Test: Raději přenosnou navigaci, nebo v mobilu?

Mobilní telefony vybavené navigačním softwarem jsou jen nouzovou variantou oproti jednoúčelovým navigacím do automobilu. Časopis TEST vyzkoušel 38 klasických navigací a 9 mobilních telefonů s navigací. Některé z testovaných navigací nesplňují požadavky pro bezpečné ovládání při řízení auta. ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Mobilní telefony vybavené navigačním softwarem jsou jen nouzovou variantou oproti jednoúčelovým navigacím do automobilu. Časopis TEST vyzkoušel 38 klasických navigací a 9 mobilních telefonů s navigací. Některé z testovaných navigací nesplňují požadavky pro bezpečné ovládání při řízení auta.

Hlavním testovaným kritériem byla schopnost navigovat, tedy zaměření GPS satelitů, výpočet trasy a správné hlasové a obrazové pokyny. Právě v rychlosti se jednotlivé přístroje velmi liší. Jak startovací čas, tak doba nutná pro výpočet trasy jsou u některých navigací příliš dlouhé. Mobilní telefony s navigací jsou přitom ještě pomalejší.

Samotnou koupí navigace ovšem výdaje nekončí. Je třeba pravidelně aktualizovat mapové podklady, přičemž za každou aktualizaci se platí navíc. Někteří prodejci nabízí i balíčky map s několika aktualizacemi zdarma. Při nákupu je také třeba sledovat, jaké mapové podklady navigace obsahuje. "Některé navigace se prodávají se sadami map pro střední a východní Evropu, pro cesty do západní Evropy jsou často jen těžko využitelné," uvádí Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Novinkou, která usnadní navigaci v místech nepokrytých GPS signálem (například tunely či podzemní parkoviště), je takzvaný gyrometr. Zaznamenává údaje o rychlosti a směru vo! zidla a při ztrátě signálu se navigace hned neztratí. Tímto zařízením byly vybaveny dva testované přístroje značky Tom Tom.

Mobilní telefony s navigačním softwarem fungují na dvou různých principech. Buď se jedná o takzvané onboard systémy - disponují kompletními mapovými podklady jako klasické navigace, nebo o systémy offboard - k navigaci používají připojení ke vzdálenému serveru, který vypočítá trasu a údaje pošle zpět. Za přístup k mapovému serveru je ovšem třeba platit. Mapy offboard systémů na druhou stranu nepotřebují aktualizace.

Nevýhodami navigací v mobilních telefonech jsou kromě velikosti displeje, který v autě nemusí být dobře čitelný, i jejich nízká hlasitost a horší ovládání. Zejména přístroje s klasickou telefonní klávesnicí jsou oproti telefonům s dotykovým displejem v nevýhodě. "Navigace v mobilu fungují, ale jako plnohodnotná náhrada navigací do automobilu se nehodí," shrnuje výsledky testu Beneš.

Test 38 navigací do automobilu a 9 mobi! lních telefonů s navigačním softwarem vychází v červencovém vydání čas opisu TEST.

Kromě testu navigací vychází v červencovém vydání časopisu testy sekaček na trávu, MP3 a multimediálních přehrávačů a srovnání nabídky důchodového připojištění.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 23.07.2009 08:29



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka