Teplárenská chce kotle na dřevní odpad

Plzeňská teplárenská (PT) vyhlásila dvě výběrová řízení na stavbu kotle na spalování dřevního odpadu. První je na výkon 50 MW téměř za 1,1 miliardy korun.

Cílená propagace v Plzni

Plzeňská teplárenská (PT) vyhlásila dvě výběrová řízení na stavbu kotle na spalování dřevního odpadu. První je na výkon 50 MW téměř za 1,1 miliardy korun. Druhý, třicetimegawattový, by přišel na 700 milionů až 900 milionů korun. Novinářům to řekl ředitel PT Tomáš Drápela.
"Po vyhodnocení ekonomiky obou projektů jedno výběrové řízení zrušíme," uvedl. Podle ředitele zvolí firma zřejmě raději menší projekt, protože současná legislativa prý "jde proti sobě". Na jedné straně stát podle Drápely podporuje obnovitelné zdroje na výrobu elektřiny z dřevního odpadu. Proti tomu ale stojí dotace ministerstva zemědělství, které zvýhodňují podnikatele v lesnictví, nechávající odpad v lesích. Dřevní štěpky je zatím v regionu nedostatek a firma nechce mít velké zařízení nevyužité.
PT doufá, že po roce 2009 se zemědělcům vyplatí pěstovat rychle rostoucí dřeviny a firma se také dostane k 80.000 tunám mláta z pivovaru, jehož spalování zatím stát odmítá podpořit vyšší cenou za výkup "zelené" energie.
Podnik má zájem podepsat s dodavateli odpadu z lesů dlouhodobé, více než dvacetileté smlouvy. PT ale čeká na stabilizaci státních Lesů ČR, u nichž zatím není jistota, zda se odpadu budou chtít zbavovat. "Lesy ČR ale i velké obecní a privátní, se ale budou muset čistit," uvedl ředitel.
PT už třetím rokem spaluje v moderním fluidním kotli spolu s uhlím 30.000 tun biomasy ročně. Od příštího roku zvýší její využití na dvojnásobek. Firma neustále zlepšuje využitelnost kotle, v němž podle Drápely "cukruje" uhlí dřevními zbytky. K tomu přibude buď 100.000, nebo 160.000 tun dřevního odpadu podle velikosti nového kotle, který nakonec podnik zvolí.
"Dodavatele chceme vybrat do začátku příštího roku a od jara plánujeme stavět," uvedl ředitel. Budování by mělo trvat dva roky. Technologie je daná, hojně je využívaná zejména ve Švédsku.
PT chce pomoci státu, aby dostál závazkům EU zvýšit do roku 2010 podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů z 3,6 procenta na osm procent. Místo nejjednoduššího kotle na uhlí zvolila kotel na biomasu. Náklady na "zelenou" energii jsou třikrát vyšší než u uhlí. Výhřevnost dřevní hmoty z lesů a pil je v letě téměř srovnatelná, v zimě je asi poloviční než u uhlí.
Elektřinu ze směsi uhlí a štěpků letos podnik prodává za 1850 korun za megawatthodinu. Při spalování čisté biomasy je cena 2520 korun, která by měla vydržet 15 let. Firma spolu s Plzeňskou energetikou, již ovládá, spaluje ročně 1,1 milionu tun sokolovského hnědého uhlí. Nový kotel by měl uspořit až pětinu uhlí, což by zlepšilo životní prostředí v Plzni.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 27.06.2006 16:07



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka