Teplárna zahájí na jaře stavbu velkého bloku

Stavba energetického bloku spalující biomasu, údajně největšího v Česku, začne v Plzni příští rok na jaře. Investice za 800 milionů až jednu miliardu korun nahradí

Cílená propagace v Plzni

Stavba energetického bloku spalující biomasu, údajně největšího v Česku, začne v Plzni příští rok na jaře. Investice za 800 milionů až jednu miliardu korun nahradí z části vysloužilé kotle Plzeňské teplárenské (PT), největšího výrobce tepla v kraji. "Stavební povolení i posudek EIA (vlivu stavby na životní prostředí), chceme mít do konce roku," uvedl ředitel městské teplárny Tomáš Drápela. Stavba skončí do prosince 2007. "Blok začne dodávat teplo v topné sezoně následujícího roku," řekl Drápela. Bude mít výkon 60 tun páry za hodinu, turbína bude dvacetimegawattová. Soutěž na dodavatele technologie vyhlásí PT začátkem příštího roku. Pouze kotel, tvořící zhruba polovinu nákladů, bude zahraniční, neboť žádná česká firma zařízení nevyrábí. Zbylé dodávky zajistí tuzemské firmy.

Nový zdroj elektřiny a tepla má ročně spálit 200.000 tun dřevního odpadu z lesů do 80 kilometrů od Plzně, což představuje dva vlaky dřevní hmoty denně. Podle studie, kterou si nechala PT udělat, lze z lesů odvézt 320.000 tun ročně. Firma spolu s ovládanou Plzeňskou energetikou spaluje ročně 1,1 milionu tun hnědého uhlí. Kotel má vyrobit z biomasy pětinu energetických médií, což výrazně zlepší životní prostředí v Plzni.

Podobnou stavbu už plánují Elektrárny Opatovice a Dalkia na severní Moravě, přidá se zřejmě také ČEZ.

Stavba s třicetiletou životností má devítiletou návratnost. Částečně nahradí tři zastaralé kotle o výkonu 90 MW a bude umět spalovat i uhlí. Definitivním impulzem bylo schválení zákona o obnovitelných zdrojích, který garantuje provozovatelům odběr elektřiny z biomasy za výhodné výkupní ceny po dobu 15 let.

Česko se EU zavázalo zvýšit do roku 2010 podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů z 3,6 procenta na osm procent. Firma už dva roky spaluje dřevní štěpku v novém fluidním kotli, loni 36.000 tun.

"Elektřinu ze směsi uhlí a štěpků prodáváme za 1550 korun za megawatthodinu. Pokud budeme spalovat čistou biomasu, je letošní cena 2520 korun, která má vydržet dalších 15 let," dodal Drápela.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 26.09.2005 16:10




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka