Teplárenská preferuje elektřinu z obnovitelných zdrojů

Plzeňská teplárenská (PT) chce letos vyrobit až dvakrát více elektřiny z obnovitelných zdrojů. Se šestnáctiprocentním podílem této elektřiny by se podnik údajně dostal na první místo v zemi. Spolu s uhlím spálí 60.000 tun dřevní štěpky z pil a lesů, což bude dvojnásobek loňské skutečnosti.

Cílená propagace v Plzni

Plzeňská teplárenská (PT) chce letos vyrobit až dvakrát více elektřiny z obnovitelných zdrojů. Se šestnáctiprocentním podílem této elektřiny by se podnik údajně dostal na první místo v zemi. Spolu s uhlím spálí 60.000 tun dřevní štěpky z pil a lesů, což bude dvojnásobek loňské skutečnosti. Roční spotřeba uhlí je přitom podle počasí kolem 560.000 tun. PT dále příští rok na jaře zahájí stavbu kotle na spalování čisté biomasy, čímž se dostane na 25 procent podílu energie vyrobené z obnovitelných zdrojů. Výrazně tak překročí závazek Česka vůči EU - vyrábět do roku 2010 osm procent elektřiny. Řekl to ředitel městské teplárny Tomáš Drápela.
"Minulý týden jsme podepsali pro potřeby nového kotle desetiletou smlouvu s konsorciem zemědělců na roční nákup 30.000 tun produkce energetických plodin," dodal. Sedm zemědělských firem vysadí díky kontraktu na podzim stovky hektarů obilí triticale.
"Zemědělci do toho jdou zejména díky tomu, že ministerstvo zemědělství jim schválilo dotaci 45 eur (téměř 1300 Kč) na hektar energetických plodin, jejichž odběr budou mít dlouhodobě smluvně zajištěn," řekl ředitel. Dodávka 30.000 tun, plněná od příštího roku, zajistí PT asi třetinu potřeb nového kotle.
"Stavbu zařízení jsme posunuli také kvůli tomu, abychom měli dlouhodobě jistou dodávku paliva," řekl místopředseda představenstva PT Roman Jurečko. Drápela dodal, že podnik zatím nemá problémy s dodávkou štěpky pro "spoluspalování" se sokolovským uhlím. Firma má sedm velkých dodavatelů, celkem jich je ale 50. "Nejsou to ale zatím dlouhodobé kontrakty, většina firem čeká na výsledky nových tendrů v územních jednotkách Lesů ČR," dodal ředitel.
Stavba nového bloku za 750 milionů až 800 milionů korun začne na jaře 2008 a zprovoznit by se měl do 21 měsíců.
Elektřinu ze směsi uhlí a štěpků letos nyní podnik prodává za 1740 korun za megawatthodinu, loni za 1850 Kč. U nového zdroje nebude moci regulátor cenu snižovat, protože zákon o obnovitelných zdrojích garantuje při spalování čisté biomasy velmi výhodnou cenu 2520 Kč po dobu 15 let.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 01.07.2007 14:28



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka