Tajemství starého Egypta stále láká . . . .

Jen nepříliš obyvatelů Plzně ví, že se v jejich městě narodil také světově uznávaný český egyptolog – prof. Jaroslav Černý.

Cílená propagace v Plzni

Jen nepříliš obyvatelů Plzně ví, že se v jejich městě narodil také světově uznávaný český egyptolog – prof. Jaroslav Černý.
Proslavil se především tím, že rozluštil tzv. hieratické písmo, které se objevovalo na tzv. “strokách” – nápisech na střepech nádob a na odštěpcích vápence z vykopávek Francouzského archeologického ústavu v letech 1922-1940 v Dér el- Medíně. Těchto prací se od roku 1925 sám zúčastňoval jako epigraf. Aby se tedy naší veřejnosti trvale připomínala jeho památka (22.8.1898 – 29..5.1970), rozhodl se Rotary klub Plzeň umístit na jeho rodném domě v Jagellonské ulici č. 3 v Plzni pamětní desku.
Podnět k tomu přišel od doc. PhDr. Ladislava Bareše, rovněž plzeňského rodáka, který vystudoval egyptologii a arabistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a nyní působí jako zástupce ředitele Českého egyptologického ústavu v Praze. Jako člen Rotary klubu Praga Caput Regni se proto s plzeňskými rotariány dohodl, že společně přispějí k obohacení kulturního života Plzně a v úzké spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni připraví cyklus tří přednášek z oboru egyptologie.
Na odhalení pamětní desky na počest prof. J. Černého ve čtvrtek 20. května v 17 hodin bude proto téhož dne od 19 hodin navazovat v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni první velmi zajímavá přednáška dr. Bareše na téma: “Iufaa, Vedžahorresnet a další – velké hrobky v Abúsíru z poloviny 1. tis. př.n.l. očima českých egyptologů”. Opírá se o české archeologické výzkumy probíhající od r. 1960 v Abúsíru poblíž Káhiry. Výzkum v této části české archeologické koncese dosud vedl k odkrytí dvou velkých a několika menších hrobek šachtového typu, které představují vyvrcholení egyptské hrobové architektury v 1. tis. př.n.l.
Druhou přednášku pod názvem: „Antropologický a paleontologický výzkum mumií z Iufaovy hrobky v Abusíru“ přislíbil připravit na 3. června – opět od 19 hodin v Západočeském muzeu v Plzni – prof. Dr. Eugen Strouhal, Dr.Sc., který dlouhodobě působil i na Lékařské fakultě UK v Plzni. Vedle prof. Vernera je ostatně jediným z českých odborníků, kdo měl příležitost se s profesorem Černým ještě osobně setkat. Proto také významně přispěl myšlence uctít jeho památku.
Konečně třetí přednášku tohoto cyklu nazvanou “Řekové ve službách sajských panovníků” přednese dne 10. června paní PhDr. Květa Smoláriková, PhD., egyptoložka a klasická archeoložka s archeologickou a epigrafickou praxí v Egyptě, která se specializuje na archeologii Pozdní doby a na problematiku řeckého osídlení v Egyptě a řecko-egyptské vztahy v 1. tis. př.n.l., tedy ještě dávno před příchodem Alexandra Velikého.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 18.05.2004 11:38




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka