Tachovsko má šanci stát se Národním geoparkem

Poslední dva zářijové dny proběhla terénní inspekční cesta dvou členů Rady Národních geoparků do kandidátského území Národního geoparku GeoLoci (okres Tachov a město Úterý v Plzeňském kraji). Hodnotitelé navštívili vybrané nejvíce turisticky exponované lokality našeho území, sešli se s klíčovými par...

Cílená propagace v Plzni

Poslední dva zářijové dny proběhla terénní inspekční cesta dvou členů Rady Národních geoparků do kandidátského území Národního geoparku GeoLoci (okres Tachov a město Úterý v Plzeňském kraji). Hodnotitelé navštívili vybrané nejvíce turisticky exponované lokality našeho území, sešli se s klíčovými partnery geoparku, starosty měst a obcí i zástupci politického života a debatovali s nimi o úrovni infrastruktury cestovního ruchu a míře podpory klíčových partnerů.
Terénní inspekční cesta RNDr. Luboše Stárky a Ing. Martina Šauera, PhD. během prosluněných zářijových dní 29. a 30. 9. 2011 vedla přes Plánsko, Chodovoplánsko, Svojšínsko, Stříbrsko, Bezdružicko a Útersko. Čtvrteční dopoledne věnovali hodnotitelé nejen úvodní prezentaci a debatě se starosty obcí a zástupci mikroregionů, ale také prohlídce rekonstruovaného zámku ve Svojšíně (sídlo geoparku GeoLoci, o.p.s.) a výšlapu po zdejší naučné stezce „Skalní defilé u Svojšína“. Odpoledne bylo ve znamení návštěvy Hornického muzea v Plané a blízké naučné stezky „Dolování v okolí Michalových Hor“, kde inspektoři se svými průvodci zavítali také do významného zimoviště netopýrů - zachovalé štoly „Malá Barbora“. Večer navštívili mimo jiné provoz Rodinného pivovaru Chodovar a po setkání se starosty a zástupci občanských sdružení a místních podnikatelů se odebrali do Světců u Tachova na noční prohlídku zdejší jízdárny, která je největší ve střední Evropě.
Druhý den „sfárali“ s bývalým horníkem a nynějším skvělým průvodcem J. Liškou a předsedou místního hornicko-historického spolku Radkem Strankmüllerem do Královské dědičné štoly Prokop v Hornickém skanzenu ve Stříbře a po pracovním obědě se zástupci politického života vyrazili ještě na výšlap do Sedmihoří. „Tato oficiální návštěva je klíčovou událostí v celé historii geoparku GeoLoci, neboť na jejím základě bude koncem tohoto roku rozhodnuto o udělení titulu Národní geopark pro naše území“, komentuje celou akci RNDr. Jiří Hlávka, předseda správní rady GeoLoci, o.p.s.
Geopark GeoLoci tvoří 1/3 přeshraničního Česko–Bavorského geoparku, jehož další dvě části (Egeria
– Karlovarský kraj a Bayern – Bőhmen – Bavorsko) se již tímto prestižním titulem honosí. Pokud tedy region Geoloci získá titul Národní geopark, mohou všechny tři části přeshraničního Česko– Bavorského geoparku společně žádat o titul Evropský geopark a Světový geopark UNESCO.
Myšlenka utvoření přeshraničního Česko-Bavorského geoparku je představiteli regionů, obcí i hornických spolků postupně rozvíjena od roku 2001. Cílem GeoLoci o.p.s. je realizovat myšlenku Česko-bavorského geoparku, pečovat o místní prostředí (především o geologické památky, krajinné prvky, prameniště minerálních vod a lokality s výskytem chráněných druhů živočichů a rostlin, ale i kulturní a technické památky, jako jsou např. pozůstatky hornictví), vzdělávání a osvěta.
Zpřístupňováním lokalit geoparku, vytvářením návštěvnické infrastruktury a pořádáním akcí přispívá
geopark k rozvoji regionu, ochraně jeho bohatství a vytváří podmínky pro šetrný cestovní ruch.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 17.10.2011 12:14



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka