 11:24



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka