TANEC PRAHA 2015 nabídne Sashu Waltz v úterý divákům v Plzni

První událost sezony je za dveřmi! Světoznámá Sasha Waltz otevřel hlavní program v Praze a o 12 dní později také TANEC PRAHA v Plzni – Evropském hlavním městě kultury!

Cílená propagace v Plzni

Hlavní program festivalu TANEC PRAHA 2015 zahájil ve středu, 3. června od 20 hodin v Hudebním divadle Karlín prestižní berlínský soubor Sasha Waltz & Guests. Jeho sedm členů roztančilo živě interpretovanou Schubertovu hudbu v díle Impromptus. Poprvé se díky spolupráci s Evropským hlavním městem kultury hlavní hvězda festivalu představí také v Plzni. 15. června uvede v kreativním prostoru DEPO2015 své nejslavnější dílo, kterým prorazila na světové scény: Travelogue I – Twenty to Eight.

 Tímto dílem začala její strmá kariéra. Vytvořila je v roce 1993, kdy založila spolu s Jochenem Sandingem v Berlíně svůj soubor. Hned o rok později je představila na festivalu TANEC PRAHA v Praze. Od té doby soubor spolupracoval s více než 250 umělci či soubory – architekty, choreografy, filmaři, designéry, hudebníky, zpěváky či tanečníky – z dvaceti pěti zemí, kteří coby „hosté – Guests“ spolupracovali na osmdesáti produkcích, projektech ze série „Dialog“ či filmech. Travelogue I – Twenty to Eight je stále součástí dvacítky titulů, které má soubor na repertoáru a stojí za povšimnutí, že japonská tanečnice Takako Suzuki v něm účinkuje dodnes.

 Impromptus představuje novou etapu v tvorbě této osobnosti. Po prvním desetiletí experimentů v oblasti tanečního divadla se vydala Sasha Waltz k jiné, lyrické poloze své tvorby a rozhodla se inspirovat klasickými hudebními díly. Nadchly ji písně a klavírní skladby Franze Schuberta včetně proslulé série Impromptus. Spolutvůrci scénického tvaru se stali mimořádně disponovaní tanečníci, neméně významná je vizuálně atraktivní scénografie a světelný design. Tanec, stejně jako hudba, nás přivádí subtilním způsobem do emocionálních stavů mezi beztížným vanutím a ztrátou rovnováhy. Sasha Waltz se ve své tvorbě zabývá existenciálními otázkami týkajícími se lidského těla, jeho zranitelností a krásou. Tanec ve své nejvíce strhující, odhalující, manipulativní a v konečném důsledku povznášející podobě vyjadřuje samotnou podstatu nesčetných aspektů naší lidskosti. 

 Gala-opening se koná s finanční podporou Goethe-Institutu v České republice a Česko-německého fondu budoucnosti, pod záštitou primátora Berlína, pana Michaela Müllera.  Festival TANEC PRAHA se těší záštitě ministra kultury ČR, pana Daniela Hermana a Hlavního města Prahy. MK ČR a Hlavní město Praha jsou také jeho zásadními a kontinuálními podporovateli. Letos k nim přibyli významní partneři díky projektu Evropské hlavní město kultury. Výrazně vyšší podpora statutárního města Plzeň, Plzeňského kraje a společnosti Plzeň 2015 spolu s programy Regio2015 a EU-Japan Fest umožnily mimořádně kvalitní nabídku TANCE PRAHA v celém Plzeňském regionu. 

A tu otevře opět Sasha Waltz. K první etapě své tvorby říká: 

„Humor, agrese a smyslnost jsou důležitými prvky mé choreografické tvorby. Užití konkrétních objektů, dekorace, stejně jako filmařských metod a groteskních pohybů němých filmů jsou hlavními zdroji mé inspirace, zdroji pro tvorbu mého vlastního pohybového slovníku. Je to expresivní a emocionální jazyk a přesto nechává prostor pro abstrakci. Nejjednodušší události denního života s komickými momentkami vytvářejí kontrast k dramatickým a emocionálně nabitým partům. Soustřeďuji se na detail a subtilnost gest i akcí, abych vytvořila spletitý a rytmický obraz naší doby. Klišé a stereotypy přetvářejí postavy v jejich vlastní karikatury. Hudba je hybnou silou mé tvorby.  Pro „Travelogue“ ji speciálně vytvořil Tristan Honsinger.

V „Travelogue I – Twenty to Eight“ se vše točí kolem kuchyně. Kuchyně je místem setkání pěti lidí, zrcadlem obřadů, zvyklostí a nevšedních způsobů chování. Zrcadlem, které odhalí, jací opravdu jsou. Skrze tyto reflexe vzniká spletitá síť vztahů. Probíhající postavy, neurotické a jakoby posedlé ve svém jednání, osamělé a ztracené, nejsou schopny najít cestu ven. Jsou vězni svých vlastních sociálních struktur a předsudků. Ráda využívám reálných objektů – ledničky, telefonu či postele – které jsou další výzvou pro mé choreografické hledání. Toto je dílo o nás, o našem životě, o našem způsobu žití, o všech banálních činnostech i o jednoduchosti věcí. Chci ukázat krásu všedních věcí, krásu, kterou už nevnímáme. Naše realita se stává snem. Do tohoto díla jsme se pustili z nadšení pro filmy a jejich hvězdy. Rozhodli jsme se stát svými vlastními hrdiny, nedokonalými, ošklivými i krásnými, jak jen můžeme být. Zvláště mě inspirovaly filmy „Andaluský pes“ od Luise Bunuela a Salvadora Dalího a „Bout du Souffle“ od Jean-Luca Godarda,“ vysvětluje Sasha Waltz.

 Je třeba dodat, že třetí významnou událostí bude projekce filmu „Sasha Waltz – A Portrait“, kterou uvede Goethe Institut v Praze 9. června od 19 hodin. Vynikající snímek pomáhá pochopit různé kontexty tvorby této choreografky a je krásným vodítkem k hlubšímu vnímání její první i druhé etapy tak, jak ji letos festival nabízí. Nepochybně i motivuje pražské publikum vyjet na Travelogue do Plzně.

„TANEC PRAHA má letos vlastně dvě slavnostní zahájení,“ říká o programu TANCE PRAHA 2015 v Plzni Jiří Sulženko, programový ředitel Plzně 2015. „To plzeňské úzce souvisí s programem Evropského hlavního města kultury. Jsem opravdu rád, že vedle špičkových výstav Trnky nebo Lindauera nebo představení sezóny nového cirkusu diváci najdou v programu takový poklad, jako je představení souboru Sasha Waltz & Guests. Spolupráce s TANCEM PRAHA je další ukázkou evropského rozměru plzeňského projektu, ale je zároveň otevřenou pozvánkou pro všechny diváky ke sdílení jedinečného večera. S trochou nadsázky říkáme, že DEPO2015, kde se představení Travelogue I – Twenty to Eight odehraje, je malý kus Berlína v Plzni. Díky TANCI PRAHA a souboru Sashi Waltz bude alespoň 15. června DEPO2015 opravdu velkým kusem Berlína,“ upřesňuje Jiří Sulženko.

 Yvona Kreuzmannová, ředitelka TANCE PRAHA a také bývalá umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, která se výrazně zasloužila o získání titulu Evropské hlavní město kultury, dodává: „Když jsme připravovali celý projekt EHMK, měli jsme několik zásadních záměrů – otevřít Plzeň mezinárodní spolupráci a umožnit místním umělců vstup do projektů pod vedením zahraničních umělců, vytvořit zázemí pro tvorbu a umělecké rezidence v Plzni a celém kraji a také odrazit se rokem 2015 k trvalé evropské spolupráci a rozvoji kulturní turistiky. V oblasti tance se nám větší část těchto cílů daří naplňovat, jakkoli to není snadné a řada prostor je otevírána až během roku. Držím stávajícímu vedení projektu palce, aby se toho podařilo realizovat co nejvíce.“


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 06.06.2015 17:02



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka