Teendesign 2011 zná své vítěze, zúčastní se ArtCampu

Sedmý ročník soutěže Teendesign, kterou každoročně vyhlašuje Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, už zná své vítěze. Soutěž je určena studentům středních a vyšších odborných škol. Jejím cílem je hledat nové talenty, podpořit mladé kreativní lidi ze všech typů středních škol v jejich...

Jarní servisní akce AUTO CB

Sedmý ročník soutěže Teendesign, kterou každoročně vyhlašuje Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, už zná své vítěze. Soutěž je určena studentům středních a vyšších odborných škol. Jejím cílem je hledat nové talenty, podpořit mladé kreativní lidi ze všech typů středních škol v jejich umělecké tvorbě a povzbudit je k dalšímu studiu umění na vysoké škole. Hlavním kritériem Ústavu umění a designu při přijímání nových studentů je totiž jejich talent, kreativita a invence, nikoli typ střední školy, ze které přicházejí.
Teendesign 2011 nabídl hned šest soutěžních kategorií: design, fashion design, keramický design, digitální fotografii, komiks a počítačovou hru. Soutěž probíhala od začátku školního roku do konce října a za tu dobu na Ústav umění a designu dorazilo 217 soutěžních prací ze třicítky středních škol ze všech koutů České republiky.
Cenou pro nejlepší práci v každé kategorii je kurz letní školy ArtCamp 2012
dle vlastního výběru v hodnotě až 4 900 Kč zcela zdarma.
Ředitel Ústavu umění a designu doc. akad. mal. Josef Mištera
udělil cenu těmto soutěžícím:
Samuel Šrom - Střední škola průmyslová a umělecká Opava, Huy Pham Quang - Podkrušnohorské gymnázium Most, Vendula Šafářová - Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava - Helenín, Kateřina Traburová - Gymnázium Václava Hraběte, Hořovice, Hana Bergmannová - Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí, Anna Dvořáčková - Gymnázium Jateční, Ústí nad Labem
Hlavním kritériem při hodnocení soutěžních prací byla originalita, vložená invence, vtip a překvapivost řešení – tedy stejné kvality, které musí prokázat i uchazeči o studium při talentové přijímací zkoušce.
V případě kategorie DESIGN stáli soutěžící před úkolem navrhnout prostředek pro pohyb jednotlivce na sněhu. Jednoduchostí a funkčností řešení mezi ostatními návrhy vynikla práce Samuela Šroma ze Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě. Igelitová taška s potiskem dětského bobu je možná až šokujícím a přitom zábavným řešením, které je zároveň i jednoduše realizovatelné.
Úkolem pro soutěžící v kategorii FASHION DESIGN bylo navrhnout módní obuv inspirovanou obdobím baroka. Nejzajímavěji toto téma pojal Huy Pham Quang z Podkrušnohorského gymnázia v Mostě. Jeho dva páry bot čerpající inspiraci z barokní architektury a sochařství a jejich zdobných prvků zaujaly nadčasovostí a přesahem k novým technologickým postupům a řešením.
Kategorie KERAMICKÝ DESIGN hledala nejzajímavější návrh designu mísy pojaté jako rituální nádoba či socha. Mezi množstvím nekonkrétních rituálů vynikla práce Venduly Šafářové ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava – Helenín. Ta se dle svých slov inspirovala klasickým křesťanským rituálem, kdy se při vstupu do kostela lidé křižují svěcenou vodou na znamení jednoty, pokory a očištění, a vytvořila nádobu pro dávkování svěcené vody. Autorka tedy volila nelehkou cestu pojmout nově problém, který má již tisíce let zavedené řešení, a přesto přinesla osobité, vtipné a nové řešení, když se nechala inspirovat pítkem pro křečky. Celý proces dávkování svěcené vody je tak hygienický a efektivní. Tvarově je design záměrně prostý a postavený na jednoduchých geometrických tvarech a prosadil by se v jakémkoli prostoru.
Portrét své generace v sérii tří až pěti fotografií měli vytvořit soutěžící v kategorii DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE. Vítězná série fotografií, kterou zaslala Kateřina Traburová z Gymnázia Václava Hraběte v Hořovicích je jednoduchou a přímočarou zprávou o životě vrstevníků a přátel autorky. Série zaujala svou vnitřní pravdivostí, které autorka dosáhla bez přílišné stylizace či aranžování.
ukázka ze série
Vtipně a originálně ztvárnit svůj příchod na svět prostřednictvím obrázkového vyprávění měli soutěžící v kategorii KOMIKS. Zvítězil mladý, neotřelý a přehledně vyprávěný příběh Anny Bergmannové ze Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí. Výtvarné řešení jejího komiksu je záměrně prosté a v jednoduchých obrázcích vypráví originální příběh s překvapivými prvky.
ukázka z komiksu
Poslední letošní kategorie POČÍTAČOVÁ HRA postavila soutěžící před úkol navrhnout vlastní počítačovou hru, respektive výtvarně ztvárnit její prostředí a postavy. V této kategorii výrazně vynikla vysokou výtvarnou úrovní kresby figur i prostředí a rovněž sofistikovaným scénářem práce Anny Dvořáčkové z Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem.
Letošní ročník soutěže Teendesign přinesl velké množství kvalitních a originálních prací a přestože udělujeme cenu jen jednomu vítězi v každé kategorii, ani autoři dalších zdařilých prací nepřijdou zkrátka. Jejich díla budou prezentována vedle těch vítězných na výstavě, kterou plánujeme na únor 2012. Věříme, že pro všechny talentované soutěžící bude tato výstava podnětem k další umělecké práci a prohlubování jejich talentu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 28.11.2011 06:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka