Švýcarský sběratel pomáhá Muzeu Šumavy

Švýcarský sběratel Bruno Schreiber, který před dvěma lety věnoval Muzeu Šumavy v Sušici svou velkou sbírku historického skla, kolekci dál doplňuje. K původní kolekci 150 kusů skla ze 17. až 20. století přidal loni a letos dalších 30 exponátů, mimo jiné z období art deco přibližně ze 30. let 20. století.

Jarní servisní akce AUTO CB

Švýcarský sběratel Bruno Schreiber, který před dvěma lety věnoval Muzeu Šumavy v Sušici svou velkou sbírku historického skla, kolekci dál doplňuje. K původní kolekci 150 kusů skla ze 17. až 20. století přidal loni a letos dalších 30 exponátů, mimo jiné z období art deco přibližně ze 30. let 20. století. Některé cenné kousky sběratel už cíleně shromažďuje pro sušické muzeum a kupuje je pro něj na starožitnických aukcích, řekla ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková.
"On sám nejlíp ví, kde má kolekce ještě slabší místo, co je do ní třeba dodat a doplnit, proto pro nás sám některé věci přímo shání a kupuje. Celá sbírka má teď hodnotu víc než pět milionů korun," řekla Řezníčková. Muzeum má rozsáhlou a cennou kolekci několika tisíc kusů šumavského skla. Díky daru Švýcara narozeného v roce 1930 v České Lípě se sklářská sbírka muzea řadí podle ředitelky mezi čtyři až pět nejvýznamnějších kolekcí skla v ČR.
Obsahem sbírky, kterou Schreiber muzeu v roce 2005 daroval, je soubor převážně šumavského skla ze 17. až 20. století. Asi deseti exempláři je zastoupeno barokní a renesanční sklo. Převážnou většinu tvoří sklo z let 1820 až 1860, 20 kusů pochází z produkce druhé poloviny 19. a počátku 20. století. Asi tři desítky kusů jsou cenné unikáty. Sbírka má pro muzeum velkou hodnotu nejen proto, že zahrnuje období, které mělo dosud muzeum ve sbírkách zastoupeno skromně. Unikátní je i v tom, že reprezentuje všechny staré sklářské techniky. Je tu sklo například čiré, broušené, alabastrové, zlacené i malované.
Schreiber se narodil v Československu. Před odtržením Sudet se rodina přihlásila k československému občanství, jako dítě Schreiber prošel koncentračním táborem, v roce 1969 s matkou emigroval. Sušické muzeum navštívil poprvé v květnu 2005. Upoutala ho tamní sbírka skla a rozhodl se věnovat muzeu celou svou kolekci, protože jeho příbuzní a přátelé o ni neměli žádný větší zájem. "Svou sbírku muzeu daroval téměř okamžitě po velice krátkém jednání," řekla Řezníčková. Sbírka je trvale vystavena a je o ni mezi návštěvníky velký zájem. Sběratel se chce podílet i na vydání katalogu kolekce.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 08.05.2007 18:55



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka