Švihov poděkoval dárcům, kteří pomohli po záplavách

Švihov nad vodou je název akce, kterou si včera toto město na Klatovsku připomnělo ničivé záplavy. Ty v něm napáchaly před pěti lety škody asi za 50 milionů korun. Přestože by místní lidé na záplavy nejraději zapomněli, rozhodli se tak vyjádřit vděčnost všem, kteří nejpostiženějšímu místu v Plzeňském kraji pomohli. Sbírka na pomoc Švihovu vynesla kolem 12,5 milionu korun. Bez ní by obnova městečka byla hodně těžká a protáhla by se.

Cílená propagace v Plzni

Švihov nad vodou je název akce, kterou si včera toto město na Klatovsku připomnělo ničivé záplavy. Ty v něm napáchaly před pěti lety škody asi za 50 milionů korun. Přestože by místní lidé na záplavy nejraději zapomněli, rozhodli se tak vyjádřit vděčnost všem, kteří nejpostiženějšímu místu v Plzeňském kraji pomohli. Sbírka na pomoc Švihovu vynesla kolem 12,5 milionu korun. Bez ní by obnova městečka byla hodně těžká a protáhla by se. Řekl to starosta Václav Petrus.
Poničenému Švihovu, kde velká voda v srpnu 2002 poničila soukromý i obecní majetek, přišla pomoc vhod. Vždyť muselo být zdemolováno 16 obytných domů a další byly vážně poškozeny.
"Pozvání přijalo asi 140 starostů obcí a další desítky zástupců různých charitativních organizací nebo firem. Hosty jsou rovněž švihovské rodiny, které tehdy katastrofa nejvíce zasáhla. Ze sbírky bylo pro ty nejpostiženější už měsíc po povodni rozděleno asi 5,5 milionu korun. Státní pomoc přišla později," uvedl Petrus.
Záplavy pocítil na vlastní kůži i Josef Hibbner, který má dodnes divný pocit, když se nebe zatáhne. A jakmile prší o něco déle, nervozita se stupňuje. "Měli jsme celý dům pod vodou, dosahovala do výše půldruhého metru. Z auta v garáži koukala jen anténa. Díky sbírkám a pomoci se podařilo ty největší škody odstranit. Následky povodně jsou ale u nás stále znát," uvedl Hibbner.
Připomínkou záplav byla ukázka zručnosti hasičů, kteří v úvodu programu u švihovského hradu předvedli vybudování mobilní protipovodňové stěny z lehkých kovových prefabrikátů. Stěnu by bylo nutné vztyčit, kdyby voda zase hrozila. Propojila by proluku mezi hliněným valem a kamennou protipovodňovou stěnou, která navazuje na původní zeď hradu. "Podle přání památkářů vypadá, jako by patřila k hradu. Je dlouhá 140 metrů, široká dva metry a skoro stejně vysoká. Oba valy jsme ale nesměli trvale spojit. Proto jsou připraveny mobilní zdi," vysvětlil starosta.
V podmračeném počasí hrozícím deštěm, které jakoby trochu chtělo připomenout události staré pět let, si lidé nenechali zkazit náladu. Po ukázce hasičské dovednosti je bavila řízná dechovka Skalanka a připravena byla prohlídka hradu. Odpoledne a večer byl na řadě charitativní koncert s kapelami Kukulín, Rangers a Ivan Hlas Trio. "Výtěžek ze vstupného bude celý věnován Diecézní charitě v Plzni na dobročinné účely, abychom symbolicky tu pomoc poslali dál," poznamenal Petrus.
Po rozdělení části peněz ze sbírky pro nejpotřebnější ve Švihově zůstalo ještě asi sedm milionů korun. Vyplavení lidé se pak shodli a zbývající peníze nechali městu na protipovodňová opatření. Jejich výstavba stála v uplynulých třech letech 45 milionů korun. Většinu zaplatil stát.
Například most k silnici na Plzeň stál přibližně 20 milionů korun. Loni získal Švihov mimořádnou dotaci na kamennou ochrannou zeď u hradu. Vyrostl i hliněný val chránící město, dlouhý téměř 1,5 kilometru. "Zbývá opravit staré stavidlo u náhonu hradu zhruba za 200.000 korun," dodal starosta města s 1240 obyvateli, které nejsilnější povodňová vlna zasáhla 13. srpna.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 12.08.2007 14:19



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka