Tématem animačního soustředění je od pondělí Film a hudba

Letní animační soustředění, tradiční akce plzeňské Animánie, se bude konat od 11. do 17. srpna v Evropském domě na náměstí Republiky v Plzni. Vyvrcholí ve Smetanových sadech nevšedním happeningem, čtyřiadvacetihodinovou animací, tedy AniMaratonem (víkend 16. - 17. 8.). Tematicky zaměřené Letní ...

Cílená propagace v Plzni

Letní animační soustředění, tradiční akce plzeňské Animánie, se bude konat od 11. do 17. srpna v Evropském domě na náměstí Republiky v Plzni. Vyvrcholí ve Smetanových sadech nevšedním happeningem, čtyřiadvacetihodinovou animací, tedy AniMaratonem (víkend 16. - 17. 8.).
Tematicky zaměřené Letní animační soustředění svým obsahem navazuje na takzvanou Jarní setbu plzeňské Animánie, tedy práci v kurzech a kroužcích, ale nabízí vyžití i pro animátorské začátečníky. Cílem soustředění je vznik krátkých animací a filmů, které půjdou později do českých i zahraničních soutěží. „Naši lektoři vybírají činnost s ohledem na věk, zájmy i stupeň pokročilosti účastníků. S technikami animace se tak může seznámit široké spektrum zájemců,“ vysvětluje koordinátorka soustředění Jindřiška Nováková.

Tématem letošního Letního animačního soustředění je Film a hudba. Ateliéry pro samotnou tvorbu, zázemí a doprovodný program poskytne Evropský dům na náměstí Republiky 12.

Animánie spolupracuje také s Domem digitálních dovedností, který nabídl počítačovou učebnu na postprodukci. Během celého srpna je navíc v prostorách galerie Evropského domu ke zhlédnutí výstava fotografií s názvem OkaMžik. Snímky vystavují mladí lidé, kteří navštěvovali celoroční kurz fotografie projektu Animánie. Součástí soustředění budou také projekce filmů natočených v Animánii.


AniMaraton znamená 24 hodin animace objektů, které si účastníci sami vytvoří. „Letos vyrobíme roztodivné hudební nástroje v otevřené dílně ve stanu Animánie a pak je rozhýbeme v prostoru Kopeckého sadů. Je to dost adrenalinový zážitek, navíc v kůži animátora, a může si jej vyzkoušet každý. Začínáme v sobotu ve dvě odpoledne a pokračujeme přes noc až do neděle,“ říká organizátor Vojtěch Žák.

Jednotlivé dílny animačního soustředění:

Animace a hudba – pro menší děti (7-10 let), hry a hrátky s výtvarnem, animací a zvukem. Děti se ponoří do říše rozanimované hudby, budou zkoumat, jakou barvu mají tóny a jak zní barvy. Budou si hrát se zvukem a tichem, barvou a světlem a především s animací. Inspirací jim bude samotný Bedřich Smetana.

Videoklip – na píseň kapely, kterou účastníci uslyší během současně probíhající Živé ulice, vytvoří videoklip. Základem bude animace průsvitných materiálů a barevných folií.

Obraz hudby – účastníci vytvoří obrazový záznam vybrané části hudební skladby, pokusí se o netradiční, multimediální obraz hudby. Základem bude její pečlivý a opakovaný poslech, kdy se budou snažit prožívat naplno pocity, které konkrétní skladby vyvolávají. Své dojmy pak převedou do výtvarné podoby, pokusí se o záznam rytmu, barev, dynamiky. Výtvarné návrhy budou následně zpracovávány různými technikami napříč dostupnými médii. Výsledkem bude živá a neopakovatelná performance, během které diváci uvidí, jak kdo kterou skladbu vnímá a dokáže reprodukovat obrazem. Využijí částečně klasickou animaci, ale v mnohem větší míře budou experimentovat se světlem a stíny, barevnými světly, meotarem, projektory atd.

Proměny hudebních žánrů – účastníci si v průběhu týdne projdou pěti hudebními žánry. Na základě jejich zážitků z poslechu vybraných skladeb budou animovat krátký úsek dané písně. Vznikne tedy soubor pěti sekvencí reagujících pocitově na různé hudební žánry. Účastníci si vyzkouší méně obvyklé animace písku, hlíny a dalších netradičních materiálů.

Fotografie a hudba – co se stane, když pustíme hudbu do fotografie? Nebo fotografii do hudby? Účastníci prozkoumají klasické techniky, budou fotit na film. Vyrobí si fotoaparát z krabičky od sirek. Využijí digitální fotoaparát k různým experimentům a k zachycení neuchopitelného.


Víkendový AniMaraton

V sobotu 16. 8. ve 14:00 se otevře dílna pro výrobu loutek hudebních nástrojů. „Představte si hranaté kytary beze strun, trubky s klávesami a další nástroje pro, které ještě nemáme pojmenování. Jde především o to, aby se nástroj mohl animovat, aby měl pohyblivé části. Hotové nástroje vyfotíme. V pět hodin si uděláme fotku se všemi účastníky a nástroje, které se stihli vyrobit a začneme animovat,“ přibližuje Vojtěch Žák.

Jeden z účastníků se vždy na chvíli stane dirigentem tím, že si oblékne frak a nechá se animovat společně s nástroji, poté se prohodí s dalšími. Takto bude animace pokračovat přes noc. „Rádi bychom využili i efektů baterek, blikátek apod. Veškerý materiál, který se natočí, pak svěříme do rukou střihače, který bude pracovat na základě hudby Bedřicha Smetany. Tu vytvořil Kryštof Kohout a Štěpán Slavík. Poté se vytvoří ještě jedna verze na hudbu Komorního lahvového orchestru,“ dodává organizátor Vojtěch Žák.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 11.08.2014 17:05



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka